تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 17:00 به مدت 80 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنك (اصلي)

"هنر" دانش‌آموزانی عالم تربیت می‌کند

مدیر دفتر تئاتر کودک حوزه هنری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، از الزامِ آموزش‌های خلاقانه با استفاده از ابزار هنر در آموزش و پرورش و مدارس سخن گفت.

1400/11/02
|
10:32
|

حسن دولت آبادی در رابطه با این که آموزش هنر به مردم چگونه بر زندگی فرهنگی جامعه تاثیر خواهد گذاشت، در برنامه "تقاطع فرهنگ" گفت: هنر یک زبان مشترک و پدیده‌ای فطری است.

وی با بیان اینکه ذات زیبایی شناسانه هنر در فرهنگ و ملل گوناگون وجود دارد، گفت: هنر در میان اقوام مختلف جلوه‌های گوناگون دارد؛ مثلا در افریقا لاله گوش یک خانم به طول 15 تا 20 سانتی متر جلوه‌ای از زیبایی است ولی در سرزمین ما، کوچک کردن بینی ملاک است.

وی این مثال سهل و ساده را از این باب بیان کرد تا بگوید اصل زیبایی در همه دنیا ثابت است و در این میان، هنر نیمی از راه را پیموده است. چنانچه که یک نوزاد با شنیدن نوایی زیبا، تمایل به حرکاتی ریتمیک در بدن خود دارد. حال آنکه کسی چنین آموزشی به او نداده است.

دولت آبادی ادامه داد: از این رو در مدارس می‌توان با پیمودن کوتاه ترین راه، به صورت ماندگار اقدام به آموزش علوم کرد.

وی پوشش قدرتمند هنر را در اجزای تکنولوژیک روز دنیا یادآوری کرد و گفت: بودجه زیاد و قابل توجهی در آموزش و پرورش کشوری مثل سوئیس برای تئاتر تخصیص داده می‌شود. لذا هر جامعه هوشمند، به هنر توجه دارد.

از دیگر سو بی مهری به هنر، ضربه‌ای جبران ناپذیر به جامعه وارد می‌آورد؛ لذا هنرمندی که بازتاب مفاهیم را نزد یک اثر هنری تداعی می‌کند، خود نیز مانند آن هنر به محبوبیت می‌رسد.

این محقق و پژوهشگر حوزه تئاتر در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، خاطرنشان کرد: شخصا بر این باور نیستم که مواضعی ضد هنر در آموزش و پرورش وجود دارد. هرچند امروزه کرونا وضعیت را تغییر داده ولی زمانی که دانش آموزان به مدرسه می‌رفتند، بارها تئاترهای بنده در مدارس اجرا شده و جوایزی هم دریافت کرده است؛ ولی بر این باورم که سیستم آموزشی نیازمند خانه تکانی جدی است و باید به جای اضافه کردن بر محفوظاتِ دانش آموزان، معلومات آنان را زیاد نمود.

دولت آبادی با اعلام اینکه آموزش و پرورش باید از طریق هنر، انسانی کاربردی را تربیت کند که در خدمت کشور و جامعه قرار گیرد، تصریح کرد: بسیاری از آموزه‌های دوران مدرسه، امروز ذره‌ای در زندگی ما نقش ندارد. هرچند این عملکردهای علمی توسط دانشمندان در زندگی ما جاری و ساری است ولی هیچ یک از ما ارتباطی نزدیک با آن دانسته‌ها نداریم.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنک (اصلی)