گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد دانشگاه: ابر رویداد عاشورا منحصر به زمان و مکان نیست

مریم خندابی گفت: رویداد تاریخی منحصر به زمان و مکان خاصی است، اما واقعه عاشورا و صحرای کربلا منحصر به زمان و مکان خاصی نیست، زیرا یک فرهنگ و اندیشه نابی در پشت این قیام وجود دارد.

1398/06/20
|
16:15
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل فرهنگ حسینی در اندیشه مقاومت) با حضور دکتر مریم خندابی، استاد دانشگاه علوم و فنون قرآنی روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

مریم خندابی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: وقتی امام حسین(ع) در کربلا مستقر شد، در واقع برای یک هدف مهم همه هستی اش را در کف اخلاص گذاشت و تمام فرزندان و یارانشان با او همراهی کردند و در این راه در کنارش ماندند و استقامت کردند که این نشان دهنده همراهی کاروان با امام است و شرط استقامت این است که نه تنها رهبر به معنای فرمانده باید استقامت کند، بلکه کسانی که همراه امام بودند از آثار استقامت بهره‌مند خواهند شد. اگر تنها رهبر استقامت و پایداری کند و تمام کسانی که تابعش هستند، سر باز بزنند، صد در صد آن شرط پیروزی برای آن سپاه حاصل نخواهد شد.

وی افزود: از طرفی همه برکات یک موضوع زمانی ظاهر می‌شود که پایداری در آن مساله باشد، به طوری که وقتی بذری را می‌کارید، طول می‌کشد تا به یک درخت تبدیل شود و ثمر بدهد. در یک زمین هم علف می‌روید و در زمین دیگر رعفران، لذا این محصول یا بذری که در یک زمین می‌روید به آن اهمیت و ارزش می‌دهد، در انسان هم به همین شکل است، آن اندیشه‌ای که در انسان شکل می‌گیرد و ذهنیت انسان را می‌سازد و به زندگی‌اش جهت می‌دهد، باعث می‌شود که آن انسان با اندیشه ارزشمندی شود، البته اندیشه‌ای که در آن استقامت و پایداری سهمی داشته باشد. از طرفی یک رویداد تاریخی منحصر به زمان و مکان خاصی است، اما واقعه عاشورا و صحرای کربلا منحصر به زمان و مکان خاصی نیست، زیرا یک فرهنگ و اندیشه نابی در پشت این مساله وجود دارد.

استاد دانشگاه ادامه داد: اگر بخواهیم به واقعه عاشورا به شکل یک رویداد تاریخی نگاه کنیم، باید بگویم خود ذات تاریخ عبرت‌آموز است، اما فرهنگ عاشورایی به دلیل اختصاص پیدا کردن به اندیشه ناب حسینی منحصر به زمان و مکان نیست و مساله قیام برای نهی از منکر و امر به معروف آنرا ماندگار کرده است، قیامی که در آن امام حسین(ع) به پا خاست تا ارزش‌های دینی را به یک جامعه به ظاهر مذهبی و اسلامی یادآوری کند و حاکمان را از ظلم و بیداد نهی کند، مساله‌ای که تا به امروز باعث ماندگاری قیام امام حسین(ع) پس از 1400 سال شده است.

مریم خندابی گفت: اگر به ابر رویداد عاشورا به این شکل نگاه کنیم که امام حسین(ع) برخاست تا سبک زندگی و نوع نگرش انسان‌ها را تغییر دهد، به هدف اصلی قیام امام حسین(ع) نزدیک شدیم. حال برای رسیدن به این اندیشه نیاز به مصالحی است، این مصالح یعنی مبانی و اعتقادات امام حسین(ع) را درک کنیم و دریابیم که با تکیه بر اندیشه و اعتقاد امام حسین(ع) زندگی زیباتر و سریع‌تر پیش می‌رود، حال این فرهنگ مقاومت تنها در یک مساله نیست و این مقاومت برای انسان یک رشد روحی به همراه دارد.

وی افزود: فردی که به آن مرحله از رشد روحی رسید که باور و اعتقادش بر این باشد که استقامت و پایداری در همه مراحل زندگی داشته باشد، امروز برخی تصور می‌کنند اگر می‌خواهند زندگی خوبی داشته باشند، همه چیز باید بر وفق مرادشان باشد، در حالی که انسان موفق، انسانی است که فاکتور اصلی پایداری و ایستادگی را داشته باشد. ممکن است این ایستادگی در فردی در آمریکا یا آفریقا باشد و همین فرد ندای باطنی اباعبدالله را می‌شنود و لبیک می‌گوید. حال در ظاهر این است که در همه عالم این گفت‌وگوها وجود دارد، اما آن گفت‌وگویی که با ساختار وجودی و فطرت انسان هماهنگ باشد، جذب انسان می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی