رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

صندوق"پیشرفت و عدالت" استانی تشکیل می‌شود

عضو کمیسیون عمران مجلس در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، از شکل‌گیری صندوق‌های پیشرفت و عدالت استانی در قالب قانون بودجه 1401 خبر داد.

1400/10/23
|
12:37
|

اقبال شاکری در مصاحبه با برنامه "رویداد" در خصوص راهکار مجلس برای مقابله با حاشیه‌نشینی شهرهای بزرگ گفت: یکی از موضوعات، عدم استفاده از ظرفیت‌های نسبی استان‌هاست و لذا در طرح آمایش سرزمین، نکات مهم اجرایی نشدند.

وی با اشاره به اینکه شاهد مهاجرت از روستا به شهر هستیم، گفت: این معضل در زمینه خدمات دیگر نیز وجود دارد؛ از جمله خدمات بهداشتی و درمانی که وزیر بهداشت در جلسه با مجلس، به این نکات اشاره کرد و البته تذکراتی هم از نماینده‌ها دریافت کرد.

از طرفی وقتی امکان کسب و کار و درآمدزایی در دیگر نقاط کشور کاهش می‌یابد، مردم از تعلق خاطر به سرزمین مادری وا می‌مانند.

شاکری با اعلام اینکه اقشار مهاجر امکان ماندن در شهر را ندارند و لذا به نقاط پایین دست و خارج از محدوده شهری حرکت می‌کنند، خاطرنشان کرد: این مناطق سکونتگاه‌های غیر رسمی و غیر قانونی هستند و از خدمات زیر ساختی برخوردار نمی‌باشند و بنابراین با مبالغ اندکی، در سکونت اقشار مهاجر قرار می‌گیرند.

این نماینده مجلس افزود: شاید زندگی نرمالی نیز در چنین نقاطی وجود نداشته باشد ولی مردم ناچار به زندگی در حاشیه‌ها هستند.

شاکری در خصوص توجه به حاشیه نشینی در بودجه 1401 در قالب استفاده از ظرفیت‌های استانی، گفت: صندوق پیشرفت و عدالت استانی در بودجه 1401 پیش بینی شده است تا بودجه‌های استانی بر اساس رشد اقتصادی و برنامه ریزی‌های صورت گرفته، قابل مدیریت باشد.

وی این رویه را موجب اصلاح ساختاری در قانون بودجه در سال 1401 دانست و افزود: منابع استانی به این صندوق‌ها واریز می‌شود و مقامات محلی باید اعلام کنند که چگونه از ظرفیت‌های محلی استفاده کرده و استان خود را توسعه داده‌اند و یا ضمن اتمام پرژه‌ها، چه میزان اشتغال زایی داشتند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس همچنین رشد اقتصادی کنونی کشور را بسیار کمتر از برآوردها تخمین زد و گفت: برای ساخت یک میلیون مسکن در سال به افزایش سکونت در شهرهای بزرگ پرداخته‌ایم ولی باید شهرهای کوچک رشد و توسعه داشته باشند.

شاکری اضافه کرد: اقدامات مردمی در قالب فعالیت‌های جهادی و معیشتی و نیز محرومیت زدایی، مکمل کارهای پیش بینی شده در بودجه سالیانه است.

دسترسی سریع
رویداد