بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل بین الملل: اروپا سمت آمریکاست/ نقش چین و روسیه توازن در مذاکرات وین

کوهکن با بیان اینکه مواضع دو کشور چین و روسیه به واقعیت نزدیک تر و تا حدودی سازنده تر است، اظهار کرد: در شرایطی که کشورهای اروپایی سمت آمریکا ایستاده اند، نقش متوازن کننده روسیه و چین کمک کننده است.

1400/11/05
|
11:01
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص نقش روسیه و چین در مذاکرات وین با دکتر علیرضا کوهکن، کارشناس مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

علیرضا کوهکن با اشاره به مذاکرات وین، آن را آخرین تلاش برای زنده نگه داشتن توافق سال 2015 میان ایران و شش قدرت جهانی دانست و گفت: نقش روسیه و چین از دو جهت در مذاکرات مهم است. از یک جهت به خاطر قدرتی که دو کشور از نظر نظامی و سیاسی به دلیل عضویت در شورای امنیت دارند و از طرف دیگر به لحاظ اقتصادی دارای اهمیت هستند.

وی افزود: چین در حال حاضر دومین قدرت اقتصادی جهان است و در اقتصاد بین الملل نقش بسیار مهمی دارد به خصوص آن که مهم ترین شریک اقتصادی ایران محسوب می شود.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه مواضع دو کشور چین و روسیه به واقعیت نزدیک تر و تا حدودی سازنده تر است، اظهار کرد: در این مذاکرات سه کشور اروپایی مواضع غیر سازنده و تندی اتخاذ می کنند و بیشتر طرف آمریکا را می گیرند در حالی که اساسا مذاکرات فعلی به این دلیل انجام می شود که آمریکا از توافق خارج شده و تعهدات خود را زیر پا گذاشته است.

وی با بیان اینکه در شرایطی که کشورهای اروپایی سمت آمریکا ایستاده اند، نقش متوازن کننده روسیه و چین کمک کننده است، عنوان کرد: نقش این دو کشور باعث می شود امیدها به ادامه مذاکرات وجود دارد. سر میز مذاکرات دیپلماتیک وقتی یک طرف به صورت مداوم نقش غیرسازنده ای اتخاذ کند، احتمال اینکه مذاکرات به نتیجه برسد خیلی کم می شود.

کوهکن در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو از درخواست های آمریکا برای مذاکره مستقیم با ایران گفت و بیان کرد: از ابتدای شروع مذاکرات وین، آمریکایی ها به دنبال ارتباط مستقیم بودند زیرا نبودن آن ها در فضای مذاکرات تحقیر آمیز محسوب می شود که البته این مسئله در پی خروج آمریکا از برجام است.

این کارشناس مسائل بین الملل درباره عدم مذاکره مستقیم بین ایران با آمریکا گفت: آمریکایی ها قصد دارند ظاهر قضیه را برای بازگشت به برجام در مشروعیت پیدا کردن بین المللی حفظ کنند زیرا پس از خروج از برجام به چهره آن ها خدشه وارد شد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی