صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سپهرغرب، گروه فرهنگی: سخنگوی انجمن ملی سواد رسانه‌ ایران گفت: سواد رسانه‌ای باید در خدمت مبناهای ما باشد؛ سواد رسانه‌ای یعنی همه اطلاعات، عکس‌ها و مسائل زندگی‌مان را در اینستاگرام و فضای مجازی به اشتراک نگذاریم.

برنامه گفتگوی فرهنگی با موضوع «نقد فرهنگی نمایش خود در رسانه‌های اجتماعی از وبلاگ تا اینستاگرام» با حضور عضو هیئت‌علمی دانشگاه سوره و سخنگوی انجمن ملی سواد رسانه‌ ایران از آنتن رادیوگفتگو پخش شد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه سوره ابتدای این برنامه با اشاره به مفهوم واژه «خود»، گفت: امروزه نمایش خود ناشی از جهان صنعتی‌شده و دنیایی است که در آن تبلیغات و ارائه در پذیرش ما توسط دیگران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده، آثار ادبی ما به‌ویژه شاهنامه فردوسی، گلستان سعدی و دیوان حافظ به مسئله «خود» توجه زیادی دارند؛ درحقیقت تشخصی که این آثار به عناصر و موجودات می‌دهند، نشان‌دهنده توجه عمیق ادبیات ما به مسئله «خود» است.

امیدعلی مسعودی افزود: وقتی فردی خود را در خودرویی لوکس به نمایش می‌گذارد، ازنظر هستی‌شناسی یعنی این فرد به سمت دنیای مادی سوق پیدا کرده، در حالی‌ که از منظر اسلام غایت انسان رسیدن به تعالی و خداوند است؛ مسئله اینجاست که هدف هنرمند و یا ورزشکاری که در فضای مجازی مطلبی را به نمایش می‌گذارد، ارائه الگویی آرمانی از یک جامعه اسلامی است یا چیزی دیگر؟ متأسفانه گاهی مواقع هنرمندان و ستاره‌های سینما در شرایط بحرانی سلفی‌های خود را در اینستاگرام منتشر می‌کنند و فالوور‌ها هم به‌شدت آن‌ها را تأیید می‌کنند، باید دید هدف دو طرف از این کار چیست؟ به‌ویژه در زمانی که هنجارشکنی می‌شود.

سخنگوی انجمن ملی سواد رسانه ‌ایران در ادامه گفت: سواد رسانه‌ای باید در خدمت مبناهای ما باشد؛ سواد رسانه‌ای یعنی همه اطلاعات، عکس‌ها و مسائل زندگی‌مان را در اینستاگرام و فضای مجازی به اشتراک نگذاریم. معتقدم آزادی و گفتگو باید وجود داشته باشد، اما افراط در آن غلط است. در سواد رسانه‌ای بحث فقه رسانه مطرح می‌شود، ما به‌عنوان مسلمان باید حریم خود را حفظ کنیم؛ رسانه‌های مجازی متعلق به شرکت‌های بزرگی هستند و بنابراین اطلاعات ما خیلی سریع به این شرکت‌ها منتقل خواهد شد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اقدامات انجمن ملی سواد رسانه در راستای ارتقای سواد رسانه‌ای در جامعه گفت: ما در دو سال اخیر دو همایش بزرگ «سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی» و همچنین «سواد رسانه‌ای و خانواده» را برگزار کردیم؛ در حال حاضر نیز در این انجمن به‌طور مرتب آموزش‌هایی را به آموزش‌وپرورش، خانواده‌ها و نهادها ارائه می‌کنیم. اگر سواد رسانه‌ای را افزایش دهیم، بهتر می‌توانیم سلفی بگذاریم و بهتر سلفی‌های دیگران را لایک می‌کنیم.

مرتبط با این خبر

  • فرانسه درپی راه حلی برای خروج از بن بست برجام است

  • دولت نسبت به اصلاح نظام بانکی بی توجه است

  • رسانه و نخبگان در تبیین انقلاب برای نسل امروز کم‌کاری کردند

  • ایثار؛ شهید حججی را به مقام شهادت رساند

  • پویش "کنترل قند خون" و "بیماری های روانپزشکی" در راه است

  • رضاخان به اطرافیانش اجازه رشد نمی داد

  • نیازمند اساتید اصطلاح‌شناسی هستیم

  • حجم بزرگ اقتصاد در وزات صمت نمی گنجد

  • آینده از آنِ منابع طبیعی و نیروی انسانی کارآمد است

  • دریافت شهریه با ترفندی بنام «مدرسه الکترونیکی»