مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رئیس هیئت مدیره انجمن مشاوران مدیریت ایران: بی انگیزگی بخش خصوصی درنبود ارتباط بین فضای کسب و کار داخلی و بین المللی

رئیس هیئت مدیره انجمن مشاوران مدیریت ایران با اشاره به فشارهایی که بر بخش خصوصی وارد می شود، تصریح داشت: این فشارها باعث بی انگیزگی در بخش خصوصی می شود.

1396/05/03
|
13:45
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت وگو با موضوع عدم انگیزه در بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در تولید و با حضور دکتر محمود اولیایی رئیس هیئت مدیره انجمن مشاوران مدیریت ایران و عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی روانه آنتن شد.

دکتر محمود اولیایی با بیان اینکه در دوران رکود دولت ها باید از بخش خصوصی حمایت کنند، عنوان داشت: در گام نخست باید مشخص شود بخش خصوصی واقعی کیست زیرا برخی به عنوان بخش خصوصی فعالیت می کنند اما در واقع نهادهای حاکمیتی هستند که در این بخش ورود پیدا کردند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی بخش خصوصی را نیز به دو بخش تقسیم کرد و بیان داشت: یک بخش دسته ای هستند که از ایجاد واحدهای بخش خصوصی به دنبال سهم خواهی و رانت و استفاده های ویترینی از کارخانه و یا مجتمع تشکیل داده هستند. بخش دوم بخش واقعی هستند که با تمام وجود، دلسوزانه برای افزایش تولید ناخالص ملی و کمک به اقتصاد و ایجاد کارآفرینی و اشتغال وارد عرصه شدند و تمام توان خودشان را به کار گرفتند.

رئیس هیئت مدیره انجمن مشاوران مدیریت ایران با اشاره به فشارهایی که بر بخش خصوصی وارد می شود اشاره کرد و تصریح داشت: این فشارها باعث بی انگیزگی در بخش خصوصی می شود.

یکی از مشکلات نبود ارتباط بین فضای کسب و کار داخلی با فضای بین المللی است. در حالی که بعد از برجام روزنه های امید را در خصوص ارتباط با کشورهای دیگر مشاهده می کردیم، اما به دلیل رفتارهای آمریکا، مشکلات بانکی برای انتقال پول داریم و به همین جهت بخش خصوصی برای خرید مواد اولیه دچار مشکل است.

وی افزود: درآمدهای نفتی ایران امسال ممکن است در بهترین حالت به 50 میلیارد دلار برسد. این در حالی است که میزان ریال و دلاری که در دسترس است احتمالا در سال جاری محدود می شود و در نتیجه حجم بازار نیز کوچک می شود. بنابراین از بعد سیاست های بین المللی مشکلاتی داریم که فشار آن بیشتر به بخش خصوصی وارد می شود. همچنین در بازار مشکل کمبود پول داریم و این یعنی کوچک شدن بازار؛ در چنین حالتی رقابت دیگر در بازار سالم نیست و با ورود رانت، جو سیاسی بر بازار حاکم می شود.

وی با بیان اینکه پایین آمدن قدرت خرید، بازار را تضعیف می کند، اظهار داشت: متاسفانه شاهد منجمد شدن منابع بانکی در بدهی های غیر قابل برگشت هستیم که بعضی وقت ها در اختیار دولت است و به این شکل امکان دادن تسهیلات به بخش خصوصی وجود ندارد. از سوی دیگر نهادهایی که در تعامل با بخش خصوصی هستند سلامت کمتری دارند.

دسترسی سریع
مناظره