صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

حجت الاسلام شاه محمدی گفت: در حال حاضر که چهار دهه از انقلاب اسلامی گذشته هنر ما باید هنرمندان را به سمت مهدویت سوق دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه «گفت و گوی فرهنگی» رادیو گفت و گو با موضوع ادبیات مهدوی، غفلت‌ها و کاستی‌ها و با حضور حسن اسکندری مدیرعامل و معاونت محتوایی مؤسسه فرهنگی منتظران منجی (عج)، حجت الاسلام و المسلمین رضا شاه محمدی استاد دانشگاه، محقق و پژوهشگر و حجت الاسلام و المسلمین سلمان حسین زاده پژوهشگر روانه آنتن شد.

اسکندری گفت: امام حسین و امام صادق (علیهماالسلام) فرموده اند که اگر ما در زمان ظهور حضرت مهدی (عج) باشیم خود را وقف ایشان می‌کنیم و خدمتگزار ایشان هستیم.

وی با اشاره به داستانی از مکاشفه یکی از اولیاءالله درباره امام زمان (عج) افزود: یکی از اولیا خداوند در مکاشفه ای به محضر حضرت اباعبدالله تشرف پیدا می‌کند. حضرت به او می‌فرماید: «تا می‌توانید درباره حضرت مهدی (عج) سخن بگویید و قلم فرسایی کنید چراکه او در زمان خود مظلوم است و هرچه از او بگویید کم است.»

مدیرعامل و معاونت محتوایی مؤسسه فرهنگی منتظران منجی (عج) گفت: امام زمان (عج) در روایتی می‌فرمایند: اگر جد غریبم در صحرای عاشورا یک بار ندای «هل من ناصر ینصرنی» سرداد، منِ امام زمان (عج) هر 24 ساعت یک بار ندای "هل من ناصر ینصرنی" را سر می‌دهم. طبق این حدیث مشخص می‌شود حضرت از ما مشتاق تر و منتظر تر است و برای آمدن خود لحظه شماری می‌کند اما لازمه تحقق این امر فراهم شدن مقدمات ظهور است.

اسکندری عنوان کرد: اگر انسان رابطه وجودی خود را با ائمه (ع) نشناسد به سعادت نخواهد رسید. امیرالمومنین (ع) می‌فرمایند: خوشبخت آن کسی است که بداند از کجا آمده، کجا هست و به کجا می‌رود.

وی همچنین با اشاره به روایتی از امام مهدی (عج) پیرامون رابطه وجودی ما با ایشان بیان کرد: حضرت در روایتی می‌فرمایند: ما ساخته پروردگار هستیم و خلق هم از نور ما هستند. همانگونه که در زیارت جامعه نیز می‌خوانیم که ما بدون این بزرگواران وجود نداریم و نیستیم.

مدیرعامل و معاونت محتوایی مؤسسه فرهنگی منتظران منجی (عج) افزود: معمولاً ما امام زمان (عج) را به خاطر حوائج شخصی خودمان صدا می زنیم و حقیقتاً ایشان در این عالم مظلوم واقع شده اند اما اگر همه ما در تمام افکار و اعمالمان حضرت را در نظر بگیریم مقدمه ظهور ایشان فراهم خواهد شد چراکه حضرت به دنبال پایگاه مردمی هستند.

در ادامه، حجت الاسلام شاه محمدی اظهار کرد: مهدویت بحث جدیدی نیست همواره ادیان مختلف به دنبال منجی برای رهایی از وضعیت نابسامان جامعه بوده و هستند اما این موضوع در تفکر شیعه با عنوان «موعود» و ظهور چهاردهمین معصوم و دوازدهمین امام بر حق مطرح است.

این استاد دانشگاه یادآور شد: در حال حاضر که چهار دهه از انقلاب اسلامی گذشته هنر ما باید هنرمندان را به سمت مهدویت سوق دهد. این سوال مطرح می‌شود که چه قدر فیلم و سریال در صدا و سیما درباره مهدویت ساخته شده است؟ در ابتدا باید یک نیازسنجی در جامعه انجام شود تا مشخص شود بر اساس فرهنگ‌های مختلف نقاط کشور چه اقدامات فرهنگی و تولید محتوایی باید انجام داد.

همچنین در پایان گفت و گوی فرهنگی «رادیو گفت و گو»، حجت الاسلام حسین زاده با بیان اینکه ادبیات به معنای هنری خود سرریز و علامت بلوغ تفکر یک جامعه است گفت: وقتی تفکر به حد بلوغ می‌رسد میل به ابراز و تراوش پیدا می‌کند.

این پژوهشگر ادامه داد: اگر پشتوانه فکری در یک جامعه به حد بلوغ خود نرسد و در حد سطحی و کم عمق باقی بماند طبیعتاً تفکرات و اندیشه‌ها هم به گفتمان و ادبیات تبدیل نخواهند شد.

وی با بیان این نکته که ما در رابطه با مهدویت در بخش نرم افزاری و فکری با مشکلات و کاستی‌هایی مواجهیم افزود: گفتمان مهدوی در سه محور نیازمند تقویت و ارتقاست. محور اول فراگیر بودن گفتمان مهدوی است. بدین معنا که نباید فقط افرادی که ذهنیت و سلیقه خاصی دارند با مهدویت ارتباط برقرار کنند بلکه ادبیات مهدویت باید فراگیر باشد.

حجت الاسلام حسین زاده در ادامه این مطلب، عقلانیت گفتمان مهدوی را محور دوم در این زمینه معرفی کرد و گفت: محتواهایی که در این گفتمان عرضه می‌شود باید عقلانی باشد زیرا توسعه یک گفتمان نیازمند بیان در یک قالب عقلانیت است.

وی با اشاره به محور سوم در بحث گفتمان مهدوی بیان داشت: کار کردن در ماجرای مهدویت باید متمرکز بر محتواهای مهدوی باشد. یعنی ممکن است ما دائماً اسم امام زمان (عج) را بر زبان بیاوریم اما درک خوبی از مرام و مکتب و اهداف اهل بیت (ع) نداشته باشیم.

این پژوهشگر عنوان کرد: به نظر می‌رسد فریاد امروز امام زمان (عج) در دو محور کلی ارتباط انسان با خدا (خداباوری) و ارتباط انسان‌ها با یکدیگر (عدالت) است؛ این همان مسئله‌ای است که امام علی (ع) برای آن تلاش می‌کردند و دغدغه داشتند.

مرتبط با این خبر

  • استفاده از رسانه برای حل عقده 1400 ساله !

  • روح‌الله زم از دو سال پیش در تور اطلاعاتی سپاه قرار داشت

  • دستگیری "زم" انفجار اطلاعاتی سپاه در جهان بود

  • مازندران؛ گردشگری به وسعت دنیا

  • روایت مسئول اشراف دفتر فرمانده کل سپاه از تلاش 2 ساله برای دستگیری روح الله زم

  • انجام کارهای تحقیقاتی برای دستیابی به فناوری های نظامی در سپاه

  • در صورت تصویب پالرمو دور زدن تحریم ها غیرممکن می‌شد

  • حذف یارانه انرژی دهک‌های بالا/ هر ماه یارانه نقدی تعدادی از افراد حذف می‌شود

  • تزئین نمای آپارتمان کمبودها ‌را جبران نمی‌کند

  • اربعین حسینی و فرصتهای پیشرفت اقتصادی