خبرگزاری آنا: 93 درصد مردم بیمه هستند

معاون کل وزارت بهداشت گفت: با پیشرفت طرح تحول نظام سلامت در حوزه بیمه و خدمات درمانی اقدامات خوبی صورت گرفت و درحال حاضر پوشش بیمه‌ای مردم به ٩٣ درصد رسیده است.

1398/06/11
|
11:40

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از وبدا، ایرج حریرچی درخصوص اولویت‌های وزارت بهداشت در دوره کنونی، بیان کرد: تقدم پیشگیری و بهداشت بر درمان و نیز تقدم درمان سرپایی بر بستری، جزء اولویت‌های ما در این دوره است.

وی ادامه داد: در این راستا اقدام به راه‌اندازی بسیج و پویش‌های ملی کرده و نخستین پویش را بر مبنای شناسایی و کنترل فشارخون افراد 30 سال به بالا برنامه‌ریزی کرده‌ایم. در بسیج ملی کنترل فشارخون، 30 میلیون و 700 هزار نفر موردبررسی قرار گرفته و افرادی که از فشارخون خود اطلاعی نداشتند، شناسایی شدند.

معاون کل وزارت بهداشت ایجاد ایستگاه سلامت و تربیت سفیران سلامت در منزل را گام بعدی وزارتخانه برشمرد و افزود: در سال‌های اخیر، مهم‌ترین دستاورد وزارت بهداشت، فراهم‌آوری خدمات بهداشتی و درمانی مطابق وسع و توان مالی مردم و نیز بر حسب محل سکونت آن‌هاست و در این راستا، مراکز بهداشت روستایی تکمیل‌شده و 6 هزار پزشک در مناطق روستایی مشغول به خدمت شدند.

حریرچی ادامه داد: با پیشرفت طرح تحول نظام سلامت در حوزه بیمه و خدمات درمانی اقدامات خوبی صورت گرفت و در حال حاضر پوشش بیمه‌ای مردم به 93 درصد رسیده است، اما همچنان 7 درصد مردم بیمه نیستند.

وی بیان کرد: اجباری شدن بیمه تمام آحاد مردم با انجام آزمون وسع تثبیت شد و به‌زودی ابلاغ می‌شود؛ این موضوع به آن معناست که هر ایرانی که بیمه نیست، با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: به‌رغم تحریم‌های خارجی کمبود داروی کشور زیر یک درصد است، اما نارضایتی مردم در حوزه داروهای خارجی که تولید داخل نیز دارد، وجود دارد، چراکه این داروها تجویز شده و مورد درخواست مردم است و بر اساس اصول اقتصاد مقاومتی و مصوبات مجلس، داروهایی که مشابه داخلی دارند، اجازه واردات نداشته و مردم این مسئله را به‌عنوان کمبود تلقی می‌کنند؛ نیاز است که مردم به توانمندی دانشمندان و داروسازان ایرانی اعتماد کنند.

حریرچی درباره قاچاق دارو اظهار کرد: قاچاق دارو را کتمان نمی‌کنیم، اما خوشبختانه این آمار را به حداقل ممکن رسانده و درصدد هستیم که کاهش دهیم و مردم می‌توانند با خاطری آسوده به داروهای موجود در داروخانه‌ها اعتماد کنند. از طرفی برخی از داروخانه‌ها تخلفاتی دارند که با داروخانه‌های متخلف نیز برخورد خواهد شد.

دسترسی سریع