صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

نائب رئیس اتحادیه پیشكسوتان جامعه كارگری: سازوکار حمایت صندوق بیمه بیکاری از کارگران بیکار فراهم شد

حیدری با بیان اینکه سازوکارهای حمایت صندوق بیمه بیکاری از کارگران بیکار فراهم شده گفت: کارگران می توانند بیکار شدن خود را به اداره کار و صندوق بیمه بیکاری اعلام کنند.

1399/02/03
|
13:30
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع وضعیت حقوق و مزایای کارگران در دوران کرونایی در ارتباط تلفنی با مهندس حسن بابایی نماینده تشکل های کارفرمایی کانون عالی کارفرمایان در ستاد مبارزه با کرونا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دکتر علیرضا حیدری نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

بابایی در برنامه "صبح و گفتگو" با اشاره به تعطیلی کامل کسب و کارها و آسیب دیدگی اقتصاد اکثر کشورها به دنبال شیوع ویروس کرونا گفت: برخی کشورها از جمله ایران تصمیم گرفتند که با رعایت دستورالعمل های لازم از توقف کامل فعالیت های اقتصادی جلوگیری کنند.

وی با اشاره به برگزاری جلسات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با نمایندگان کارفرمایی و کارگری و مدیران وزارتخانه های بهداشت و کار افزود: ما در این جلسات با تدوین آئین نامه های لازم و برنامه ریزی ها در تلاشیم تا بخش های اقتصادی کشورمان را با رعایت مسائل بهداشتی فعال کنیم.

نماینده تشکل های کارفرمایی کانون عالی کارفرمایان در ستاد مبارزه با کرونا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: تعطیلی برخی واحدهای صنفی باعث بیکاری کارگران شده و استفاده از صندوق بیمه بیکاری هم از همان روزهای اولیه شیوع کرونا مورد نظر کمیته بود و پیشنهاداتی هم درخصوص اصلاح بار مالی صندوق ارائه و تصویب شد.

بابایی تأکید کرد: بیمه بیکاری مخصوص کسانی است که حق بیمه برای آنها پرداخت شده و فقط به کارگرانی تعلق می گیرد که حق بیمه آنها پرداخت شده باشد و هیچ مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

در ادامه "صبح و گفتگو"، حیدری نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: شاید هدف اصلی در دید کلی، حفظ فرصت های شغلی باشد اما در عمل این امکان وجود ندارد، بسیاری از فرصت های شغلی از دست رفته و بنا بر دلایل شیوع بیماری و غیر آن تعدادی از کارگران بیکار شده اند.

وی با بیان اینکه سازوکارهای حمایت صندوق بیمه بیکاری از کارگران بیکار فراهم شده گفت: کارگران می توانند بیکار شدن خود را به اداره کار و صندوق بیمه بیکاری اعلام کنند.

نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری یادآور شد: طبق قانون "بیمه بیکاری"، کلیه بیمه شدگانی که به علت وقوع حوادث غیرمترقبه مانند زلزله، آتش سوزی و غیره بیکار می شوند از مصادیق بیمه بیکاری شمرده می شوند و باید تحت پوشش قرار گیرند.

حیدری ادامه داد: یکی از مصادیق بیکاری، نداشتن فعالیت و عدم دریافت حقوق ما به ازای اشتغال است بنابراین بسیاری از کارگران در شرایط فعلی مشمول این موضوع می شوند یعنی کارفرمایی که به کارگرش حقوق نمی دهد و عملاً بنگاه تعطیل شده یک نوع بیکاری غیرارادی تلقی می شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو