صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

مدیرکل دفتر تالیف کتب ابتدایی و متوسطه آموزش و پروش در خصوص میزان تحمیل هزینه ناشی از تغییر کتب درسی به دولت گفت: این رقم به حدود 330 میلیارد می رسد و 1300 میلیارد تومان صحیح نیست.

برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت و گو با و با حضور دکتر ابراهیم سحرخیز مشاور کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و معاون سابق متوسطه وزیر آموزش و پرورش و محمود امانی تهرانی مدیرکل دفتر تالیف کتب ابتدایی و متوسطه آموزش و پروش به روی آنتن رفت.

ابراهیم سحرخیز تغییر کتب درسی را امری اجتناب ناپذیر دانست و گفت: تغییرات کتب درسی حتی ممکن است زودتر از چهار سال هم طبیعی باشد و این به دلیل ساختار جدید نظام آموزشی است و امری اجتناب ناپذیر است و هرساله دارد در حوزه کتاب های درسی اتفاق می افتد.

وی در خصوص ادعای میدری، معاون وزیر رفاه مبنی بر درآمد چند هزار میلیاردی از تغییرات کتاب ها گفت: حتی اگر بگوییم این ادعا اغراق است ولی کمتر از این رقمی که مطرح شده دارد اتفاق می افتد البته هم کتاب های درسی و هم حاشیه هایی که ناشی از کتاب های درسی از جمله کنکور و بخشی از آن هم به دلیل خلا نظارتی چندین و چند ساله در بخش کتاب های کمک درسی که متاسفانه نظارتی که باید آموزش و پرورش به جد اعمال می کرد وجود ندارد و باعث شده فضای آرام بخشی برای کسانی فراهم شده که از این محل سود کلانی را به جیب می زنند.

مشاور کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: از اول ابتدایی تا ششم ابتدایی کتاب های کمک درسی را داریم که در حقیقت کمک درسی نیستند و متاسفانه گاهی دیده می شود قبل از ورود رسمی یک کتاب به بازار ، کتاب های کمک درسی برایش در بازار از چندین انتشاراتی داریم.

وی متذکر شد: این قصه، یک پدیده مضمنی در آموزش و پرورش است اگر سرممیزی و نظارت با وزارت ارشاد است این شانه خالی کردن وزارت آموزش و پرورش از وظیفه و رسالت خودش است. متاسفانه آموزش و پرورش جرات کنترل یک مدیر در مدرسه را ندارد.

در ادامه محمود امانی تهرانی در خصوص میزان تحمیل هزینه ناشی از تغییر کتب درسی به دولت گفت: هر بسته کتاب درسی از 18 هزار و 900 تومان شروع می شود و تا حدود 38 هزار تومان در پایه سوم دبیرستان می رسد. و با توجه به تعداد کل دانش آموزان در کشور این رقم به حدود 330 میلیارد می رسیم و 1300 میلیارد تومان عدد چند برابری است و صحیح نیست.

مدیرکل دفتر تالیف کتب ابتدایی و متوسطه آموزش و پروش در رابطه با کتب کمک آموزشی نیز عنوان کرد: قبل از اینکه کتاب های درسی در بازار وارد شود کتاب های کمک درسی در بازار وجود دارند و این موضوع به این برمی گردد که چند سالی است که به محض اینکه مراحل تالیف یک کتاب جدید شروع می شود به محض آگاهی سازی و آماده سازی معلمین از اولین مراحل تالیف معلمین را در جریان می گذاریم و سرفصل های کتاب را بر روی سایت دفتر تالیف می گذاریم و مراحل مختلف مثل دست نویس ها و پیش نویس ها را بر سایت می گذاریم و در سامانه اعتبار سنجی کتب درسی بارگذاری می کنیم و گروهی از افرادی که رغبتی به تولید کتاب های کمک درسی دارند، از اطلاعات مربوط به این کار استفاده می کنند و کتاب های خود را آماده می کنند.

مرتبط با این خبر