گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

رضا صارمی راد در رادیو گفت‌وگو مطرح كرد؛ تلاش آمریکا برای کاهش سرعت افول خود

یک کارشناس مسائل بین‌الملل، اظهار کرد: افول آمریکا از سال 2001 آغاز شده است و هر چه این افول سرعت بیشتری می‌گیرد، ادبیات دولتمردان آمریکا نیز در پی آن تغییر می‌کند.

1399/06/21
|
11:21
|

رضا صارمی راد، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» که با موضوع یازده سپتامبر از آنتن رادیو گفت‌وگو پخش می‌شد، گفت: برخی از کارشناسان معتقد هستند که یازده سپتامبر بر اساس یک برنامه‌ریزی در صحنه داخلی آمریکا رخ داده است.

وی با بیان اینکه با قدرت گرفتن نئومحافظه‌کاران در آمریکا جورج بوش پسر، مسئولیت کاخ سفید را بر عهده گرفت، خاطرنشان کرد: در پی تحولات در سال 2001 دیدگاهی در آمریکا شکل گرفت که یکی از محصولات آن رییس‌جمهور شدن دونالد ترامپ است.

این کارشناس مسائل بین الملل، با بیان اینکه بر اساس تفکرات ایدئولوژیک که در بین برخی از مقامات کاخ سفید وجود داشت آن‌ها آمریکا را «منجی جهان» می‌دانستند، تصریح کرد: برای تحقق این موضوع لازم بود اتفاقی رخ دهد که آمریکا بتواند خود را به عنوان منجی جهان در بین افکار عمومی معرفی کند.

وی با بیان اینکه آن‌ها در همین چارچوب تصمیم گرفتند که از گروه القاعده که خودشان برای مقابله با کمونیست‌ها و شوروی در افغانستان ایجاد کرده بودند، استفاده کنند، در بخشی دیگر از صحبت‌های خود گفت: زمانی که آمریکا در باتلاق عراق و افغانستان گرفتار شد و طرح «خاورمیانه بزرگ» را نتوانست محقق کند، افول این کشور شدت بیشتری گرفت در واقع می‌توان گفت افول آمریکا یک حرکت تدریجی است که از سال 2001 شروع شده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه در سال 2008 با ریاست جمهوری باراک اوباما و در سال 2016 با ریاست جمهوری ترامپ، ادبیات دولتمردان آمریکایی تغییر کرد، افزود: این تغییرات نیز باید در راستای افول آمریکا مورد توجه قرار دهیم در واقع هر چقدر به این افول نزدیکتر می‌شویم ادبیات دولتمردان آمریکایی نیز عوض می‌شود و در همین راستا است که می‌بینیم که ترامپ شعار اصلی خود را «اول آمریکا» قرار می‌دهد.

وی با بیان این که بواسطه این افول شاهد افزایش شکاف اجتماعی در آمریکا و به نوعی از بین رفتن طبقه متوسط هستیم، گفت: در حال حاضر به مانند گذشته خاورمیانه از نظر اقتصادی و وجود منابع نفتی برای آمریکا اهمیت ندارد و آنچه در این منطقه برای آمریکا مهم است، حفظ امنیت رژیم صهیونیستی است.

صارمی‌راد گفت: در همین چارچوب است که آمریکایی‌ها نگاهشان را از خاورمیانه به سمت شرق سوق داده‌اند چرا که در جریان افول آمریکا، چین تلاش دارد جایگاه آمریکا را پر کند.

وی تاکید کرد: تغییر رفتارها و تغییر افراد در آمریکا و نوع ادبیات آن‌ها به افول این کشور ربط دارد و اکنون آمریکایی‌ها می‌خواهند با کاهش هزینه‌های خود در نقاط مختلف جهان به نوعی سرعت افولشان را کاهش دهند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی