مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت مطرح كرد: افزایش فهرست اقلام کمبود دارویی نسبت به سال گذشته

دکتر جهانپور گفت: با همه تدابیر در صنعت بدنه و توزیع دارو اما فهرست اقلام کمبودی در کشور نسبت به زمان مشابه خود در سال گذشته افزایش یافت و مشکلاتی را برای برخی بیماران ایجاد کرد.

1397/08/21
|
11:45
|

برنامه " مناظره " پیرامون وضعیت بازار دارو، شرکت های داروسازی و قاچاق دارو در کشور پس از خروج آمریکا از برجام با حضور دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

دکتر جهانپور در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: به دنبال نوسانات و مقررات نرخ ارزی و نیز ساختار بروکراسی اداری و تاخیر در واردات مواد اولیه و تولید برخی داروها ، تغییراتی در حوزه سیاست ها و مقررات بازار دارو ایجاد شد.

وی افزود: با همه تدابیر در صنعت بدنه و توزیع دارو اما فهرست اقلام کمبودی در کشور نسبت به زمان مشابه خود در سال گذشته افزایش یافت و مشکلاتی را برای برخی بیماران ایجاد کرد.

سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت گفت: با تلاش فعالان حوزه دارو در تمام بدنه صنعت و زنجیره تأمین و توزیع دارو و همچنین با درک درست دولت از اهمیت این موضوع تسهیلاتی فراهم شد که بخشی از آن به ثبت منبع مواد اولیه و داروها و بخشی هم متوجه فرآیند تخصیص ارز، ثبت سفارش و گشایش اعتبارات بود.

دکتر جهانپور همچنین بیان کرد: با حمایت دولت و استقبال وزارت اقتصاد و گمرک می توانیم بسیاری از کالاها را در حداقل زمان از گمرک ترخیص کنیم. قطعاً همزمان با تشدید تحریم ها هر هفته شاهد اخبار مثبت تری در حوزه دارو خواهیم بود.

این مقام مسئول در ادامه برنامه مناظره از شبکه رادیویی گفت و گو صنعت دارو را جزو موفق ترین حوزه های اقتصادی کشور برشمرد و افزود: صنعت دارویی 97 درصد نیاز داخلی کشور را برآورده کرده و بیش از 54 درصد مواد اولیه را در داخل کشور تولید کرده است.

سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت یادآور شد: ملاک عملکرد سازمان غذا و دارو سیاست های کلی نظام سلامت ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری و قوانین بالادستی مانند قانون برنامه ششم توسعه است.

دکتر جهانپور در برنامه مناظره رادیو گفت و گو بیان داشت: رویکرد سازمان غذا و دارو به طور خاص توجه به الزامات اسناد بالادستی همچون عدم تصدی گری دولت و انفکاک حوزه بیمه ای از حوزه های تولیت سلامت است.

سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت در پایان این مناظره رادیو گفت و گو اظهار کرد: سیاست ابلاغی نظام، حمایت از تولید داخل و داروی ایرانی است که در همین راستا سازمان غذا و دارو سال گذشته با وجود همه فشارها از جوانب مختلف تلاش کرد سقف واردات داروهایی را که در داخل به میزان کافی تولید می شوند به حداکثر 10 درصد برساند و آن را حفظ کند.

دسترسی سریع
مناظره