زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

حفاظت از حیات وحش در ایران نمادین است

کارشناس و فعال محیط زیست در رادیو گفت وگو اظهارکرد: حفاظت از حیات وحش و محیط زیست در ایران به یک مسئله نمادین تبدیل شده است.

1400/10/25
|
13:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، محمدعلی یکتانیک کارشناس و فعال محیط زیست درمورد وضعیت زندگی پرندگان مهاجر در منطقه فریدون کنار با برنامه «زمین 360 درجه» گفتگوکرد.

یکتانیک با بیان اینکه فریدون کنار یک منطقه بسیار مهم و استراتژیکی است گفت: این منطقه قبل از هر چیز دیگری، به خاطر برنج مرغوب و خوش عطر و طعمی که دارد معروف است که البته این برنج درجه یک هم به خاطر وجود پرندگان مهاجر است.

وی افزود: این پرندگان مهاجر، خاک زمین‌ها را با فضولات خود غنی و پالایش می‌کنند و گازهای اضافه زمین را از بین می‌برند و تمام آفت‌ها را می‌خورند.

این کارشناس و فعال محیط زیست با اشاره به وجود 250 گونه پرنده در این منطقه گفت: 50 درصد کل پرندگانی که در کشور ما دیده می‌شود اعم از انواع مرغابی‌ها، غازها و شاهین‌ها و غیره در این منطقه وجود دارند.

یکتانیک تصریح کرد: متأسفانه قاچاق و صید غیرمجاز و گسترده توسط افرادی خاص و محدود در این محدوده آبروی فریدون کنار را در استان مازندران و آبروی کشورمان را در دنیا تحت عنوان «سیاه چاله پرندگان مهاجر» برده است.

وی با بیان اینکه بازار پرندگان یک گردش مالی بسیار بزرگی دارد افزود: متاسفانه برخی مسئولان وجود این بازار را به زندگی مردم گره می‌زنند درصورتیکه مردم فریدون کنار هرگز بی رحم نیستند.

کارشناس و فعال محیط زیست اضافه کرد: متاسفانه در بدنه حاکمیت، شهرداری‌ها و برخی ارگان‌ها هستند که یک پدیده شومی را در کشور تحت عنوان « باغ پرندگان » باب کردند که مشتری اصلی و پرسود همین بازار قاچاق پرنده است.

یکتانیک با بیان اینکه فروشندگان و خریداران پرندگان مهاجر جزو فقرا نیستند و بلکه جزو متمول ترین افراد جامعه هستند گفت: با مشاهده قیمت خرید و فروش پرندگان مهاجر می‌توان به گردش مالی عظیم و سود سرشار این بازار پی برد.

وی با بیان اینکه برخی از گونه‌های پرندگان در لب مرز انقراض قرار گرفتند گفت: سوال ما از سیستم قضایی این است که مسامحه و مماشات تا چه زمانی ادامه دارد؟

کارشناس و فعال محیط زیست از فعالیت مجازی فروش پرندگان مهاجر نیز سخن گفت و افزود: تعداد مجریان قانون خیلی کمتر از متخلفان است و متاسفانه هیچ حمایت قضایی هم ندارند.

یکتانیک با اشاره به اینکه حفاظت از حیات وحش و محیط زیست در ایران به یک مسئله نمادین تبدیل شده گفت: اهرم اولیه برای حل این مشکل برخورد قانونی است چون ما در کشورمان حتی یک پرونده‌ی به نتیجه رسیده با محکومیت قطعی شکارچی یک گونه خاص هم نداریم.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه