بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

رئیس فراكسیون محیط زیست مجلس: اعتبار 320 میلیارد تومانی برای اجرای قانون هوای پاک

رفیعی از اتفاقات خوب در لایحه بودجه دولت برای سال آینده در حوزه کاهش آلودگی کلان شهرها خبر داد و اظهار کرد: برای اجرای قانون هوای پاک یک ردیف بودجه‌ای به مبلغ 320 میلیارد تومانی دیده شده است اما این رقم برای اجرای قانون اندک است.

1400/10/07
|
14:15
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو در خصوص بررسی سهم بودجه سال آینده در کاهش آلودگی کلان شهرها با دکتر رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

رفیعی با اشاره به اینکه برنامه‌های در نظر گرفته شده برای کاهش آلودگی هوا به اوایل دهه 70 باز می‌گردد گفت: برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلان شهرها و برنامه جامع آلودگی هوای تهران از جمله برنامه‌هایی هستند که اقدامات خوبی را هم انجام دادند و در این راستا موجب ارتقاء تجهیزات اندازه گیری و کاهش آلاینده‌های co2 و ذرات pm10 شدند.

وی به تصویب قانون هوای پاک در سال 1396 اشاره و بیان کرد: با وجود این مصوبات، اما در تخصیص بودجه اتفاق ویژه و خاصی برای قانون هوای پاک نیافتاد. سال 96 که این قانون مصوب شد، بودجه برای اجرای آن، جز در مواردی که مربوط به اعتبارات استانی بود در نظر گرفته نشد.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی از اتفاقات خوب در لایحه بودجه دولت برای سال آینده در حوزه کاهش آلودگی کلان شهرها خبر داد و اظهار کرد: برای اجرای قانون هوای پاک یک ردیف بودجه‌ای به مبلغ 320 میلیارد تومانی دیده شده است اما باید اذعان کرد که این رقم برای اجرای قانون مذکور خیلی اندک است.

وی افزود: در مجموعه برنامه‌هایی که دولت برای مقابله با آلودگی هوا و محافظت از محیط زیست پیشنهاد داده است دو هزار میلیارد تومان است که 12 عنوان و بخش برای آن از سوی دولت در نظر گرفته شده است. البته بخش زیادی از بودجه در نظر گرفته شده در این حوزه درآمدی است و متاسفانه خیلی از این درآمدها محقق نمی‌شود و بنابراین تکالیف مربوط به آن نیز اجرایی نخواهد شد.

رفیعی با بیان اینکه سهم عمده تکالیف در قانون هوای پاک بر دوش سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: از 320 میلیاردی تومانی که برای بودجه در این بخش در نظر گرفتند سهم سازمان حفاظت از محیط زیست فقط 20 درصد است و بنابراین به هیچ وجه تکالیف در نظر گرفته شده با امکانات و اختیارات هماهنگی ندارد. این مسئله سبب می‌شود نتوانیم انتظار داشته باشیم قانون هوای پاک به درستی اجرا شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی