خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

رئیس مركز پژوهش فناوری‌های نوین در مهندسی علوم پزشكی دانشگاه تهران: مردمی کردن اقتصاد دانش بنیان؛ اولین رویکرد تغییر حکمرانی در زیست بوم فناوری

عمو عابدینی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد:اولین رویکرد، مردمی کردن اقتصاد دانش‌بنیان است و دومین راهبرد تحول‌آفرین در توسعه تأمین مالی کسب‌وکارهای فناور و دانش بنیان نوپا از طریق تأمین مالی مبتنی بر دارایی، مشارکت و سرمایه‌گذاری است.

1400/04/30
|
10:42
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر قاسم عمو عابدینی رئیس مرکز پژوهش فناوری‌های نوین در مهندسی علوم پزشکی دانشگاه تهران، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و مدیر کل دفتر تدوین و راهبردی اسناد و سیاست‌های فناوری با برنامه «خیابان فرصت» در مورد چشم انداز و مطالبات نخبگان و پژوهشگران و زیست بوم فناوری در دولت آینده مصاحبه تلفنی کرد.

عمو عابدینی 0.5 درصد از اقتصاد فعلی را سهم اقتصاد و شرکت‌های دانش بنیان دانست و ادامه داد: این رقم متعلق به 6 هزار شرکت دانش بنیان است و با بررسی‌هایی که انجام شده این میزان باید به 30 درصد افزایش یابد.

وی ضمن اشاره به تعداد مهاجران در مقابل نخبگان داخلی بیان کرد: در مورد نحوه حمایتهای مالی از شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های نوپا و استارت آپ، ضعیف بودیم.

رئیس مرکز پژوهش فناوری‌های نوین در مهندسی علوم پزشکی دانشگاه تهران ضمن تأکید بر تغییر حکمرانی در زیست بوم گفت: اولین رویکرد، مردمی کردن اقتصاد دانش بنیان است و دومین راهبرد تحول آفرین در توسعه تأمین مالی کسب و کارهای فناور و دانش بنیان نوپا از طریق تأمین مالی مبتنی بر دارایی، مشارکت و سرمایه گذاری است.

عمو عابدینی ادامه داد: تحول در بازار داخلی و خارجی محصولات و خدمات شرکت‌های دانش بنیان و فناور کشور در مقابل واردات بی رویه و صادرات خام به عنوان سومین رویکرد، تحول در فضای کسب و کار شرکت‌های فناور و دانش بنیان نوپا در مقابل نظام اداری پیچیده کشور، ورود برنامه ریزی شده و اولویت بندی شده و مأموریت گرا به فناوری‌های نوظهور و خط شکن، ایجاد زیست بوم و نظام نوآوری قوی و ارزش آفرین و تحول ساز در کشور و حرکت به سوی اقتصاد مولد از جمله تحولات بعدی است.

مدیر کل دفتر تدوین و راهبردی اسناد و سیاست‌های فناوری در رادیو گفت و گو اظهار کرد: بنابر فرمایش حضرت امام (ره)، دانشمندان و محققان ولی نعمتان ما هستند و اگر دولت در مقابل اینها اظهار نوکری نماید، نگاه تغییر کرده و مردمی می‌شود.

وی پیرامون مشکلات زیست بوم فناوری تشریح کرد: عدم بهره وری در زنجیره خلق ثروت از پژوهش و نوآوری، عدم تحقق نهضت ایجاد کسب و کارهای دانش بنیان و عدم اتصال ظرفیت کسب و کارهای دانش بنیان کوچک با کسب و کارهای سنتی و بزرگ از جمله مشکلات این حوزه است.

دسترسی سریع
خیابان فرصت