پایگاه خبری-تحلیلی پارسینه: مراقب گفتگوها و رفتارهایمان جلوی کودکان باشیم

یک روانپزشک و متخصص اعصاب و روان اظهار کرد: همه رفتارها، کنش‌ها و اتفاقاتی که رخ می دهد شخصیت اولیه کودک را می سازند و این از همان دوران حاملگی شروع می شود و وقتی کودک به دنیا می آید همه این پایه‌ریزی ها انجام می‌شود.

1398/07/25
|
08:15

دکتر گودرز عکاشه روانپزشک و متخصص اعصاب و روان به چرایی اهمیت توجه به سلامت روان کودک اشاره کرد و گفت: کودکی و دوران رشد کودک، دوران تثبیت شخصیت انسانی و آموزش شناخت‌ها است. دوران آموزش‌های علمی و شکل گیری انسان از همان پایه‌ها است.

وی با بیان اینکه تمام مقاطع از بدو تولد تا 12 سالگی هر کدام ویژگی‌های خاص خودش را دارد، عنوان کرد: کودکان از صفر تا 2 سالگی و از 2 تا 5 سالگی و در دوران دبستان ویژگی‌هایی دارند و آموزش خانواده‌ها با الزامات همین دوران‌ها جزو ضروریات زندگی انسان برای داشتن یک روان سالم در آینده خواهد بود.

این متخصص اعصاب و روان متذکر شد: در بسیاری از مراجعه کنندگانی که به ما مراجعه می‌کنند، وقتی به گذشته بر می‌گردیم می‌بینیم که تروما‌ها و ضربه‌های دوران کودکی که به آن‌ها وارد شده و رشد دوران کودکی، زمینه ساز وجود یکسری از نا بهنجاری‌هایی است که اکنون هست.

وی تصریح کرد: در دوران کودکی مسایل تثبیت می‌شود و رشد می‌کند و نهادینه و پایه گذاری می‌شود. در واقع همانند ساختمان است و اگر پایه‌های اولیه ساختمان را به درستی قرار دهید، ساختمان را بیمه کرده اید در غیر این صورت هرچه به این ساختمان اضافه می‌شود، سست و لغزنده خواهد بود. دوران کودکی چنین نقشی را دارد.

عکاشه به خانواده‌ها توصیه کرد: خانواده‌ها دقت کنند، انعکاس تمام رفتارهایشان در درون کودک مانند یک ضبط صوتی است که می‌رود و در آنجا حک می‌شود و تا پایان عمر در کودک باقی می‌ماند. البته خانواده‌ها فکر می‌کنند که کودک گفتگوها، مجادلات و یا هر مسئله‌ای دیگر را نمی‌فهمد در حالی که وقتی ما بعدا بررسی می‌کنیم می‌بینیم وقتی که این‌ها خاطراتشان را عنوان می‌کنند دقیقا این‌ها را می‌گویند و این می‌تواند به صورت اضطراب نقش بندی کند و یا می‌تواند به صورت پایین بودن اعتماد به نفس و یا حتی برعکس یعنی اعتماد به نفس کاذب خودش را نشان دهد.

وی تاکید کرد: باید مراقب گفتگو‌ها و رفتارهایمان جلوی کودکان از همان دوران کودکی باشیم و بدانیم این‌ها بر لوح کودکان نقش می‌بینند.

این روانپزشک اظهار کرد: همه رفتارها، کنش‌ها و اتفاقاتی که رخ می‌دهد شخصیت اولیه کودک را می‌سازند و این از همان دوران حاملگی شروع می‌شود و وقتی کودک به دنیا می‌آید همه این پایه‌ریزی‌ها انجام می‌شود.

وی با اشاره به پایین بودن اعتماد به نفس در جامعه، به دلایل آن اشاره کرد و گفت: کنترل بیش از حد خانواده‌ها، اجازه ندادن به آزمون و خطا به کودک باعث می‌شود کودکان در جامعه ما نتوانند جسارت لازم را پیدا و قدرت مقابله با مشکلات را پیدا کنند و همیشه احساس می‌کنند که احتیاج به یک راهنما دارند.

دسترسی سریع