روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

آلزایمر با سبک زندگی سالم قابل پیشگیری است

معصومه صالحی در رادیو گفت‌وگو گفت: رعایت اقدامات پیشگیرانه می‌تواند تا 40 درصد میزان شیوع این بیماری را کاهش دهد.

1400/06/31
|
08:54
|

برنامه «روزنه» با موضوع بررسی راه‌های پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر، در ارتباط تلفنی با دکتر معصومه صالحی (مدیرعامل انجمن دمانس و آلزایمر ایران) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

معصومه صالحی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» با اشاره به روز جهانی آلزایمر، گفت: امیدوارم با سطح ارتقای دانش جامعه نسبت به این بیماری و توسعه اقدامات پیشگیرانه در آینده جمعیت آلزایمری کشور به طور چشم‌گیری کاهش پیدا کند.

وی با بیان این که تمام بیماری‌ها قابل پیشگیری هستند، اظهار داشت: برخی از بیماری‌های ژنتیکی – با سطح بالا – قابلیت پیشگیری ندارند، اما علم پزشکی می‌تواند بروز عوارض سنگین آن‌ها را به تعویق اندازد.

مدیرعامل انجمن دمانس و آلزایمر افزود: رعایت اقدامات پیشگیرانه می‌تواند تا 40 درصد میزان شیوع این بیماری را کاهش دهد.

وی با اشاره به این که بخشی از دلیل بروز آلزایمر در زمینه‌های ژنتیکی ریشه دارد، عنوان کرد: در حالت کلی آلزایمر علاوه بر زمینه‌های ژنتیکی، بیماری دوران سالمندی است.

معصومه صالحی با بیان این که آلزایمر به مرکز حافظه‌‌ی انسان – سلول‌های ناحیه هیپوکام - آسیب می‌زند، تصریح کرد: آلزایمر برخی از فعل و انفعالات مغز را مختل می‌کند و در نتیجه برخی از ترشحات مورد نیاز مغز در ناحیه‌های مختلف رسوب می‌کنند.

وی با اشاره به این که آلزایمر حداکثر تا 10 درصد با زمینه وراثتی بروز می‌کند، افزود: افرادِ در معرض بیماری آلزایمر می‌توانند با اهتمام به سبک زندگی سالم و توجه ویژه به ورزش و تغذیه از بروز این بیماری جلوگیری کنند.

مدیرعامل انجمن دمانس و آلزایمر با بیان این که متاسفانه افسردگی در ایران شیوع زیادی پیدا کرده است، توضیح داد: اگر افسردگی با دارو کنترل شود یا بهبود پیدا کند خطر بروز آلزایمر بسیار اندک می‌شود.

وی با اشاره به این که افسردگی می‌تواند استرس و اضطراب برای فرد مبتلا را به همراه داشته باشد، عنوان کرد: «شوک‌های شدید» و «عمل‌های جراحی طولانی مدت» و «عدم پذیرش خلا‌های عاطفی» می‌توانند زمینه بروز بیماری آلزایمر را فراهم کنند.

معصومه صالحی افزود: برخی از اختلال‌های حرکتی یا حافظه‌ای در بیماری آلزایمر می‌توانند قابل درمان یا برگشت باشند.

وی با بیان این که حدود 70 درصد از اختلال‌های آلزایمر درمان ندارند، ادامه داد: در بیماری آلزایمر اختلال‌هایی که بر اثر «کم‌کاری یا پرکاری تروئید» یا «بیماری‌های عفونی» یا «مصرف برخی از داروهای خواب‌آور» یا «افسردگی» شکل گرفته‌اند، می‌توانند درمان شوند.

دسترسی سریع
روزنه