بهارستان پنجشنبه‌ها از ساعت 17:00 به مدت 60 دقیقه

برای تحقیق و تفحص در مجلس سامانه طراحی شود

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحقیق و تفحص به سرانجام نرسیده صنعت خودرو در مجلس دهم خواست تا سامانه ای برای این منظور طراحی شود.

1399/04/07
|
13:30
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، سید نظام الدین موسوی نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم در برنامه بهارستان گفت: مجلس شورای اسلامی دو کار ویژه اصلی دارد، یکی از این کاررها نظارت و دیگری قانوگذاری است.
وی افزود: اگر بخواهیم کارهای پارلمان معرفی شود باید به این دو وظیفه قانون گذاری و نظارت اشاره کرد. در مجلس شورای اسلامی قانونگذاری مسیر مشخصی دارد یا قانون با تصویب لوایح دولتی نوشت می شود و یا اینکه اینکه براساس مطالبات مردمی، نمایندگان طرح هایی را تدوین می کنند.

*نظارت یک دایره وسیع است

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حوزه وظیفه نظارت مجلس یک دایره وسیع است، گفت: تحقیق و تفحص یک بخش از وظیفه نظارت مجلس است. در مجلس استیضاح، طرح سوال و.... هم جزء دایره نظارت قرار دارد.
موسوی با بیان اینکه حتما مجلس شورای اسلامی باید از ابزار قانونی نظارتی خود استفاده کند، به طرح موضوعات روندهای طولانی و مسیرهای بروکراسی در مجلس پرداخت و گفت: در دوره گذشته مجلس تحقیق و تفحصی داشتیم که از صنعت خودرو قرار بود انجام شود، این طرح به روزهای آخر مجلس رسید اما گزارش آن به سرانجام نرسید. [اشاره به گزارش غیرکامل و ناقص]
وی ادامه داد: برای اجرای یک تحقیق تفحص باید سامانه طراحی شود تا مجلس بتواند از آن استفاده کند.

*تحقیق و تفحص هرچه جزیی تر بهتر

این نماینده مجلس سپس گفت: تحقیق و تفحص را باید جزئی کنیم، گاهی آنقدر موضوع بزرگ می شود که زمان از بین می رود. به نظرم می رسد باید بگوئیم تحقیق و تفحص در فلان بخش و فلان مقطع زمان انجام شود.
موسوی در ادامه گفت: هرچه جزئی تر موضوع را پی بگیریم آن وقت براساس آن می توان زمان بندی معقولی داشت. تحقیق و تفحص ها معمولا از زمان تعیین شده فراتر می روند و چون عرصه آن گسترده است به جمع بندی درستی نمی رسند و به این ترتیب تحقیق و تفحص کارآمدی خودش را از دست می دهد.
وی افزود: اگر تحقیق و تفحص در موضوعات جزیی تر باشد نتیجه آن می تواند موثرتر باشد.

*استیضاح هایی برای مطالبات شخصی!

موسوی در پاسخ به طرح این موضوع که گاهی تحقیق و تفحص ها به عنوان ابزار فشار برای مسئولان و وزیران استفاده می شود تا نماینده مطالبه ای داشته باشد، تأکید کرد: همه استیضاح ها این چنین نیست که فشاری از سوی نماینده باشد. نماینده ممکن است سوالی و تقاضایی داشته باشد که وقتی مطالبه اش انجام شد تقاضایش پس گرفته می شود. اما گاهی این تحقیق و تفحص ها ابزاری برای بده بستان می شود شاید برای این موضوع تا حدی شفافیت آرای نمایندگان کمک کند.
وی افزود: بخشی از این موضوعات به رسانه ها بر می گردد رسانه ها می توانند پیگیری کنند که چرا نماینده بدون دلیل قانع کننده درخواست استیضاحش را پس گرفت، نماینده نیاز به نظارت عمومی دارد.
در پایان موسوی گفت: صرف قرائت گزارش تحقیق و تفحص فایده ای ندارد این کار زمانی موثر است که تا انتها جلو برود.

دسترسی سریع
بهارستان