صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو اتاق تعاون ایران: خرید تضمینی گندم، انگیزه تولید گندم با کیفیت را از بین می برد

عضو اتاق تعاون ایران گفت: وقتی قیمت یکسان باشد و تولید کنندگان گندم هر نوع گندمی را که تحویل سیلوها بدهند به یک قیمت از آنها خریداری می شود، طبیعتا کیفیت فدای قیمت می شود.

1396/08/15
|
11:48
|

برنامه "صبح و گفت وگو" رادیو گفت و گو با موضوع خرید تضمینی گندم ،با حضور مهندس عباسعلی موحد عضو اتاق تعاون ایران و فعال صنعت غذایی و محمدرضا مرتضوی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی به روی آنتن رفت.

مهندس عباسعلی موحد با بیان اینکه خرید تضمینی گندم، انگیزه تولید گندم با کیفیت را از بین می برد، گفت: وقتی قیمت یکسان باشد و تولید کنندگان گندم هر نوع گندمی را که تحویل سیلوها بدهند به یک قیمت از آنها خریداری می شود، طبیعتا کیفیت فدای قیمت می شود.

وی متذکر شد: گندم با گندم بعضا کیلویی 500 تومان تفاوت ارزشی دارد. اگر گندم های بی کیفیت را خریداری و به سیلوها بفرستند خودش مشکلاتی را برای آرد و تولید نان به وجود می آورد.

عضو اتاق تعاون ایران با اظهار به اینکه افزایش هرساله قیمتی خرید گندم توسط دولت با خرید تضمینی قیمت جهانی تناقض دارد، ادامه داد: نان و نانوایی ها هیچ افزایش قیمتی ندارند و همچنین برای دستمزد کارخانه آرد افزایش قیمتی را نداشته ایم و این خودش مشکلاتی را به وجود آورده و تبعا با خرید نان بی کیفیت روبه رو می شوید.

محمدرضا مرتضوی با اشاره به خرید تضمینی گندم توسط دولت به منطق دولت در این زمینه اشاره کرد و گفت: در در مکانیزم خرید تضمینی گندم، دولت گندم تولید کشور را دو برابر تولید جهانی خریداری می کند و بعد در حدود همان قیمت جهانی به کارخانجات آرد می فروشد و اینجا سوبسیت سنگینی را پرداخت می کند و منطق دولت و منطق وزارت کشاورزی آن است که چون بازدهی گندم در هکتار ما مانند بازدهی گندم در کشورهای دیگر نیست و کشورهای دیگر به دلیل خاک و بارندگی بازدهی زمین بالاتر از ایران است، بنابراین اگر ما این کار را نکنیم ممکن است کشاورزان در مورد کاشت گندم دچار تردید شوند.

وی یادآور شد: البته باید توجه داشته باشیم قیمت های جهانی در سال های اخیر، کاهش پیدا کرده یعنی در گذشته قیمت گندم تا 400 دلار هم می رسیده ولی در سه سال گذشته به دلایل خیلی زیاد از جمله اینکه در روسیه کشت گندم خیلی توسعه پیدا کرده و از واردکننده به صادرکننده گندم تبدیل شده است و از طرفی چون قیمت نفت کاهش پیدا کرده، پایین آمده است. به طور کلی این مسیر، مسیر درستی نیست.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی با اشاره به جدول پاکی دولت عنوان کرد: دولت جدولی را دارد که گندم را با هفت درصد خاک و ده درصد ضایعات می خرد که این منشا همه گرفتاری های دولت و گرفتاری های کارخانجات آرد و نانواها، است. این جدول پاکی غلط است یعنی مشوقی است برای زارعین که گندم هایشان تمیز نباشد و یا خاک به آن اضافه کنند.

وی افزود: معمولا زارع به گندم، خاک اضافه نمی کنند و در این چند سال واسطه هایی پیدا شده اند که گندم را از کشاورز می خرند و خاک و فضولات به آن اضافه می کنند و بعد به سیلوها می فروشند. دولت وقتی جدول خودش جدول غلطی است نمی تواند نخرد در واقع یک تقلب سازماندهی شده ای را به دلیل یک برنامه ریزی اشتباه در کشور رایج کرده ایم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو