صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پژوهشگر عرفان های نوظهور گفت: تمامی جنبش های شبه معنوی نوظهور در ابتدای کار اهداف خود را غیرسیاسی مطرح می کنند، اما به محض ورود و تحلیل این فرقه ها درمی یابیم که تمامی حرکت های فرقه ها مبتنی بر مسائل سیاسی تنظیم شده اند.

خبرگزاری شبستان،‌ گروه اندیشه: برنامه «شعبده شوم» با موضوع «بررسی ظرفیت شناسی فقهی و قانونی جرم انگاری رفتارهای عرفان های نوپدید» با حضور محمدمهدی علیزاده، کارشناس، نویسنده و پژوهشگر معنویت ‌های نوپدید و «وحید سهرابی فر»، مدرس و پژوهشگر ادیان و معنویت‌های نوپدید از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه محمدمهدی علیزاده با اشاره به این که پروسه ظهور و افول دین های مختلف در حافظه تاریخی بشر وجود دارد، گفت: عده ای معتقد هستند که پروسه ظهور و افول دین همواره موضوعی است که در تمام شرایط با آگاهی و ناخودآگاه به وقوع می پیوندد.

این پژوهشگر معنویت ‌های نوپدید با اشاره به دیدگاه برنامه ریزی شده جریان های معنوی در جهان، اظهار کرد: عمده محصولی که جریان های دارای برنامه ریزی در جوامع دنبال می کنند به از هم گسیختگی خانواده مربوط می شود. به طوری که جامعه از حالت انسجام خود خارج شود.وی افزود: بسیاری از معنویت های نوظهور در تلاش هستند تا جایگاه رهبر یک جامعه را متزلزل کنند و فردگرایی را رواج دهند.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی در زمانی که دین به کار رفته بود معیارهای دینی را احیا کرد، ادامه داد: تمام جنبش های شبه معنوی نوظهور هدف خود را رشته اصلی نظام جمهوری اسلامی ایرانی قرار داده اند.علیزاده در ادامه بیان کرد: تمامی جنبش های شبه معنوی نوظهور در ابتدای کار اهداف خود را غیرسیاسی مطرح می کنند، اما به محض ورود و تحلیل این فرقه ها درمی یابیم که تمامی حرکت های فرقه ها مبتنی بر مسائل سیاسی تنظیم شده اند.

وی با اشاره به وجه فردگرایی معنویت های نوظهور، توضیح داد: در صورت عدم وجود وحدت در یک جامعه هیچ اراده ای بر تحقق یک آرمان به وجود نمی آید، چرا که هر شخص بر اساس سلیقه خود در مسیر ایده آل خود حرکت می کند.

در ادامه برنامه شعبده شوم از شبکه رادیویی گفت و گو «وحید سهرابی فر» با اشاره به این که معنویت های جدید و پست مدرن هویت بسیار سیالی را دارند، گفت: هویت سیال موجود در معنویت های پست مدرن شناسایی و تشخیص حضور و وجود این نوع از معنویت ها را در جامعه دشوار می کند.

مرتبط با این خبر

  • بحران ارزی هم باعث نجات بانک های کشور نشد

  • توقیف نفتکش و تهدیدی که به خواهش تبدیل شد!

  • بهزیستی باید به نیازهای امروز جامعه توجه کند

  • عدم تحقیق دانشمندان، ریشه نبود ارتباط در حوزه صنعت و علوم انسانی

  • مسئولان با وعده های خود مردم را بی اعتماد نکنند!

  • طرح تابستانه؛ مُسکنی مقطعی برای کتاب است

  • نمی‌توان درباره فساد با مردم تبانی کرد

  • ایرانیان باستان طبیعت را از طریق ساز می‌شنیدند

  • آغاز عملیات ساخت هزار مسکن برای سیل زدگان سوسنگرد

  • دولت الکترونیک با روش فعلی غیرممکن است