گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

نماینده ادوار مجلس: رویکرد مجلس در استیضاح برای مردم قابل قبول نیست

یک نماینده ادوار مجلس گفت: استیضاح وقتی رخ می‌دهد که نمایندگان تشخیص دهند که وزیر در مسئولیت محول شده دیگر کارآیی ندارد. اما رویکرد مجلس نشان داد در تشخیص اولیه دچار اشتباه شده بود.

1396/12/27
|
09:30
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(ارزیابی نقش نظارتی مجلس و ضرورت تقویت آن در حکمرانی مطلوب) با حضور دکتر قاسم جعفری، نماینده ادوار مجلس روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

قاسم جعفری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: فرق حکومت ما با بسیاری از حکومت‌ها، در مردم‌سالاری دینی است. در واقع اگر سرتاسر مبانی دینی را از کتاب، سنت، عقل و اجماع نگاه کنیم، در این میان مردم باید بر حاکمان نظارت داشته باشند و این نظارت باید با یک مکانیزمی اعمال شود. از این‌رو دستگاه‌های نظارتی که در حکومت تعریف شده، برای این است که مکانیزم نظارتی به درستی اعمال شود.

وی افزود: در این میان مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از سه قوه مهم حاکمیت و حکمرانی نقش بسیار مهمی دارد. لذا اگر از هر نماینده مجلس بپرسید در کنار خیلی از کارهای متفاوتی که یا علایق و سلایق خودش است یا خواسته‌های عمومی مردم، دو کار اصلی را انجام می‌دهد؛ نخست قانونگذاری و دیگری نظارت بر حسن اجرای امور و قوانین. ضمن اینکه طبق قانون اساسی، نماینده مجلس حق اظهارنظر در همه امور کشور را دارد.

این نماینده ادوار مجلس ادامه داد: واقعیت این است که برخی از مسائل در جامعه را نمی‌توان انکار کرد و آن اینکه مردم از تبعیض، بی‌عدالتی و شکاف مهمی میان حقوق‌ها یا دریافتی‌ها ناراحت هستند. در حالی یکی از شعارهای اصلی انقلاب اسلامی برقراری عدالت است. از طرفی اگر مواردی در جامعه پیش آمد که موجب تبعیض و مفاسد شد، انتظار از حکومت این است که قاطعا با این مظاهر فساد و تبعیض برخورد شود.

قاسم جعفری گفت: اگرچه در این میان نباید از دستاوردهای نظام غافل بود، ضمن اینکه معترف هستیم که در جامعه چالش‌های جدی داریم. از طرفی رهبر انقلاب فرمودند که به تمام معنا به قاعده دموکراسی و مردم‌سالاری دینی معتقد هستم. به عبارتی اگر شورای شهر را انتخاب کردید و شهردار استعفا کرد، باید بپذیرد نمایندگان شما در شورای شهر شهردار انتخاب کردند.

وی افزود: به عبارتی منظور این است که در ادامه بازی باید مسئولیت کارها را بپذیرید، آن زمان کسی را نباید انتخاب کنید که شرایط مدنظر را ندارد و از وی انتظار دیگری دارید. از طرفی اگر نمایندگان در مجلس شورای اسلامی، از ابزاری مانند تذکر، سوال، استیضاح، تحقیق و تفحص، ماده 206، اصل 90 و غیره درست استفاده نکنند، تبدیل به عکس خودش خواهد شد.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگرچه به نظرم درمورد برخی از استیضاح‌های مجلس اصلا فکر نشده است. زیرا می‌توانست برخی از این استیضاح‌ها اتفاق نیفتد و اگر قرار بود که با تعامل حل شود، صرف هزینه و زمان برای استیضاحی که راه دیگری برای آن متصور بود، کار درستی نبود. زیرا این رویکرد باعث شد که قضاوت مردم نسبت به مجلس یک قضاوت قوی نباشد.

قاسم جعفری گفت: رویکردی که یا ناشی از مطالعه و بررسی نکردن برای استیضاح دو وزیر در پایان سال بود. زیرا استیضاح وقتی رخ می‌دهد که نمایندگان تشخیص دهند که وزیر در مسئولیت محول شده دیگر کارآیی ندارد. اما رویکرد مجلس نشان می‌دهد که یا در تشخیص اولیه دچار اشتباه شده بود یا بعدا دچار تلاطم شده است. اگرچه هر دو حالت از سوی مردم قابل قبول نیست.

وی افزود: لذا فکر می‌کنم استفاده درست، منطقی و به جا از ابزار نظارت بسیار مهم است. نکته دیگر اینکه، شخصیتی که یک نماینده از خودش در هنگام ایفای مسئولیت نشان می‌دهد، بسیار مهم است. به عبارتی وقتی یک وزیر یا مدیرکل نماد این شد که چندان اهل کار نیست، در این میان هر چه فریاد بزند که در کار جدی است، کسی نمی‌پذیرد. بنابراین نماد اولیه مهم است و مجلس باید مواظب باشد شخصیتی که از خودش نشان می‌دهد، اگر نمود ضعیفی داشته باشد، باعث ضعف در استفاده از سایر ابزار نظارتی می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی