آوای قانون چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

یك قاضی دادگستری و مدرس دانشگاه در رادیو گفت‌وگو: صدور چک به صورت موردی، از نکات مثبت قانون جدید چک است

نقی زاده گفت: در قانون چک مصوب سال 1397 افرادی که نیازی به دسته چک ندارند و تنها می‌خواهند به صورت موردی چک صادر کنند، می‌توانند این کار را انجام دهند که این مهم یک پیش بینی خوب توسط قانونگذار است.

1399/07/06
|
08:34
|

برنامه «آوای قانون» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی قانون چک در ایران به خصوص قانون مصوب سال 1397 و با حضور دکتر تورج نقی زاده قاضی دادگستری، مدرس دانشگاه و حقوقدان به روی آنتن رفت.

تورج نقی زاده با اشاره به اصلاحات قانون چک در سال 1397 گفت: یکی از نوآوری‌هایی که در این قانون صورت گرفت، درخواست صدور اجراییه از سوی دارنده سند چک است و در حقیقت قانونگذار، فرآیند دادرسی از چک‌هایی را که مشمول این قانون است برداشت و به دارنده این اجازه را داد به محض عدم نقد شدن چک، بدون نیاز به طی شدن فرآیند دادرسی، از دادگاه تقاضای صدور اجراییه کند.

وی با یادآوری این موضوع که یکی از اصول آیین دادرسی مدنی، اصل رسیدگی اختصاری به دعاوی است، اشاره کرد: بر این اساس وقتی دعوایی مطرح می‌شود، دادگاه موظف به تشکیل دادرسی و ارزیابی ادله طرفین و سپس اظهار نظر است که درخواست صدور اجراییه در قانون جدید چک یکی از استثنائات در این اصل آیین دادرسی مدنی محسوب می‌شود.

این قاضی دادگستری به چک الکترونیکی یا سند تجارتی الکترونیکی اشاره و اظهار کرد: از سال 1382 مبانی تجارت الکترونیکی مصوباتی وجود دارد و در قانون چک مصوب سال 1397، قانون گذار این مسئله را درباره چک نیز پیش بینی کرد. در واقع قانونگذار تصریح دارد لزومی ندارد چک حتما فیزیکی و کاغذی صادر شود و می‌توان به صورت الکترونیکی نیز استفاده کرد.

این حقوقدان افزود: همچنین در این قانون افرادی که نیازی به دسته چک ندارند و تنها می‌خواهند به صورت موردی چک صادر کنند، می‌توانند این کار را انجام دهند که در این موارد نیاز به اعتبار سنجی‌های متداولی که برای دسته چک انجام می‌شود، وجود ندارد و این یک پیش بینی خوب توسط قانونگذار است.

این مدرس دانشگاه از دیگر مزایای قانون چک مصوب سال پیش 1397 گفت و بیان کرد: فردی که چک صادر کرده است می‌تواند آن را از تمام حساب‌های خود پرداخت کند. سابقا اگر یک سند تجارتی چک با عدم پرداخت مواجه می‌شد، دارنده موظف می‌شد از طریق بانک نسبت به وصول اقدام کند اما در حال حاضر می‌تواند تمام حساب‌های صادر کننده را مسدود کند. وقتی این کار صورت گرفت، پس از 24 ساعت تمام بانک‌ها موظف هستند از صدور حساب جدید و ضمانت نامه‌های بانکی و همچنین اعطای تسهیلات اجتناب کنند تا زمانی که چک مورد نظر نقد شود.

دسترسی سریع
آوای قانون