گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه: محمدرضا پهلوی به نظام و قانون اساسی خود هم پایبند نبود

اصغر ایمانی درباره زمینه‌های بی‌قانونی که منتج به فرار شاه شد اشاره کرد و گفت: شاه حتی به نظام و قانون اساسی خود هم پایبندی نداشت زیرا نمایندگان مجلس شورای ملی را گزینه‌ای انتخاب می‌کرد و انتخابات در آن زمان حتی رویه تشریفاتی هم نداشت.

1400/10/26
|
12:20
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی علل و عوامل فرار شاه از ایران و با حضور دکتر اصغر ایمانی عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه به روی آنتن رفت.

اصغر ایمانی با اشاره به شهادت سید مصطفی خمینی گفت: وقتی شاه نتوانست حرکت‌های سیاسی و دینی حضرت امام (ره) را در نجف کنترل کند، با یک دسیسه از پیش تعیین شده، نخستین حرکت خود را برای انزوای امام خمینی(ره)، ساواک مصطفی خمینی را در نجف به شهادت رساند.

وی افزود: همین موضوع سبب شد علمای دین و حوزه واکنش نشان دهند و در شهر قم مراسم چهلم را برگزار کنند. عیادی شاه به تجمع کنندگان در چهلم حمله کردند و همین اتفاقات در شهرهای دیگر نیز رخ داد که سبب قیام مردم شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه به بسترهای فسادزای شاه اشاره و بیان کرد: حجم زیاد فساد در کنار قیام‌های مردمی چاره‌ای برای شاه نگذاشت که کشور را برای دومین بار بعد از قیام 28 مرداد ترک کند. ترک کشور توسط شاه در دی ماه سال 1357 برای آخرین بار بود و سلطنت نابخردانه پهلوی به زباله دان تاریخ پیوست. به فضل پروردگار امام آمد و تجلی خودش را تا الان ادامه داده است و پرچم جمهوری اسلامی یا همان اسلام ناب محمدی نه در تنها در ایران بلکه در همه جهان برافراشته است.

وی از مباحثی که در خصوص مفاسد شاه در ابتدای انقلاب مطرح شد گفت و اظهار کرد: در برهه‌ای پس از انقلاب به ابعاد زندگی پهلوی کوچک و بزرگ پرداختیم اما در دو الی سه دهه گذشته جز در زمان‌های مناسبتی، به فساد خاندان شاه نپرداختیم. همین امر سبب شد عده‌ای تاریخ پهلوی را تحریف کنند.
این استاد دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با تاکید بر ضرورت معرفی ابعاد مختلف فساد در زندگی شاهد پهلوی عنوان کرد: محمدرضا پهلوی تظاهر در دین داری داشت به طوری که مکه رفت و زیارت امام رضا(ع) هم می‌رفت، اما حقیقت این است که در عمل هیچ اعتقادی به اسلام نداشت. بخش زیادی از فیلم‌هایی که به جا مانده است ثابت می‌کند شاه هیچ التزام عملی به اسلام نداشت در حالی که حاکمیت مردم شیعه را بر عهده نداشت.

وی از انحراف عقیدتی و اخلاقی به اسلام توسط شاه گفت و بیان کرد: در فیلم‌هایی که از شاه باقی مانده است، محمدرضا پهلوی را در مجالسی مشاهده می‌کنیم که هیچ گونه سنخیتی با محتوای فقه و احکام اسلام ندارد.

ایمانی درباره زمینه‌های بی قانونی که منتج به فرار شاه از کشور شد، تصریح کرد: محمدرضا پهلوی حتی به نظام و قانون اساسی خود هم پایبندی نداشت زیرا نمایندگان مجلس شورای ملی را گزینه‌ای انتخاب می‌کرد و انتخابات در آن زمان حتی رویه تشریفاتی هم نداشت.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی