صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

آشتیانی گفت: ما در حوزه حجاب دچار خلأ فرهنگی هستیم و باید موضوع حجاب را به فرهنگ عمومی و درونی افراد جامعه تبدیل کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس - برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع حجاب و عفاف در خانواده و جامعه و با حضور دکتر زهره آشتیانی دبیر فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دبیر فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: عدم موفقیت ما در نهادینه سازی ارزش ها در درون خانواده، باعث شده تبلور آن در جامعه نمود پیدا کند.

وی با اشاره به چرایی این مطلب گفت: ما در طی سال های پس از انقلاب، بسیاری از مسئولیت های آموزشی و پرورشی را که بر عهده خانواده ها بود به آموزش و پرورش و نهادهای دیگر واگذار کردیم. این باعث شد بخش عمده ای از موضوعات از درون خانواده جدا شده و به موسساتی سپرده شوند که شاید تعصب و هدفمندی خانواده را برای رشد ارزش ها نداشتند.

آشتیانی با اشاره به برداشت های فردی از حجاب در جامعه مطرح کرد: برداشت های فردی از مسئله حجاب معمولاً اینگونه است که قوانین و چارچوب های موجود در کشور را با سایر کشورها مقایسه می کنند و تصور می کنند حجاب در کشور ما یک آسیب است درحالیکه اینگونه نیست.

دبیر فراکسیون خانواده مجلس در ادامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو اظهار داشت: آنچه که ما به آن معتقدیم و در جلسات متعدد فراکسیون مجلس با نهادهای متولی به نتیجه رسیدیم این است که باید حجاب را به درون فرهنگ جامعه ببریم و برای آن فرهنگ سازی کنیم.

این مقام مسئول یادآور شد: ما از سال 1360 قوانین متعددی را در حوزه حجاب داریم اما بیشتر این قوانین در حیطه قوانین مجازات اسلامی هستند. ما در حوزه حجاب دچار خلأ فرهنگی هستیم و باید موضوع حجاب را به فرهنگ عمومی و درونی افراد جامعه تبدیل کنیم. ضمن اینکه حجاب و عفاف تنها مختص زنان نیست و به مردان هم مرتبط است.

آشتیانی همچنین گفت: در برنامه های توسعه کشور از جمله در برنامه پنجم توسعه و ماده 230 آن، دقیقاً به موضوع عفاف و حجاب پرداخته شد و دولت مأموریت یافت با نهادهای ذیربط از جمله معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برنامه جامع توسعه امور زنان را تدوین کند که بخشی از این برنامه به موضوع عفاف و حجاب و تحکیم خانواده می پرداخت. در برنامه ششم توسعه نیز ما مأموریت تحکیم خانواده و عفاف و حجاب را به دولت واگذار کردیم.

وی اضافه کرد: جلساتی که ما در فراکسیون مجلس برگزار می کنیم انتظارات مجلس و اقدامات دولت را در رابطه با تبدیل عفاف و حجاب به فرهنگ درونی جامعه و خانواده مطرح و پیگیری می کنیم.

دبیر فراکسیون خانواده مجلس عنوان کرد: ما با معاونت امور زنان و خانواده، شورای فرهنگی اجتماعی کشور و وزارت ارشاد جلسات متعددی را برگزار کردیم. کارگروه ها و کمیته هایی تشکیل شده و برنامه هایی هم تدوین گردیده اما هنوز به منصه ظهور در جامعه نرسیده اند، چراکه به نتیجه رسیدن کار فرهنگی بسیار زمان بر بوده و با خود جامعه در ارتباط است.

مرتبط با این خبر

  • راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم چیست؟

  • نگاهی به توسعه صنایع دفاعی از ابتدای انقلاب تاکنون

  • مبارزه با فساد مطالبه جدی مردم است

  • بایدها و نبایدهای دو سال باقی مانده دولت

  • کلاهبرداری های جدید در فضای مجازی به نام بیت کوین!

  • بررسی مفهوم محیط زیست و ارتباط آن با خانواده

  • بازار متشکل ارزی؛ متضمن ارز تک نرخی است

  • رونمایی از سامانه بومی ضدموشکی انصارالله در آینده نزدیک

  • صاحبان معادن علاوه بر مالیات، حقوق دولتی می پردازند

  • بساط حیف و میل خودروسازان باید برچیده شود