صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو هیئت رئیسه كمیسیون انرژی مجلس: افزایش غیرمتعارف قیمت برق سهوی است

رحیمی مظفری بیان کرد:کمیسیون انرژی مجلس روز شنبه بعدازظهر با مدیران توانیر جلسه ‌ای داشت تا از جزئیات موضوع افزایش بهای برق مطلع شویم.

1400/07/18
|
14:02
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو در خصوص افزایش قیمت برق با عبدالامیر یاقوتی، مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و امور مشترکین شرکت توانیر و دکتر رحیمی مظفری، عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

*افزایش قیمت ها بر اساس قانون است

عبدالامیر یاقوتی با اشاره به اینکه موضوع افزایش هفت درصدی قیمت برق به قانون سال 1396 باز می گردد، گفت: این قانون مصوب کرده بود تا پنج سال هفت درصد به قیمت قبض مشترکینی که الگوی مصرف را رعایت می کنند افزایش پیدا کند و 23 درصد برای مشترکینی که بیش از الگوی مصرف، برق مصرف می کنند افزایش قیمت صورت گیرد.

وی با بیان اینکه 86 درصد از مشترکین برق زیر 300 کیلوبایت مصرف می کنند، بیان کرد: صرفه‌جویی در انرژی باید صورت بگیرد و در عین حال به دنبال خدمتگزاری به مردم هستیم. سیستم های محاسبه قیمت برق مکانیزه است و تفاوتی نمی کند چه کسی برق را مصرف کند.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و امور مشترکین شرکت توانیر درباره راه های اعتراض به قیمت برق اظهار کرد: یکی از راه های اعتراضی اپلیکیشن اندروید و آی او اس است و همچنین مردم می توانند با شماره تلفن هایی که اعلام شده است اعتراض خود را ثبت کنند.

در ادامه عدالعلی رحیمی مظفری، عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس در خصوص این حرف مجری که چرا به کسانی که قبض برق آنها کم است، اطلاع نمی دهند در حالی‌ که 86 درصد مشترکین را چنین افرادی تشکیل می دهند گفت: معمولاً کسانی که راضی هستند حرفی نمی زنند و نسبت به این موضوعات ورود نمی کنند.

وی درباره دلایل افزایش قیمت اظهار کرد: یکی از دلایل اصلی این مسئله مصرف بالای 300 کیلوبایت در ماه بوده باشد و امسال با توجه به مصوبه مجلس در تبصره 6 بودجه 1400، قیمت قبض ها نیز بیشتر می شود که در حال حاضر برای این افراد 800 تومان به ازای هر کیلو وات است.

*حق اعتراض برای افزایش قیمت ها دیده شده است

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس در عین حال تصریح کرد: اگر شهروندی روی قبض یا کنتور خود اعتراضی داشته باشد، قطعاً بررسی خواهد شد.

وی درباره دلایل دیگری که ممکن است باعث افزایش قیمت قبض برق شوند، بیان کرد: استفاده از دستگاه های رمز ارز در بعضی از منازل باعث افزایش مصرف شده است که البته تعداد چنین ی اندک است. خیلی از شهروندانی که از این دستگاه ها استفاده می کنند، اطلاع ندارند میزان صرف برق آن‌ ها را افزایش می دهد.

رحیمی مظفری همچنین از ورود مجلس به این موضوع گفت و عنوان کرد: کمیسیون انرژی مجلس روز شنبه بعد از ظهر با مدیران توانیر جلسه ‌ای داشت تا از جزئیات موضوع افزایش بهای برق مطلع شویم. البته ممکن است در صدور بعضی از قبوض اشتباهی ایجاد شده باشد که این افراد می توانند به صورت حضوری در سامانه وزارت اعتراض خود را ثبت کنند.

این نماینده مجلس افزود: اگر کوچک ترین مشکلی در محاسبه یا هر شکل دیگری در خصوص صدور قبوض برق ایجاد شده باشد، قطعاً مجلس از موضع نظارتی خود کوتاه نخواهد آمد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو