رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

دولت در حوزه مسکن فقط شعار می‌دهد

استاد دانشگاه،تاکید کرد: دولت در حوزه مسکن فقط شعار می‌دهد و اقدامی در ارتباط با توسعه ساخت مسکن در طی این سال ها انجام نداده است.

1399/04/16
|
16:30
|

سید احمد قاسمی، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو ، در ارتباط با دلایل افزایش قیمت مسکن در کشور گفت: یکی از دلایل مهم این موضوع عدم وجود توازن بین عرضه و تقاضا در این حوزه است، دولت نتوانسته متناسب با تقاضای موجود در بازار ، مسکن عرضه کند.

وی با بیان اینکه در طی سال‌های اخیر دولت در حوزه مسکن فقط شعار داده ولی اقدامی عملی انجام نداده چنانکه ما در حال حاضر با 4 الی 5 سال عقب ماندگی مستمر در حوزه تولید مسکن روبه‌رو هستیم، ادامه داد: یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت مسکن بحث نقدینگی است، دولت نتوانسته نقدینگی موجود در بازار را مدیریت و آن را به سمت تولید سوق دهد در نتیجه می بینیم که این نقدینگی به سمت بازارهایی همچون مسکن، ارز و یا خودرو رفته است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی در حال حاضر حدود 60 درصد مردم تهران مستاجر هستند، خاطرنشان کرد: یعنی با تقاضای 60 درصدی برای خانه دار شدن مواجه هستیم ولی به این تقاضا پاسخ داده نشده است.

قاسمی همچنین با بیان اینکه در طول هفته چند میلیون نفر از استانهای همجوار برای کار به تهران سفر می کنند و در طول هفته در تهران هستند ولی آخر هفته تهران را ترک می‌کنند، گفت: این باعث افزایش تقاضا برای مسکن است و اگر در کشور سیستم حمل و نقل سریعی داشتیم این افراد نیازی نداشتند که در طول هفته در تهران بمانند و می توانستند به راحتی رفت و آمد کنند.

قاسمی با بیان اینکه قرار نیست خود دولت مسکن بسازد بلکه باید زیرساخت‌های آن را فراهم کند، گفت : اکنون هزینه ساخت مسکن در کنار هزینه زمین بسیار بالاست و بسیاری افراد از عهده پرداخت آن بر نمی آیند.

وی با بیان اینکه ما در حال حاضر در تهران شهرک هایی داریم که در آن ساخت و ساز تا حدودی صورت گرفته ولی امکاناتی برای زندگی وجود ندارد، افزود: کسانی بیشتر این ساختمان ها را در این شهرک ها خریداری می کنند که ساکن تهران نیستند و قصد ندارند فعلا در آن زندگی کنند .

این استاد دانشگاه همچنین در پاسخ به این سوال که آیا اعمال مالیات بر خانه‌های خالی می‌تواند در کنترل قیمت مسکن موثر باشد، تصریح کرد: اگر از سامانه هوشمند در این زمینه استفاده شود این موضوع می‌تواند در کنترل قیمت مسکن موثر باشد و این تجربه ای است که در دنیا امتحان شده است ولی اگر بخواهیم این کار را به صورت دستی و چشمی انجام دهید، فقط در حد شعار می ماند و ممکن است اثرات منفی نیز به همراه داشته باشد .

قاسمی همچنین بر اهمیت طراحی استراتژی دراز مدت در حوزه مسکن از سوی دولت متناسب با نیازهای جامعه و رشد جمعیت کشور اشاره کرد و گفت : حتی در مورد شهرهای کوچک نیر باید برنامه‌ریزی در این حوزه داشته باشیم چرا که اگر توجهی به آنجا نشود این نیاز به شهرهای بزرگ از جمله تهران سرریز می‌شود

وی در پایان صحبت های خود گفت: در حال حاضر حدود 98 درصد از کل بودجه کشور در تهران هزینه می شود و 2 الی 3 درصد آن به استان‌های دیگر اختصاص داده می‌شود و این باعث ایجاد یک جذابیت برای زندگی و مهاجرت به تهران شده و در پی آن افزایش تقاضا در حوزه مسکن نیز رشد صعودی به خود می‌گیرد.

دسترسی سریع
رویداد