رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

نگاه رادیو گفت‌وگو به آینده تجاری كشور؛ بازی دو سر برد میان ایران و آذربایجان

نماینده مردم تبریز معتقد است گسترش روابط تجاری و اقتصادی میان ایران و آذربایجان، موجبات خنثی‌سازی تهدیدات فرا منطقه‌ای میشود و زمینه گسترش صادرات کشورمان به روسیه را فراهم می آورد.

1400/09/08
|
15:37
|

احمد علیرضابیگی در مصاحبه با برنامه "رویداد" آذربایجان را دارای جایگاهی ویژه دانست؛ چراکه بخشی از امپراتوری بزرگ ایران بوده اند و در چارچوب تمدنی کشورمان قرار دارند.

وی گسترش سیاست‌ها بین دو کشور را موجب خنثی‌سازی دسیسه ها عنوان کرد و گفت: خط آهن رشت-انزلی-آستارا باید به بهره برداری برسد که کانال ارتباطی ریلی را برای ایران تعریف کرده و موجب می شود آذربایجان به خلیج فارس دسترسی پیدا کند.

از این رو بسیاری از ظرفیت‌های تولیدی و صنعتیِ ایران می‌تواند با طرفِ آذری به اشتراک گذاشته شود. ضمن اینکه ایران باید جایگاهی ویژه را در آذربایجان پیدا کند چنانچه چنین دستاوردی در میان مردم دو کشور وجود دارد که باید در حوزه اقتصاد هم تبلور یابد.

علیرضابیگی در عین حال به تهدیدات دشمنان منطقه علیه آذربایجان و ایران اشاره کرد و به رادیو گفت‌وگو گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم رویه ای وجود داشت که موجب غفلت از همسایگان شد.

همین رویکرد مسبب گرفتار شدن همسایگان ایران به دامان صهیونیسم بود و آذربایجان نیز از این مسئله مستثنی نبود. لذا در غیاب ایران کسانی از دور دست‌ها آمدند و خود را شریک تجاری این کشور معرفی کردند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: پس از مخاطره میان ارمنستان و آذربایجان، همگان طرف مسلمانان را گرفتند که نشان از برنامه طولانی مدتی دارد که آن‌ها برای ما در سر دارند.

علیرضابیگی ادامه داد: ظرفیت‌های اقتصادی بسیاری از این دشمنی‌ها را خنثی کرده و امنیت استراتژیک ایران را تضمین خواهد کرد.

وی معتقد است امکانات و ظرفیت های ایران برای دولت آذربایجان جذاب است و از طرفی آن ها نیز خطی ترانزیتی برای دسترسی ایران به بازار روسیه در اختیار دارند که در صادرات محصولات کشاورزی ایران موثر خواهد بود.

علیرضابیگی در عین حال تاکید کرد دو کشور باید منفعتی متقابل را تعریف کرده تا سود دهی دو سویه اتفاق افتد.

دسترسی سریع
رویداد