رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

پاکستان و ترکمنستان؛ همسایگان مغفول مانده ایران

استاد روابط بین‌الملل در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، از پتانسیل بالقوه و خوب کشورهایی نظیر پاکستان و ترکمنستان در برقراری روابط تجاری با ایران سخن گفت.

1400/11/06
|
14:36
|

سید احمد فاطمی نژاد در مصاحبه با برنامه "رویداد" با بیان این که تعامل ایران با همسایگان به جناح و بلوک خاصی ارتباط ندارد و همه جانبه می باشد، اظهار کرد: موضع ایران منطقی است و موثر خواهد بود.

رسانه های غربی در ماه های اخیر تلاش کردند که عدم استقبال ایران را از مذاکرات نشان دهند ولی رویکردِ صریح رئیس جمهور، چنین مواردی را خنثی می کند.

وی همچنین بر رابطه با کشورهای همسایه تاکید کرد و گفت: 10 شریک اول و اصلی تجارت خارجی ایران، 4 یا 5 کشور هستند که نشان می دهد همسایگان ایران اثر گذار و مهم هستند.

فاطمی نژاد با اعلام این که هنوز پتاسیل های زیادی از میان همسایگان ایران استفاده نشده و جای کشورهایی نظیر پاکستان خالی است، گفت: این کشور اقتصادی بزرگ دارد؛ همچنین می توان روی کشورهایی مثل ترکمنستان حساب باز کرد و روابط تجاری گسترده ای با آن ها داشت.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود در رادیو گفت‌وگو، از علاقمندی کشورهای همسایه نیز برای برقراری ارتباط اقتصادی با ایران خبر داد و افزود: با ترکیه و عراق نیز می توان تجارت را گسترش داد.

فاطمی نژاد همچنین با اشاره به سخنان شب گذشته رئیس جمهور مبنی بر اهمیت کشورهایی نظیر روسیه، گفت: وقتی با غربی ها در حال مذاکره هستیم اگر گزینه های جایگزین داشته باشیم، مواضع ما تقویت خواهد شد و این نکته ای بود که رئیس جمهور بر آن تاکید داشت.

خاصه با توجه به تاکیدات طرفین بر گسترش روابط در حوزه سیاسی و اقتصادی و استراتژیک، پتانسیل های بالایی در اختیار داریم.دسترسی سریع
رویداد