صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

40 درصد تخت‌های بیمارستان‌های خصوصی به دلیل انحصار در قیمت بالا همیشه خالی است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای ایرج حریرچی با اشاره به اینکه، مسن شدن جمعیت و شیوع بیماری‌های غیر واگیر در کشور، نیاز به خدمات در بخش بستری را افزایش خواهد داد، گفت: با معیار‌های موجود تعداد تخت در کشور ما در مقایسه با کشور‌های توسعه یافته و هم سطح، به طرز قابل توجهی پایین‌تر است.

وی ادامه داد: بیش از یکی دو دهه است که سیاست‌ها و راهبرد‌های ما حتی المقدور به این سمت است که خدمات به بخش سرپایی محدود شود و یا خدماتی که به صورت روزانه در بیمارستان‌ها ارائه می‌شود، به مراقبت در منازل منتقل شود و با اعزام پزشکان ادامه روند درمان در منزل بیمار طی شود.

معاون کل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با تأکید بر این که اولویت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی خدمات سرپایی نسبت به بستری و خدمات در منزل نسبت به خدمات بستری معمول است، گفت: علاوه بر کمبود تخت بیمارستانی، ما در توزیع تخت‌ها در کشوری با 83 میلیون جمعیت و یک میلیون و 600 هزار کیلومتر مساحت مشکل داریم.

آقای حریرچی در خصوص تغییر کاربری تخت‌های بیمارستانی افزود: تخت‌های بیمارستانی جابه جا نمی‌شوند بلکه استفاده‌های دیگری از آن‌ها صورت می‌گیرد و یکی از مشکلات عمده ما بیمارستان‌های کوچک 32 یا 64 تخته هستند که مجموعا 470 بیمارستان از هزار بیمارستان ما زیر یکصد تخته هستند که از لحاظ کارآیی مشکل دارند و اشغال تخت پایین و ضریب نیروی انسانی نسبت به تخت، بالایی دارند.

وی تصریح کرد: مدت بستری در داخل بیمارستان‌های دولتی و خصوصی بیش از مدت مورد نیاز است، ولی بطور متوسط این مدت نسبت به کشور‌های مشابه دیگر پایین‌تر است.

معاون کل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات عمده نظام سلامت در حوزه نقد این است که همواره 10 درصد اشکال را برجسته می‌کنند و 90 درصد اقدامات مثبت انجام شده نادیده گرفته می‌شود، گفت: برخلاف تصور، اشغال تخت در بیمارستان‌های دولتی بیشتر و کارآ‌تر از بیمارستان‌های بخش خصوصی است و بیمارستان‌های خصوصی به مدت 30 سال است که اشغال تخت 59 تا 61 درصد را دارند و همیشه 40 درصد تخت‌ها به دلیل انحصار در قیمت بالا خالی است و مردم نمی‌توانند دسترسی داشته باشند.

آقای حریرچی، تعدادی از مردم در بیمارستان‌های دولتی نیز با پرداخت سهم بیمار (فرانشیز) 5 درصد برای روستایی و 10 درصد برای شهری‌ها هم مشکل دارند.

وی افزود: ما در کشورمان بیمارستان خیریه به معنای واقعی کلمه که مختص افراد مستمند و محروم باشد، نداریم و تعرفه این بیمارستان‌ها به طور متوسط 3 برابر بیمارستان‌های دولتی است که بیمار علاوه بر بیمه باید مابه التفاوت هم بدهد که در واقع آن‌ها سه چهارم خصوصی را دریافت می‌کنند و این بیمارستان‌ها برای اقشار متوسط به بالا قابل دسترسی است.

معاون کل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در خصوص کنترل کیفیت در بیمارستان‌ها گفت: کنترل کیفیت و سیستم اعتباربخشی با نظارت‌های مختلف انجام می‌شود، اما متأسفانه بیمارستان‌های قدیمی وضعیت مناسبی ندارند و خیلی از اتاق‌ها 4 یا 6 تخته بودند و برخی از بیمارستانها، ساختمان اداری یا خوابگاه دانشجویی بودند که تبدیل به بیمارستان شده بودند.

وی افزود: بعد از طرح تحول سلامت 45 هزار تخت قدیمی بازسازی و 26 هزار تخت جدید ایجاد شد، ولی اقتصاد ملی و اقتصاد درمان حتی در کشور‌های غربی ثروتمند نیز اجازه نمی‌دهد که اتاق‌ها اختصاصی باشند مگر در موارد بیماری‌های خاص که نیاز به ایزوله شدن دارند.

آقای حریرچی در خصوص راه کار‌های نوآورانه برای ارتقای بهره وری مثل گردشگری سلامت گفت: موضوع اصلاح مدیریت و بهره وری و ارتقای کیفیت، اولویت در همه حوزه هاست و اگر این نباشد بیشترین آسیب متوجه خودمان می‌شود بطور مثال تعطیلات طولانی در ایام نوروز که به رغم پیشنهاد‌های مکتوبی مبنی بر کمتر شدن آن‌ها که دادیم، عملیاتی نمی‌شود و در ایام تعطیل ما ناچاریم با تحمیل کشیک‌های مضاعف به کادر درمان، ارائه خدمات را داشته باشیم.

معاون کل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: ما از توریسم درمانی استقبال می‌کنیم حتی برخی از بیمارستان‌های دولتی اعتباربخشی داخلی و بین المللی برای جذب بیماران خارجی گرفتند. در دوران برجام که مشکلات اخیر وجود نداشت، با 120 شرکت از کشور‌های متعدد برای بیمارستان سازی تفاهم نامه امضا شد که متأسفانه به دلیل اینکه بیمارستان سازی پرهزینه و زمان بر است اکثر آن‌ها با شرایط اقتصادی فعلی عملیاتی نشد.

مرتبط با این خبر

  • اشتراک خاطرات و نحوه گذران وقت در قرنطینه خانگی در پویش «زندگی از نو»

  • تنفس صحیح؛ راه موثری برای کاهش اضطراب

  • برگزاری رزمایش «لبیک یا امام خامنه ای» در 24 استان

  • مهدی امینی خواه در نقش امیر سیاری

  • پویش «زندگی از نو»؛ آموزشی مجازی از مردم برای مردم

  • «خندوانه» بعد از «کرونا» بازمی‌گردد

  • کاهش شیوع کووید 19 با فاصله گذاری اجتماعی

  • ایجاد جذابیت در تولید، راه حل جهش تولید است

  • ماندگاری کرونا بر آسفالت 24 ساعت است از ورود کفش ها به خانه جدا خودداری کنید

  • سال 98 سخت‌ترین سالی بود که کشور تجربه کرده