صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

بااشاره به ممنوعیت ترال مطرح شد: ظرفیت اکولوژیک و بیولوژیک خلیج فارس بزودی استخراج می‌شود

رئیس موسسه تحقیقاتی علوم شیلاتی کشور ابراز امیدواری کرد با توقف دو ساله‌ی صید ترال، کشتی تحقیقاتی این موسسه آمار دقیقی از ظرفیت اکولوژیک و بیولوژیک دریای عمان و خلیج فارس استخراج کند.

1399/08/05
|
13:08
|

محمود بهمنی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "صبح وگفتگو" با اشاره به قانون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آبزی جمهوری اسلامی ایران گفت: در ماده 3 آمده است برای مدیریت، توسعه و بهره برداری از منابع آبزیان باید تحقیقات علمی کاربردی صورت گیرد و مقررات صید باید مدیریت شود.

نماینده وزیرجهاد در کارگروه ساماندهی صیدوصیادی با اشاره به صید فانوس ماهیان که تاکنون بر اساس اصول علمی نبوده و بیش از ظرفیت توسعه یافته بود، اظهار کرد: در صید فانوس ماهیان باید از ترال میان-آبی استفاده می‌کردیم که اصلا با کف ارتباطی ندارد و نیز از دستگاه‌های ردیاب خاص باید استفاده می‌کردیم که موجب شد صیدترالِ کف، جایگزین نوعِ میان-آبی شود.

بهمنی این رویه را موجب آسیب به ذخایر و خدشه به نگاه‌های استراتژیک آبی دانست و افزود: به دستور وزیر جهاد این مسئله را ساماندهی کردیم و با مشارکتِ فعالِ سازمان شیلات و نیز همکاری دانشگاهیان، تصمیم گرفتیم این مسئله را آیش کرده و [صید ترال را تا دو سال متوقف کنیم].

وی همچنین تهییج افکار عمومی در قضیه ممانعت از صید ترالِ فانوس ماهیان را موجب جلوگیری از رفت و آمد کشتی تحقیقاتیِ "فردوس1" عنوان کرد و گفت: ما نتوانستیم در سال‌های اخیر پایش و مانیتورینگِ دائمی از ذخایر انجام دهیم و اگر این موانع رفع و بودجه تامین شود، امیدواریم با دریارویِ این کشتی در عمان و خلیج فارس مانیتورینگ ثابتی را انجام دهیم و بدانیم طی این سال‌ها آثار صید در بیولوژی این دو دریا به چه صورت بوده است.

*کف دریای عمان و خلیج فارس را شخم زدند

در ادامه اصغر عبداللهی، استاد تمام رشته اکولوژی در دانشگاه شهیدبهشتی فانوس ماهیان را گونه‌ای 4 سانتی متری دانست که در آب‌های عمیق دریای عمان هستند که قرار بوده است تا اعماق 100 متر صید شوند.

وی با اشاره به اقداماتی که خلاف رویه صورت گرفته است، گفت: قرار بوده قسمی از این ماهیان صید و در کارخانه به پودر ماهی تبدیل شود و از طرفی در هر تور ترال باید 90 درصد فانوس ماهی و 10 درصد نیز ماهیان دیگر باشد اما این مهم اتفاق نیفتاد.

عبداللهی با اعلام اینکه در طول یکسال باید 100هزار تن از این گونه آبزی صید می‌شد ولی به جای 25، 96 کشتی در این امر دست داشتند، اضافه کرد: از ابتدای آذرماه رویه کار این کشتی‌ها و رفتن به دریا متوقف خواهد شد.

وی همچنین از وجود 35 کشتی از کشور چین سخن گفت که با اجاره مالکان ایرانی مشغول به کار بودند، ادامه داد: این کشتی‌ها مقدار بسیار زیادی صید همراه با فانوس ماهیان بودند که آسیب جدی به ذخایر آبزیان زده شده است.

عبداللهی در پاسخ به سوال مجری برنامه که چرا باید دو سال و اندی دست صیادان برای آسیب زدن به ذخایر کشور باز باشد و بعد از این مدت، به فکر جبران بیفتند، گفت: این صید از سال 87 شروع شده ولی 96 کشتی طی 5 الی 6 سال اخیر فعالیت بیشتری کرده‌اند.

وی چنین تصمیماتی را بسیار آسیب رسان و جبران آن را طولانی مدت دانست و افزود: تخلفات متعددی گزارش شده که ترال‌های میان- آبی اقدام به صید از کف کرده‌اند و گویی کفِ دریای عمان و خلیج فارس را شخم زده‌اند و تمام بی مهرگان و ماهیان کف دریا را صید کرده و حتی بستر زیستگاه‌های آبی را نابود کرده‌اند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو