صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

گفتگو با دكترمردانی؛ ایران در وضعیت قرمز کرونایی

عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا در رادیو گفت‌وگو با اشاره به آمار و ارقام شمار مبتلایان به کرونا در استان‌های کشور تاکید کرد: در حال حاضر وضعیت کل کشور قرمز است؛ مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

1399/07/06
|
13:10
|

دکتر مسعود مردانی در مصاحبه با برنامه "صبح و گفتگو" با اشاره به اینکه وضعیت برخی شهرها حتی از قرمز نیز وخیم تر گزارش می‌شود، اظهار کرد: متاسفانه روند رو به تزاید موارد جدید بیماری منجر به بستری بیماران در بخش‌ها و ICU بیمارستان‌ها شده است.

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، با ابراز تاسف از فزونی گرفتن آمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید19 در کشور گفت: هشدارهایی که در مصاحبه‌های قبلی با رادیو گفت‌وگو اعلام کردیم، امروز نمود یافته و یکی از علل عمده‌ی بروز این چالش، همان مسافرت‌های است که مردم در روزهای پایانی تابستان به آن مبادرت کردند.

مردانی بازگشایی مدارس و شرکت برخی مردم در هیئات و دسته جات عزاداری که فاقد پروتکل بهداشتی بودند را منجر به وضعیت کنونی آمار کووید19 در کشور دانست و افزود: سیستم بهداشت و درمان کشور نزدیک 9 ماه درگیر کرونا و بسیار خسته است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بخش عمده پرستاران و پزشکان در بیمارستان‌هایی که شخصا در آن‌ها فعالیت دارم، یا کرونا گرفته‌اند و یا به نوعی دچار عوارض ناشی از کرونا شده‌اند و تصور می‌کنم جایی برای مانورهای اضافی وجود ندارد.

مردانی در پاسخ به اظهارات مجری برنامه که نقل قولی از وزیر بهداشت مبنی بر بی تاثیر بودن بازگشایی مدارس در روند ابتلا به کرونا را یادآوری کرد، گفت: روایت‌ها در این رابطه متفاوت است و شخصا گزارشی از وزیر آموزش و پرورش خواندم که اعلام شده بود حتی یک مورد ابتلا به کرونا در میان دانش آموزان گزارش نشده است اما متاسفانه شخصا در مطب چند دانش آموز کرونایی را روزانه ویزیت می‌کنم.

وی همچنین سیستم‌های آماردهی را در کشور دچار اشکالاتی نهادینه شده خواند و تصریح کرد: هر کس از آمار تفسیری می‌کند ولی بیمارستان‌ها مملو از بیماران کرونایی است و از طرفی دانش آموزان مبتلا، علایم چندانی ندارند و حتی به پزشک هم مراجعه نمی‌کنند.

مردانی افزود: کرونا در بچه‌ها کم علامت ظاهر می‌شود و خوشبختانه بیماری را رد می‌کنند.

این پزشک متخصص اضافه کرد: همگی باید تجربیات کشورهای دیگر را در نظر داشته باشیم. چنانچه موارد جدید بیماری در بسیاری کشورها کنترل شده است ولی مجدد با افزایش روبرو بوده‌اند.

مردانی گفت: مدارس باید با دیدی بهتر و شرایطی خاص بازگشایی شوند و از طرفی مردم باید بدانند که رفتن به سفرهای غیر ضرور تجاوز به حقوق سایر هموطنان است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو