بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

باتاكید بر لزوم حل و فصل برجام دراروپا؛ مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

کارشناس مسایل بین الملل گفت: وزیر امورخارجه آلمان طی سفر چند روزه به منطقه، دلیل این سفر را نجات برجام عنوان کرده اما باید توجه کرد راه حل دست اروپاست و در تهران نیست.

1398/03/20
|
12:00
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع رویکرد سفر وزیر امور خارجه آلمان به تهران و انتظارها درباره اینستکس از اروپا و با حضور دکتر رضا حجت کارشناس مسایل بین الملل روی آنتن رفت.

رضا حجت با اشاره به سفر وزیر امور خارجه آلمان به ایران در خصوص رویکرد این سفر گفت: وزیر امورخارجه آلمان طی سفر چند روزه ای که به منطقه داشته، دلیل این سفر را نجات برجام عنوان کرده است.

وی افزود: هدف اصلی این است که بتوانند به گونه ای مذاکرات و دیپلماسی را در ایران به گونه ای پیش ببرند که برای برجام و زنده ماندن آن مفید باشد چون ایران بر این تاکید دارد که اگر اروپا نتواند بر تعهدات اقتصادی یا تجاری خودش پایبند باشد و تنها از ایران بخواهد به تعهدات برجامی اش پایبند باشد، مشکل ساز خواهد شد.

کارشناس مسایل بین الملل در گفتگو با رادیو گفت و گو به انتظارات ایران از این سفر پرداخت و بیان داشت: انتظارات ایران پیچیده و مسئله مبهمی نیست چون در توافق نامه نیز مشخص است از جمله انتظارات ما برداشتن تحریم ها، تبادلات اقتصادی، سرمایه گذاری خارجی است که با متاسفانه با تهدیدات و عملکردهای ترامپ این مسئله با مشکل مواجه شده است.

وی اظهار داشت: ایران انتظار دارد که اروپا به تعهدات اولیه خود پایبند باشد و روابط تجاری خودش را به اجرا بگذارد در غیر این صورت همان طوری که ایران مطرح کرده و بعد از دو ماه که تاکنون 32 روز گذشته، به شیوه دیگری رفتار خواهد کرد که ممکن است تحولات خاصی را ایجاد کند و این موضوعی است که اروپا نگران آن است.

حجت در ادامه متذکر شد: باید به این مسئله توجه کرد که راه حل دست خود اروپا است و در تهران نیست و در اروپا باید اجرایی شود.

وی در رابطه با اجرایی نشدن اینستکس نیز گفت: اینستکس بستری بود که اروپا مطرح کرد و شاید بر این گمان نبود که همین آب باریکه هم به گونه ای با مخالفت آمریکا مواجه شود و دولت ترامپ مستقیم مخالفت کرده و حتی تهدید کرده است. اروپا بخاطر ترس و نگرانی که از نوع رفتار آمریکا دارد و همچنین ناتوانی در عملکرد خودش در تشویق شرکت ها و نهادهای اقتصادی ضعف دارد و منفعل است و نتوانسته آن را اجرایی کند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی