صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

یک دیپلمات سابق گفت: اگر سخن از تمامیت‌خواهی بیانیه اروپاست، به این دلیل که آنها معتقدند موقعیت‌های ژئوپلتیکی را آنها باید ترسیم کنند و این ناشی از تمامیت‌خواهی آنهاست.

ابوالفضل ظهره‌وند دیپلمات سابق در برنامه گفت وگوی سیاسی رادیو گفت‌وگو اظهار داشت: من این بیانیه را بیانیه بدنامی می‌دانم، چون نگاهی که در آن آمده، کاملا نگاه تمامیت‌خواه، واقعیت‌ستیز و واقعیت‌گریز است. در واقع اروپایی‌ها همیشه برای این‌که موقعیت خودشان را به طرف‌های مقابل تحمیل کنند، از آن طرف به عنوان واقع‌گرایی یاد می‌کنند و موقعیت مطلوب خودشان را هر چند تلخ، به طرف مقابل دیکته می‌کنند، اگر خلاف این باشد، شما برخلاف رئالیزم یعنی واقع‌گرایی رفتار کردید.

وی افزود: اکنون خودشان به چنین نگاهی رسیدند که مقاومتی در منطقه وجود دارد و چهار سالی است که با دست خالی در برابر تهاجم برخی کشورهای منطقه به پشتیبانی فرانسه، آمریکا و آلمان مقاومت می‌کنند و این مقاومت یک مقاومت فعال است، یعنی در معادلاتی که در این بخش از منطقه شاهد آن بودیم، این معادله در حال ارتقا پیدا کردن است و مولفه‌های مختلفی از قدرت به نفع مقاومت در حال وارد شدن است و طرف مقابل علی‌رغم این‌که همچنان هزینه‌هایشان را افزایش می‌دهند، اما خروجی آن به نفعشان نیست که آخرین آن، حمله پهپادی بود که نیروهای مقاومت (حوثی‌ها) در یمن اهدافی را زدند که اصلا برای آنها شوکه‌آور بود.

دیپلمات سابق ادامه داد: آنچه شوک بیشتری را به ایالات‌متحده و اروپایی‌ها وارد کرده، ضعفی بود که در سیستم موشکی آنها که در عالی‌ترین سطح بوده و هزینه‌های آن را هم قبلا از سعودی‌ها گرفتند که ناکارآمدیش را در صحنه بین‌المللی به اثبات رسانده است. شاید بهترین وضعیتی که می‌توانند تصور کنند این است که در واقع انگشت اتهام را به سمت یک قدرت بالاتر ببرند که اگر ضربه خوردند، بگویند این ضربه ناظر بر قدرت جمهوری‌اسلامی و اقدام آن بوده است.

وی افزود: در سمت مقابل حوثی‌ها قرار دارند که تا دیروز کسی آنها را در معادلات حساب نمی‌کرد و امروز کار به جایی رسیده که در عمق و بالاترین فاصله می‌توانند بیایند و اهدافی را بزنند که این اهداف تنها به رژیم سعودی فشار وارد نمی‌کند، بلکه به طرف‌های غربی نیز موقعیت خودش را تحمیل می‌کند، آنها نیز هنوز حاضر به پذیرش این تحمیل موقعیت نیستند، مگر اتفاقاتی بعدها رخ دهد که باز در آنجا نوع رفتار آنها تغییر می‌کند. لذا همان‌طور که اشاره کردم، بیانیه اروپا، یک بیانیه واقعیت‌ستیز و واقعیت‌گریز بود.

این دیپلمات سابق عنوان کرد: اگر سخن از تمامیت‌خواهی بیانیه اروپاست، به این دلیل که آنها معتقدند موقعیت‌های ژئوپلتیکی را آنها باید ترسیم کنند، به طوری که به ایران فشار می‌آورند که ما باید در موضوع امنیت منطقه با شما مذاکره کنیم و این ناشی از تمامیت‌خواهی آنهاست. اینکه واقعیت‌ستیز و واقعیت‌گریز هستند، واقعیتی به نام مردم بی‌دفاع یمن وجود دارد که ارتش سعودی در بیانیه‌هایش مدعی بود که در نهایت طی شش ماه کار یمن را تمام خواهند کرد و معادلات تغییر خواهد. جالب اینجاست که این را به قیمت تخریب زیرساخت‌ها و بی‌توجهی به حقوق بشری اقدام کردند.

خط اعتباری15 میلیارد دلاری عملیاتی نخواهد شد

جمالی نوبندگانی با اظهار اینکه اینستکس موضوعیت برجامی ندارد گفت: اروپایی ها به همان اندازه آمریکایی ها بدعهدی کردند و صرفاً به دنبال وقت تلف کردن هستند.
وی افزود: اروپایی هم اکنون نیز با مطرح کردن خط اعتباری به دنبال ایجاد انحرافند تا ما در انجام اقدامات کاهش تعهدات برجامی مردد شویم و آن را به تأخیر بیندازیم.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: بنده به این موضوع خوش بین نیستم و اطلاعیه اخیر سران سه کشور اروپایی به ویژه موضع گیری جانسون را خوشبینانه تلقی نمی کنم. به نظر می رسد که آنها به دنبال راه حل هایی مانند نفت در برابر غذا و دارو هستند که در رابطه با کشور عراق نیز اعمال کردند و فقط اسم آن را تغییر می دهند.

جمالی در بخش دیگری از اظهارات خود تأکید کرد: ما شدیداً باید به دنبال اجرای تعهدات یازده گانه اروپا باشیم چراکه همه این پیشنهادها در تعهدات آنها مستتر خواهد بود.
این نماینده مجلس گفت: ما نباید راهی را که در گذشته رفتیم و نتیجه ای نگرفتیم مجددا در پیش گیریم. خط اعتباری ماه ها به طول خواهد انجامید و سرانجام نیز عملیاتی نخواهد شد.

بیانیه اروپا؛ نشانه ترس و خواهش غرب در قبال کاهش تعهدات تهران

رضا حجت تحلیلگر مسائل سیاسی اظهار داشت: اروپایی‌ها سعی کردند ابتکاری از طریق روزنامه گاردین به خرج دهند و هشداری اعلام کنند که حتی نوعی ترس و خواهش پشت آن است که اگر ایران گام چهار را بردارد، ممکن است از برجام خارج شوند.

وی افزود: مساله اینجاست که اروپا به دلایل مختلف از جمله نیازهای اقتصادی که داشت و هم امنیت روانی که برای حفظ برجام داشت، قدری سعی کرد عاقلانه‌تر از آمریکا برخورد کند و به گونه‌هایی نشان دهد که به دنبال حفظ برجام است، اما ما به جایی رسیدیم که تعهد یک طرفه در حال انجام بود و دستکم آنچه مردم و رسانه‌های دنیا دیدند، چیزی جز حرف و وعده در میان نبود و در واقع تعهدی از سوی اروپایی‌ها عملی نشد.

تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: تصور کنید در چنین شرایطی هیچ توافق چند جانبه در هیچ جای دنیا پذیرفته شده نیست که یک طرف به تعهداتش عمل کند و طرف دیگر هر طور که تمایل دارد، ریسک سیاسی و منفعت خودش را ادامه دهد و به این شکل توافق را دنبال کنند. بنابراین جمهوری‌اسلامی مجبور شد، گام‌های نخست، دوم و سوم را بردارد، اما به جایی رسیدیم که انتظار می‌رفت، گام سوم بلندتر و بیشتر برداشته شود، جدا از این‌که بسیاری از تحلیلگران معتقدند که ما باید از همان ابتدا از برجام خراج می‌شدیم، هر چند کاهش تعهدات ایران به صورت مرحله به مرحله عقلانی‌تر است.

حجت گفت: در گام سوم انتظار می‌رفت که دولت ایران گام‌های بلندتری بردارد، اما این اتفاق نیفتد، اما گام‌هایی نیز که برداشته شد به هر دلیل گام‌های هشدار دهنده‌ای بود. در چنین شرایطی با پشتوانه تاریخی و سیاسی که فرانسه داشت به دنبال این بود که میان جمهوری‌اسلامی و آمریکا که از برجام خارج شده بود، به یک نسبیتی برسد تا یک دیدار یا مذاکره‌ای شکل بگیرد، اما در عمل آخرین صحبت‌ها پیرامون این بود که دولت ایران پیش از هر توافق، مذاکره یا دیدار به دنبال این است که تحریم‌ها برداشته شود تا بعد از آن مذاکره‌ای در قالب 5+1 انجام شود که این اتفاق نیفتاد.

مرتبط با این خبر

  • اشتراک خاطرات و نحوه گذران وقت در قرنطینه خانگی در پویش «زندگی از نو»

  • تنفس صحیح؛ راه موثری برای کاهش اضطراب

  • برگزاری رزمایش «لبیک یا امام خامنه ای» در 24 استان

  • مهدی امینی خواه در نقش امیر سیاری

  • پویش «زندگی از نو»؛ آموزشی مجازی از مردم برای مردم

  • «خندوانه» بعد از «کرونا» بازمی‌گردد

  • کاهش شیوع کووید 19 با فاصله گذاری اجتماعی

  • ایجاد جذابیت در تولید، راه حل جهش تولید است

  • ماندگاری کرونا بر آسفالت 24 ساعت است از ورود کفش ها به خانه جدا خودداری کنید

  • سال 98 سخت‌ترین سالی بود که کشور تجربه کرده