صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

طهماسب مظاهری، رئیس کل پیشین بانک مرکزی در این باره در گفت‌وگو با رادیو با بیان اینکه ریال، هم به لحاظ قانونی و هم به لحاظ عملی دیگر معنای اولیه خود‌ را از دست داده، گفت: حذف 4 صفر از پول ملی اقدامی ضروری و الزامی است.

به گزارش ایبِنا، وی افزود: بعد از یک دوره طولانی که کشوری مانند ایران شاهد تورم‌های انباشته چند ده درصدی بوده و ارزش پولش نسبت به پول دیگر کشورها کاهش پیدا کرده، باید این اقدام را انجام دهد. پیامد اصلی که باید منتظرش باشیم این است که ابزار مبادله‌ای که در اختیار مردم به عنوان پول ملی هست، از یک نظم و آرامش و انظباط قابل قبولی پیروی می‌کند. واحد پول کشور هر عددی باشد، آن واحد پول باید معنادار باشد و با واحد پول کشور بتوان یک خرید مختصر و عادی را انجام داد. رئیس کل پیشین بانک مرکزی با بیان اینکه اجزای واحد پول هم به طور معمول‌ باید معنا‌دار باشد، افزود: پیش از این، اجزای ریال ده شاهی، نیم ریال در مبادلات مردم موضوعیت داشت اما اکنون بعد از حدود30 سال ارزش پول‌مان به دلیل سیاست‌های مختلف و تورم انباشته، کاهش پیدا کرده به نحوی که چون واحد پول ما ریال است هم به لحاظ قانونی و هم به لحاظ عملی دیگر معنای اولیه خود‌ را از دست داده است.

وی درباره اینکه چرا از لحاظ قانونی واحد پول معنای خود‌ را از دست داده توضیح داد: ماده اول قانون پولی و بانکی این است که یک ریال معادل حدود یک‌صدم گرم طلا است و می‌دانیم که یک‌صدم گرم طلا نزدیک 1000 ریال یا شاید هم بیشتر باشد اما می‌بینیم که یک ریال ما این ارزش را ندارد.

مظاهری درباره بی‌معنا بودن ارزش پول واحد ملی به لحاظ عملی نیز گفت: سکه یک ریالی را نمی‌توانید دست کسی پیدا کنید و نمی‌توان با آن چیزی خریداری کرد و به دنبال آن، اجزای یک ریال هم معنا ندارد. از طرفی، درحال‌حاضر سکه 500 تومانی رواج دارد، 5 هزار ریالی 5 هزار برابر واحد پول ما سکه شده و تازه با آن مقدار هم نمی‌توان خرید زیادی را انجام داد.

وی با تاکید بر اینکه با این تصمیم باید واحد پول را به واحد پول قابل سنجشی تبدیل کرد، عنوان کرد: نسبت تورمی که در چند سال گذشته داشتیم به حدی است که اگر 4‌ صفر را حذف کنیم، پول‌مان هم نسبت به قدرت خرید داخل کشور و هم نسبت به ارزش مبادلاتی پول‌های دیگر دنیا معنا پیدا می‌کند.

مرتبط با این خبر

  • بسیاری از کاربران فضای مجازی به دنبال کسب شهرت هستند

  • میانگین اجرای درس تربیت بدنی در ایران 60 دقیقه است

  • برای بهره مندی از ظرفیت گردشگری پاییز باید برای چالش های این فصل برنامه ریزی کرد

  • خانواده های ایرانی باید سواد رسانه ای خود را ارتقا دهند

  • پرونده سوریه؛ موضوع حاشیه ای نشست دوجانبه ظریف و همتای قزاقی

  • عملکرد سازمان حمایت به افزایش تقلب دامن می زند

  • دولت برای تامین غذای مردم برنامه ریزی دارد

  • تلاش‌های شهید طهرانی‌مقدم ایران را به قدرت اول موشکی منطقه تبدیل کرد

  • نیروی جوان در یک کشور سرمایه ای عظیم و مولد است

  • نام نویسی داوطلبان نمایندگی مجلس از 10 آذر