صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به آئین نامه اجرایی فروش مستقیم ارز صادراتی به واردکنندگان درباره چالش های احتمالی این طرح گفت: تنها چالش احتمالی اختلاف درباره نرخ توافقی بین صادرکننده و واردکننده است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع امکان پذیر شدن فروش مستقیم ارز صادراتی به واردکنندگان و با حضور اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق مشترک ایران و چین و عضو اتاق بازرگانی ایران به روی آنتن رفت.

اسدالله عسگراولادی در آغاز با بیان اینکه فروش مستقیم ارز صادراتی به واردکنندگان گفت: این اقدام راه اصلی است، زیرا ارز حاصل از صادرات حتما باید به چرخه اقتصاد کشور برگردد و این موضوعی است که همه ما به آن معتقد هستیم اما آنچه اهمیت دارد، روش آن است.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته اعلام شده بود ارز حاصل از صادرات باید به نیما پرداخت شود، اما سامانه نیما را خریداران خارجی نمی شناسند و به همین جهت نمی توانستیم بر طبق آن عمل کنیم.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین به تغییرات ایجاد شده اشاره کرد و بیان داشت: فروش مستقیم ارز صادراتی به واردکنندگان اقدام مناسبی است، زیرا واردکنندگان با یک نرخ توافقی که از نیما بالاتر و از سنا پایین تر است، از صادر کننده دریافت می کند و در واقع ارز حاصل از صادرات را بگیرد و قرار است عملیاتی شود و این راه حل مناسبی است تا ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد بیاید و به وارد کننده ها منتقل شود و کالا به کشور بیاید و صادرات نیز رونق بگیرد؛ در حال حاضر متاسفانه صادرات خیلی ضعیف است که دلیل آن نامناسب بودن سامانه نیما بود.

عضو اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به اینکه تا انتهای هفته آئین نامه اجرایی فروش مستقیم ارز صادراتی به واردکنندگان تصویب می شود، درباره چالش های احتمالی این طرح اظهار داشت: تنها چالش احتمالی اختلاف درباره نرخ توافقی بین صادرکننده و واردکننده است که البته در صورت این اتفاق، باید آن را حل کنیم و چاره ای جز این نداریم. در حال حاضر بیش از پنج ماه است که این چالش وجود دارد.

وی بیان کرد: چالش دوم این است که بانک مرکزی اصراری بر سه ماه نداشته باشد، زیرا سه ماه، زمان اندکی برای برگشت ارز حاصل از صادرات است و باید بین 6 الی 9 ماه باشد و حتی برای بعضی از کالاهای سنتی مانند فرش، باید یک سال باشد و برای کالاهای کشاورزی حداقل باید 6 ماه باشد که این چالش را نیز باید با بانک مرکزی حل کنیم.

مرتبط با این خبر

  • هویت؛ عنصر گمشده در معماری معاصر ایران

  • هیچ وزیری به دلیل آسیب های اجتماعی استیضاح نمی شود

  • نقطه پایانی گرداب یمن برای عربستان

  • حضور موثر جامعه عشایری در طرح های اشتغال پایدار و فراگیر

  • آخرین وضعیت برخورد با پایان نامه فروش های متخلف

  • 60 درصد شاغلان کشور بیمه تامین اجتماعی‌اند

  • نظام بانکی راه حلی جز اجرای "بانکداری بدون ربا" ندارد

  • مردم در صورت مشاهده مشکل در آب استخرها با 190 تماس بگیرند

  • وعده های پوچ و حق الوکاله های نجومی

  • بنگاهداری بانکها و تاثیرات مخرب آن بر اقتصاد ایران