رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نماینده سندیكای شركت های ساختمانی ایران: کاهش قابل توجه سود بانکی؛ مهمترین اقدام برای ارزان شدن مسکن

نماینده سندیکای شرکت های ساختمانی ایران گفت: نرخ سود تسهیلات در ایران حدود 18 درصد اسمی و در واقع 25 درصد است. بنابراین مهمترین اقدامی که باید برای ارزان کردن ساخت مسکن انجام شود، کاهش قابل توجه سود بانکی است.

1396/09/21
|
17:45
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت وگو با موضوع بررسی منابع مالی تامین مسکن و با توحید زورچنگ نماینده سندیکای شرکت های ساختمانی ایران به روی آنتن رفت.

توحید زورچنگ در آغاز با بیان اینکه در چند سال گذشته با توجه به شرایط مردم و بالا بودن قیمت خانه ها، ساخت آپارتمان های کوچک 50 الی 60 متری در دستور کار قرار گرفته است، گفت: امروز آپارتمان های کوچک در سطح شهر متداول است و این موضوع حتی در شهرهای کوچک هم وجود دارد.

وی تصریح کرد: متاسفانه ساخت مسکن برای سازنده ها بسیار گران تمام می شود. نرخ سود تسهیلات در دنیا زیر یک درصد است اما در ایران حدود 18 درصد اسمی و در واقعیت 25 درصد است. تا زمانی که سود بانکی تا این میزان است، مردم پول هایشان را به سمت سپرده گذاری سرازیر می کنند و به اقتصاد خانوار توجه نمی کنند. بنابراین مهمترین اقدامی که باید برای ارزان کردن ساخت مسکن انجام شود، کاهش قابل توجه سود بانکی است تا پول به سمت تولید برود.

وی با تاکید بر اینکه باید در مسکن سرمایه گذاری انجام شود، بیان داشت: البته این سرمایه گذاری زمانی مثمر ثمر می شود که سود بانکی پایین باشد تا مسکن با قیمت مناسب برای سازنده تمام شود. بدیهی است در چنین شرایط، قیمت برای خریدار نیز مناسب خواهد بود.

نماینده سندیکای شرکت های ساختمانی ایران دلیل بزرگ گران بودن مسکن را گران بودن زمین دانست و عنوان داشت: دولت ها اگر شهرک هایی را مانند پرند و پردیس در حومه شهرهای بزرگ بسازند و تسهیلاتی برای عبور و مرور ایجاد کنند، مردم به سمت این شهرک ها می روند و قیمت در شهرهای بزرگ کاهش پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه خرید خانه در کشورهای پیشرفته کار چندان مشکلی نیست، گفت: حتی وقتی مهاجرها در کشورهای دیگر می خواهند خانه بخرند می توانند از بانک ها وام هایی با بهره نهایتا دو الی سه درصد بگیرند اما در ایران سود تسهیلات نزدیک به 25 درصد است. در حقیقت اصلا مدیریت صحیحی در هیچ بخش از سیستم بانکی وجود دارد و اساسا یکی از عوامل گرانی مسکن و هر چیز دیگری همین بانک ها هستند.

زورچنگ بزرگترین مشکل در ساخت مسکن را نبود سازنده مسکن مجاز دانست و عنوان داشت: متاسفانه حتی دکتر و تاجرهای کشورمان هم تبدیل به بساز و بفروش شده اند. در حال حاضر نیز نظام مهندسی به برخی از شرکت ها به عنوان مجری ذیصلاح مجوز فعالیت در این حوزه را داده که البته فقط به فکر فروش مسکن به هر شکل ممکن هستند.

دسترسی سریع
رویداد