ضرب سکه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 45 دقیقه

مدرس حوزه كارآفرینی : مشاغل خانگی دروازه ورود به توسعه یافتگی است

یک مدرس و مشاور حوزه کسب وکار و کار آفرینی عنوان کرد : بسیاری از کشورهای دنیا مانند چین و ایتالیا از کسب و کار خانگی برای کاهش معضل بیکاری و ورود به توسعه یافتگی بهره برده اند.

1396/03/21
|
14:45
|

برنامه " ضرب سکه " رادیو گفت و گو با موضوع(کسب و کار خانگی و کسب و کار خانوادگی) با حضور مهناز امامدادی، رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت ازمشاغل خانگی وزارت کار و دکتر محمود آسیا چی، مدرس و مشاور حوزه کسب وکار و کار آفرینی روانه آنتن شد.

ضرب سکه : دلایل برتر بودن کسب و کار خانگی در دنیای امروز دارد، و با کسب و کار خانوادگی چه تفاوتی دارد؟

امامدادی : آنچه به عنوان مشاغل خانگی در قانون تصویب شده است توسط عضو یا اعضای خانواده در فضای مسکونی و در غالب یک طرح مشخص منجر به یک فعالیت اقتصادی می شود و تولید کالا و خدمات را درپی دارد که الزاما محل ارائه آن درب منزل نیست و در بازار ها عرضه می شود.

اما کسب و کار خانوادگی الزاما در خانه نیست و می تواند خارج از منزل باشد و در کارگاه هایی باشد که یک خانواده در آن فعالیت می کنند.

کسب و کار خانگی در کشور ما دارای قدمت دیرینه است و در کاووش های باستانی دیده می شود.با توجه به شرایط فعلی کشور مانند بالا بودن افراد جویای کار توجه به مشاغل خرد و خانگی اهمیت زیادی پیدا کرده است و به دلیل ویژگی های منحصر به فردی مانند سرمایه اولیه اندک و قوانین کمتر که این مشاغل دارند یکی از راه های خوب برای کاهش بیکاری است .

آسیاچی : کسب و کار خانگی در کشورهایی مانند چین ، تایلند و ایتالیا راهی برای از بین بردن نرخ بیکاری است و یکی از راه های ورود به توسعه یافتگی است.

بر اساس آمار سازمان دیده بان جهانی، کسب و کار خانگی بیش از 35 تا 40 درصد از مشاغل کشورهایی که در این زمینه فعال هستند را شامل می شود و متاسفانه این عدد در ایران به زحمت به 10 می رسد.

همینطور در کشورهای دنیا سازمان هایی با عنوان حمایت از مشاغل خورد وجود دارد که با وضع قوانینی کسب و کارهای خانگی را تسهیل می کنند که متاسفانه در ایران به این موضوع توجهی نمی شود و مشاغل خانگی به همان حالت سنتی محدود است.در حالی که در کشورهایی مانند ایتالیا در زیرزمین خانه هایشان در حال تولید برد های هواپیمایی روز دنیا هستند.

ضرب سکه : برخی از افراد بنا بر توانایی و مهارتی که در یک کسب و کار دارند وارد می شوند و به دلیل عدم وجود بازار فروش متضرر می شوند ، توصیه شما به این افراد چیست؟

امامدادی : با مطالعه بازار که شامل سلیقه افراد می شود و بررسی کامل هزینه فایده باید با دقت وارد عمل شوند.مشکل عدم شناسایی بازار در الگوی توسعه مشاغل خانگی برطرف شود و به توانمندی مشاغل پرداخته شود و افرادی که تازه می خواهند به این عرصه وارد شوند و کسانی که قبلا در این حوزه حضور داشته اند توانمند سازی صورت گیرد.

آموزش تکمیلی یکی از موارد این طرح است که در آن با فرض اینکه افراد مهارت اولیه را دارا هستند طراحی و نوآوری لازم و انطباق با سلیقه بازار آموزش داده می شود.همچنین بستر سازی جهت اتصال کارآفرینان به بازار نیز صورت می گیرد.

ضرب سکه : برای تامین مالی کسب و کارهای خانوادگی چه باید کرد ؟ آیا با سرمایه های اندک خانواده می توان به راه اندازی کسب و کار فکر کرد؟

آسیاچی : یکی از بزرگترین مزایای مشاغل خانگی و خانوادگی نیاز به سرمایه گذاری اندک و هزینه های کمتر است اما معمولا در کسب و کار خانوادگی هسته اصلی فردی است که حرفه و کار را به خوبی می داند و در کنار اعضای خانواده شروع به ایجاد کسب وکار می کند و لزومی ندارد ابتدای کار در اشل بزرگ این کار را انجام دهد اما اگر شرایطی باشد که تامین مالی چه از منابع مالی خود خانواده و یا از بانک ها میسر شود و کار بزرگی آغاز کنند خوب است ولی بهتر است از اشل کوچک آغاز کنند و به صورت پیوسته و آرام به گسترش آن بپردازند.

تجربه نشان داده است در کسب و کار خانگی به دلیل فداکاری و دلسوزی افراد برای کار و تلاش بیشتر توسعه کار سریعتر خواهد بود.

بنابراین برای کسب و کار خانوادگی حتما باید یک هسته تصمیم گیر وجود داشته باشد و کارها تقسیم شده باشد که هریک از اعضای خانواده که در کسب و کار حضور دارند چه مسئولیتی را بر عهده دارند گرچه همپوشانی وظایف در کسب و کار خانگی بیشتر از مشاغل دیگر است.

دسترسی سریع
ضرب سکه