صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

فصل اقتصاد - رئیس اتاق ایران و عراق درباره انتقادها به تصمیم بانک مرکزی مبنی بر بازگشت ارز صادراتی بیان کرد: انتقادها درباره نحوه برگشت پول و ارز است، بعضی ها فرصت زمانی آن را اندک و برخی دیگر نرخ آن را زیاد عنوان می کنند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع تصمیم بانک مرکزی در خصوص مشوق های بازگشت ارز حاصل از صادرات و با حضور یحیی آل اسحاق رئیس اتاق ایران و عراق به روی آنتن رفت.

یحیی آل اسحاق در آغاز با اشاره به اینکه آنچه برای بانک مرکزی اهمیت دارد، بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور است، گفت: این موضع کاملا درست است زیرا آنچه در کشور به عنوان ارزش افزوده ایجاد می شود، ارز است و حق نیز بر این است این ارز باید به چرخه اقتصاد بازگردد تا زمینه ساز تولید و صادرات شود.

وی درباره انتقادها به تصمیم بانک مرکزی مبنی بر بازگشت ارز صادرات بیان کرد: انتقادها درباره نحوه برگشت پول و ارز است یعنی بعضی ها فرصت زمانی آن را اندک می دانند و برخی دیگر نرخ آن را زیاد عنوان می کنند، همچنین برخی واردکنندگان، تشویق های بانک مرکزی را مطابق با واقعیت نمی دانند.

رئیس اتاق ایران و عراق درباره استدلال صادرکنندگان بیان کرد: صادرکنندگان اعلام می کنند محصولات شان را بر اساس ارز آزاد تولید می کنند یعنی مجموعه مواد اولیه و دستمزد را به وسیله ارز آزاد محاسبه می کنند در حالی که دولت اعلام کرده است برای قطعات ماشین آلات و مواد اولیه، ارز نیمایی اختصاص داده است.

وی اشاره کرد: صادرکنندگان معتقد هستند نحوه ثبت سفارش و بروکراسی و نقل و انتقال ارز از طریق بانک های مختلف زمان زیادی می برد و به همین دلیل ناچار هستیم از ارز آزاد استفاده کنند.

آل اسحاق با اشاره به بازار عراق گفت: در 9 ماه امسال حدود هفت میلیارد دلار صادرات به این کشور داشته ایم و احتمالا تا پایان سال به 11 الی 13 میلیارد دلار می رسد، البته تعدادی از صادرکنندگان به ریال صادرات را انجام می دهند یعنی عراقی ها به در کارخانه می آیند و به ریال خریدهایشان را انجام می دهند.

وی بیان کرد: اگر هدف اصلی بانک مرکزی این است که پول ناشی از صادرات به چرخه اقتصادی بازگردد لازم است ارز را بر اساس نه نیما و نه بازار ارز و بر اساس سنا حساب کنند و این با واقعیت ها سازگار است و حداقل در مورد بازار عراق با این کار، می توان ارز را بازگردانیم.

مرتبط با این خبر

  • بحران ارزی هم باعث نجات بانک های کشور نشد

  • توقیف نفتکش و تهدیدی که به خواهش تبدیل شد!

  • بهزیستی باید به نیازهای امروز جامعه توجه کند

  • عدم تحقیق دانشمندان، ریشه نبود ارتباط در حوزه صنعت و علوم انسانی

  • مسئولان با وعده های خود مردم را بی اعتماد نکنند!

  • طرح تابستانه؛ مُسکنی مقطعی برای کتاب است

  • نمی‌توان درباره فساد با مردم تبانی کرد

  • ایرانیان باستان طبیعت را از طریق ساز می‌شنیدند

  • آغاز عملیات ساخت هزار مسکن برای سیل زدگان سوسنگرد

  • دولت الکترونیک با روش فعلی غیرممکن است