بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

آوای قانون پاسخ می دهد ؛ حق سرقفلی یک نفر برای چند وارث برقرار است؟

قاضی دیوان عدالت اداری کشور گفت : حق کسب و پیشه و سرقفلی پس از فوت مستاجر برای تمام و وارثین برقرار است و وجود یک یا چند مستاجر در وجود یا عدم وجود این حقوق اختلالی ایجاد نمی کند.

1398/03/02
|
12:39
|

برنامه " آوای قانون " با موضوع سرقفلی و اجاره با حضور حمیدرضا محمدباقری ، قاضی دیوان عدالت اداری کشور روانه آنتن شد.

آوای قانون : آیا برای ملک مشاعی (ملکی که چند مستاجر دارد ) هم حق سرقفلی و کسب و پیشه وجود دارد؟
محمدباقری : حق کسب و پیشه و سرقفلی به تعداد مستاجرین ارتباطی ندارد یعنی اگر یک مستاجر یا سه مستاجر و چه مستاجرین در ابتدا چند نفر بوده باشند یا سپس و به مرور چند نفر شده باشند یا پدری ملکی را اجاره کرده و پس از فوتش تعداد ورثه چند نفر باشند ، این دو حق برقرار است.بنابراین این حقوق در مشاع هم وجود دارد و تمام مقررات مربوط به آن اعم از اجاره ، تخلیه و ... مانند زمانی است که مستاجر یک نفر باشد.

آوای قانون : اگر در یک ملک چند مستاجر وجود داشته باشد و یکی از مستاجرین اجاره را پرداخت نمی کند یا تخلف می کند ، آیا این موضوع در حقوق دیگران تاثیری دارد ؟
محمدباقری : خیر ، خوشبختانه رویه در دادگاه ها به این صورت است که حقوق همان مستاجری که در مشاع تخلف کرده است از بین می رود و حقوق بقیه به قوت خود باقی است.

آوای قانون : ملکی فرسوده دارم که قصد تخریب و تجدید بنا دارم اما سرقفلی یکی از واحدهای آن قبلا واگذار شده است .با توجه به این که صاحب سرقفلی با تخریب ملک مخالف است ، برای ادامه کار به چه صورت باید اقدام کنم تا متضرر نشوم؟
محمدباقری : احتمالا این اجاره مشمول قانون 56 است یعنی ملک پیش از سال 76 اجاره داده شده است. بر اساس قانون اگر مالک قصد تخریب و احداث بنای جدید داشته باشد ، اجازه دارد به شهرداری مراجعه کند و در ابتدا پروانه ساخت دریافت کند و سپس به استناد همین قصد تخریب و احداث بنای جدید ، دادخواست تخلیه مطرح کند. دادگاه موضوع را بررسی می کند و اگر پروانه ساخت را مشاهده کند حکم تخلیه را صادر می کند اما حقوق مستاجر را نیز به نرخ روز زمان تخلیه محاسبه می کند و تخلیه ملک منوط به پرداخت حق کسب و پیشه یا سرقفلی مستاجر است.

آوای قانون : اگر در خصوص پرداخت حقوق مستاجر یا صاحب سرقفلی توافق صورت نگیرد ، ملاک تعیین مبلغ در زمان تخلیه چیست؟
محمدباقری : مراجع قضایی با جلب نظر کارشناس مبلغ حق کسب و پیشه و سرقفلی را تعیین می کنند و اگر هر یک از طرفین یعنی موجر و مستاجر به این مبلغ اعتراض داشته باشند به هیات سه نفره کارشناسان ارجاع می شوند و اگر باز هم معترض باشند به هیات 5 نفره می روند و درصورتی که صلح حاصل نشود قاضی در خصوص این موضوع تصمیم گیری می کند.

آوای قانون : چکی را بابت اجاره زمین (در قبال خاک و آب ) به موجر واگذار کرده ام اما در میانه کار چاه خشک شد و محصول ما از بین رفت.حالا این شخص بر روی چک من اقدام کرده است و من به یک سال حبس و پرداخت 40 میلیون محکوم شده ام. در واقع موجر مدعی است این چک بابت خرید گندم بوده است در حالی که گندم به دولت فروخته می شود نه دلال. در حال حاضر با وجود جمع آوری استشهاد محلی ، دادگاه هیچ گونه مدرکی از من نپذیرفته است.چگونه باید اقدام کنم؟
محمدباقری : هر ادعایی در دادگاه نیاز به اثبات دارد. موجر از شما چک دارد و قانونگذار به چک اهمیت می دهد چرا که سند تجاری لازم الاجراست که هم در اداره ثبت و هم در دادگاه می توان آن را به اجرا گذاشت و اموال صادر کننده را توقیف کرد و از سوی دیگر جنبه جزایی مانند حبس و جنبه حقوقی نیز دارد.
موجر از شما چک دارد و شما ادعا دارید این چک بابت اجاره بوده است.اگر در قرارداد چک با شماره و مبلغ به عنوان اجاره بها ذکر شده باشد یا در متن چک ، واژه " بابت اجاره بها " قید شده باشد دادگاه به آن توجه می کند. شما پیش از رسیدن سر رسید چک باید با وکیل خود در خصوص برقرار نشدن شرایط اجاره صحبت می کردید و یا زمانی که موجر شکایت کیفری کرد شما باید متقابلا دعوایی طرح می کردید و مدعی وجود نواقص می شدید.
اگر در متن قرارداد اجاره ذکر نشده باشد که این چک بابت اجاره بها صادر شده و بابت خرید گندم بوده است ، دارنده چک در دادگاه با حسن نیت تشخیص داده می شود و اگر حساب شما موجودی نداشته باشد با شخص همکاری لازم برای دریافت حق از مصادره اموال تا حبس انجام می شود.
موضوع شما پیچیدگی خاص خود را دارد و بهتر است با یک وکیل ماهر در این خصوص صحبت کنید و از حقوق خود دفاع کنید.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی