گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل دینی: امام حسین(ع) در عاشورا دانشگاهی بر پا کرد که مظهر یک عقلانیت متعالی است

حجت‌الاسلام اکرمی گفت: امام حسین(ع) در عاشورا دانشگاهی را بر پا کرد که مظهر یک عقلانیت متعالی است، نه تنها بر عقلانیت دنیاطلبان غلبه می‌کند، بلکه یک عقلانیت متکی به قرآن و سنت پیامبر(ص) را به نمایش می‌گذارد.

1398/06/20
|
11:22
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل فرهنگ حسینی در اندیشه مقاومت) با حضور حجت‌الاسلام دکتر مجتبی اکرمی، کارشناس مسائل دینی و سیاسی روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

حجت‌الاسلام اکرمی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: باید با برپایی قسط و عدل و رفاهی که مردم ما لایق آن هستند، آن فرهنگ متعالی که به مردم قول داده بودیم تا در آن بتوانند به تعالی معنوی برسند. امام خمینی(ره) فرمایشی دارند که بعضا باعث شبهه می‌شود که به مردم آب و برق و امکانات می‌رسانیم، اما اینها که چیزی نیست ما به دنبال این هستیم که در جامعه خودمان انسان کامل بسازیم، یعنی حرکتمان به سمت کمال انسانی باشد. به نظرم میرسد هر انسان منصفی باید این را در درون خودش داوری کند.

وی افزود: لذا ما با آنچه که می‌توانیم باشیم خیلی فاصله داریم، اما آنچه در این دنیا هستیم که واقعا بعضی از جلوه‌های ظاهری و نقاب‌های خودش را کنار زده است. زمانی درباره سیاست آمریکا می‌گفتیم دست‌های آهنی و چدنی در دستکش‌های مخملی و چرمی! در حال حاضر این تعبیر کنار زده شده و خیلی عریان زورگویی می‌کنند و از تعهدات بین‌المللی کنار می‌روند و کسی هم جز جمهوری اسلامی جرات نکرده است در برابر این زیاده‌خواهی آنها بایستد.

کارشناس مسائل دینی ادامه داد: پیام خیلی صریحی از سوی رهبری و سیاستمداران ما به دنیا داده می‌شود که اگر آمریکا بخواهد به همین مسیر ادامه دهد، بقیه کشورها می‌خواهند چه‌کار کنند؟ یعنی کم و کان می‌خواهید عزت خود را کنار بگذارید؟ یعنی اصلا چیزی به نام عزت برای شما معنا دارد، آنچه که ما متاثر از عاشورا آموختیم، متاسفانه بعضی از کشورها به سیاست‌های آمریکا تن دادند، سیدالشهداء در جمله‌ای می‌فرمایند: از پستی و خواری دنیا وقتی ظلم، زور، نامردی و ناجوانمردی حاکم باشد، کار دنیا به جایی می‌رسد که سر پیامبر(ص) پاکی مانند حضرت یحیی(ع) به زن نابکاره‌ای از نابکاران بین اسرائیل هدیه می‌شود.

حجت‌الاسلام اکرمی گفت: این چهره زشت دنیایی است که ارزش‌های دینی و حسینی در آن حاکم نباشد، لذا ما می‌توانیم به عنوان اقامه‌کنندگان عزای سیدالشهداء هر چه بهتر عمل کنیم نسبت به صدور این ارزش‌ها نقش مهم‌تر و بهتری را ایفا بکنیم، اما با همین عملکرد ناقص اتفاقات مهمی رخ داده است. هر چند امام حسین(ع) در روز عاشورا دانشگاهی را بر پا می‌کند که مظهر یک عقلانیت متعالی است، نه تنها بر عقلانیت دنیاطلبان غلبه می‌کند، بلکه یک عقلانیت متکی به قرآن و سنت پیامبر(ص) را جوری به نمایش می‌گذارد که برای همه دنیا در ان درس‌هایی هست.

وی افزود: باید به چند نمونه از تدبیرهای عقلانی امام حسین(ع) اشاره کنم، موقعی که امام مجبور به استقرار در کربلا می‌شوند، در یک حرکت سریع‌تر، قبل از سپاه حُر جایی را انتخاب می‌کنند که در ارتفاع باشد، اکنون هم که به کربلا بروید، خیمه‌گاه سیدالشهداء در ارتفاع است و آن قسمت میدان‌گاه جنگ در پایین قرار دارد، اما این عقلانیت متعالی است، وقتی با سپاه حر روبه‌رو می‌شوند، به آنها آب می‌دهند، قبل از این‌که بپرسند، که هستید و کجا آمدید! در آنجا سپاه حر را می بینند که لباس رزم پوشیده و چون مسافر از راه رسیده هستند، ولی هم خودشان را سیراب می‌کنند و هم مرکب‌های آنها را.

کارشناس دینی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: وقتی به امام حسین(ع) پیشنهاد می‌شود تعداد سپاه حر کمتر است و با آنها بهتر می‌توانیم بجنگیم، حضرت می‌فرمایند نه، من شروع‌کننده جنگ نیستم یا از ابزارهای غیردینی و غیراخلاقی استفاده نمی‌کنم. روز عاشورا وقتی از قبل دریافتند از جنگ گریزی نیست، طناب‌های خیمه‌ها را در هم طنیدند تا دشمن از پشت خیمه‌ها نتواند حمله کند. بعد خندقی به دور خیمه کندند و در آن آتشی برافروختند که راه حمله دشمن از پشت سد شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی