صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیر كل بازرسی كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی: 600 هزار کارگر مشمول دریافت بیمه بیکاری شدند

مظفری گفت: از حدود 800 هزار نفر ثبت نام شده در سامانه ثبت بیمه بیکاری، حدود 600 هزار کارگر مشمول دریافت بیمه مقرری بیکاری شدند.

1399/02/14
|
12:30
|

برنامه "صبح و گفتگو" ویژه هفته کار و کارگر در ارتباط تلفنی با دکتر علی مظفری مدیر کل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیر شورای عالی حفاظت فنی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

مظفری در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: از زمان شیوع کرونا ملاحظاتی درخصوص فاصله گذاری فیزیکی و اجتماعی مطرح شد و وزارت بهداشت هم پروتکل هایی را در راستای پیشگیری از شیوع این بیماری برای محیط های کاری ابلاغ کرد.

وی افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در جایگاه یکی از عناصر موثر در بحث پیشگیری این مباحث را به استان ها ابلاغ کرد و بحث نظارت و پایش اجرای این پروتکل ها در دستور کار قرار گرفت.

دبیر شورای عالی حفاظت فنی با اشاره به تغییرات مدیریتی و تصمیم برای حضور فیزیکی یا حضور غیرفیزیکی کارگران گفت: بخشی از کارگران که امکان فعالیت از راه دور داشتند به کار خود ادامه دادند و بخشی هم با توجه به محدودیت ها از محیط کاری منفک شدند اما به طور کلی روند تولید ادامه داشت.

مدیر کل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وزارتخانه با اشاره به اقدام وزارتخانه به راه اندازی سامانه ای برای ثبت بیمه بیکاری یا متقاضیان دریافت بیمه بیکاری پس از 48 ساعت از اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران افزود: از حدود 800 هزار نفر ثبت نام شده در سامانه ثبت بیمه بیکاری ،حدود 600 هزار نفر از کارگران مشمول دریافت بیمه مقرری بیکاری شده اند وهم اکنون نیز اقدامات اداری این فرآیند در حال انجام است.

مظفری در رابطه با تکلیف کارگرانی که بیمه بیکاری ندارند گفت: حق بیمه عده ای از کارگران از طریق کارفرما پرداخت شده که این ظرفیت قانونی برای آنها قابل استفاده است اما برای کارگرانی که شرایط پرداخت بیمه ای ندارند کمک ها و حمایت های معیشتی پیش بینی شده است.

این مقام مسئول از بیماری کرونا به عنوان ابر چالش جهانی تعبیر کرد و گفت: خوشبختانه ایران به خاطر بسیج شدن ارگانها و دستگاه ها برای کنترل بیماری در قیاس با کشورهای منطقه و جهانی جایگاه بهتری در مدیریت این بیماری کسب کرده است.

مدیر کل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روند کنترل و مدیریت بیماری کرونا در کشور را کاهشی عنوان کرد و گفت: بسیاری از استانها تا نیمه اردیبهشت ماه در خیل عظیم استان های سفید قرار خواهند گرفت و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو