خبرگزاری تقریب جریان‌های تکفیری عامل اختلاف مذهبی در جهان اسلام هستند

مدیرکل مراکز و موسسات تقریبی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: اختلافات مذهبی توسط جریان های تکفیری و افراطی در داخل اهل سنت و شیعیان، بزرگترین چالش امروز جهان اسلام هستند، زیرا انگیزه و هدف آنها ایجاد اختلافات مذهبی است.

1401/02/20
|
10:09

به گزارش حوزه سایر رسانه ها خبرگزاری تقریب، برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع چالش های سیاسی درون جهان اسلام از منظر مقام معظم رهبری و با حضور دکتر علی ملکی، مدیرکل مراکز و موسسات تقریبی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به روی آنتن رفت.

علی ملکی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب مبنی بر اینکه هر مسلمان فارغ از نژاد و محل زندگی به تنهایی یک جهان اسلام را تشکیل می دهد، گفت: متاسفانه سال ‌های زیادی است که شاهد درگیری اختلافات قومی و مذهبی مسلمانان در جهان اسلام هستیم.

وی نخستین و مهم ترین چالش پیش روی مسلمانان را اختلافات مذهبی دانست و اظهار کرد: وابستگی به غرب دومین چالش و مسئله مسلمانان محسوب می شود زیرا در حقیقت حکام کشورهای مسلمان به دلیل آن که از خود استقلالی ندارند به کشورهای غربی وابسته هستند.

مدیرکل مراکز و موسسات تقریبی مجمع جهانی تقریب مذاهب افزود: ناسیونالیسم، نژاد گرایی و قوم گرایی در میان مسلمانان چالش دیگری است که کشورهای اسلامی را درگیر خود کرده است. این عوامل پیش از این نیز توسط رهبر انقلاب آسیب‌ شناسی شده بودند.

وی درباره ریشه شکل‌گیری این اختلافات تصریح کرد: از قرن چهارم هجری قمری، این اختلافات را می ‌توان مشاهده کرد. وقتی کتب دینی و علمی منتشر شده در آن بازه زمانی توسط مسلمانان را بررسی می کنیم متوجه می‌شویم اکثر این کتابها بر اساس تعصب و یک تفکر اسلامی و تخطئه دیگر تفکرات اسلامی شکل گرفته اند.

ملکی با بیان اینکه وقتی جریان بیداری اسلامی و بهار عربی در کشورهای اسلامی شکل گرفت جریاناتی ایجاد شدند تا جلوی استقلال کشورهای عربی را بگیرند و در پی آن اختلافات نیز تشدید شد، گفت: به محض ایجاد بیداری اسلامی، جریان تکفیری داعش و النصره در سوریه شکل می‌گیرد زیرا دشمنان اسلام و مسلمانان نمی‌خواهند خودباوری اسلامی در کشورهای مسلمان ایجاد شود و در نتیجه با مذهب به جنگ مذهب می روند.

مدیرکل مراکز و موسسات تقریبی مجمع جهانی تقریب مذاهب هدف از راه اندازی داعش را جلوگیری از به ثمر نشستن بهار عربی و بیداری اسلامی دانست و تصریح کرد: جریان های تکفیری انقلاب‌ های مردمی کشورهای عربی را تحت تاثیر خود قرار دادند و در نتیجه انحراف بزرگی در آن ایجاد می شود؛ نتیجه آن شد که آن انقلاب ها با هدف و انگیزه ای که شروع شدند، ادامه پیدا نکردند و در همان نطفه خفه شدند.

ملکی بیان کرد: اختلافات مذهبی توسط جریان های تکفیری و افراطی در داخل اهل سنت و شیعیان، بزرگترین چالش امروز جهان اسلام هستند زیرا انگیزه و هدف آن ها ایجاد اختلافات مذهبی است. مسلمانان با اسلحه خریداری شده از کشورهای غربی، دیگر مسلمانان را می کشند. امروز در حقیقت این فجایع چالش اصلی و بزرگ کشورهای اسلامی را تشکیل می دهند که ایجاد وحدت پایه اصلی رفع این چالش ها است.

انتهای پیام/

دسترسی سریع