صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

مدیرکل تعزیرات حکومتی شهر تهران با بیان اینکه هیچ قاعده خاص و مشخصی درخصوص کوله بری و ته لنجی وجود ندارد گفت: معلوم نیست کالاهای کوله بری و ته لنجی با مجوز وارد می شوند یا بدون مجوز.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، محمدعلی اسفنانی مدیرکل تعزیرات حکومتی شهر تهران ضمن مصاحبه با رادیو گفت و گو درخصوص میزان اثربخشی سامانه جامع تجارت بر کنترل و مبارزه با قاچاق کالا اظهار کرد: این سامانه گام مهم و بلندی در راستای مدیریت ورود کالا به کشور و حتی صادرات کالاست چراکه کالاهایی که وارد کشور می شوند مورد رصد قرار می گیرند.

وی افزود: البته این سامانه به طور کامل قادر به پوشش دهی همه نیازهای مربوط به واردات و جلوگیری از ورود کالای قاچاق نیست زیرا بخشی از کالاها هنوز در عین اینکه از مجاری قانونی وارد کشور می شوند اما ثبت نمی شوند و تعدادی هم به عنوان کوله بری و ته لنجی وارد کشور می شوند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی شهر تهران مطرح کرد: یکی از بزرگ ترین آفاتی که به تولید داخل آسیب زده این است که فعالان اقتصادی مقرراتی کالاها و واردات خود را در این سامانه ثبت می کنند اما با سیلی از همان نوع کالا در جامعه مواجه می شوند. در واقع این سامانه برای افرادی است که مجوز لازم را دارند و قانونمند کار می کنند اما عده ای به صورت غیرقانونی اقدام به واردات کالا می کنند و هیچ ثبتی هم صورت نمی گیرد.

این مقام مسئول از نبود متولی خاص در حوزه صادرات و واردات انتقاد کرد و گفت: اگر یک مرجع حوزه واردات و صادرات را مدیریت می کرد شاید الان شاهد این گسست ها و مشکلات نبودیم.

اسفنانی اذعان کرد: متاسفانه هیچ قاعده خاص و مشخصی درخصوص کوله بری و ته لنجی وجود ندارد، معلوم نیست کالاهای کوله بری و ته لنجی با مجوز وارد می شوند یا بدون مجوز ضمن اینکه برای کالاهای ته لنجی هم هیچ معیار و میزان مشخصی وجود ندارد.

وی ادامه داد: اگر قرار به واردات کالاهای کوله بری و ته لنجی است باید در این سامانه تسهیلی برای آن در نظر گرفته شود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی شهر تهران اظهار کرد: برخی کالاها در حوزه لوازم خانگی تولید داخل هستند اما اسم و عنوان آنها کاملاً خارجی است که به خاطر همین موضوع توقیف می شوند و البته برعکس این قضیه هم وجود دارد لذا ضروری است که راهکاری برای این موضوع در سامانه جامع تعریف شود.

اسفنانی درخصوص راهکارهای استفاده بهتر از سامانه جامع تجارت تأکید کرد: ما باید برای پراکندگی متولیان امر واردات و صادرات فکری کنیم، درست است که همه استعلامات در این سامانه انجام می شود اما گاهی هم این پروسه زمان بر است و کار را به تأخیر می اندازد ضمن اینکه ما هنوز در ردیابی کالاها به ویژه کالاهای سلامت محور موفق نیستیم.

مرتبط با این خبر

  • نوسانات اخیر نرخ ارز بخشی از روند ثبات نسبی چند ماه اخیر است

  • کیک های مشکوک پروژه امنیتی است و ربطی به خطوط تولید ندارد

  • بانک مرکزی باید ارز را از حالت چند نرخی خارج کند

  • روحیه کارآفرینی فناورانه در ایران بسیار پایین است

  • چرا نمایندگان برای عضویت در کمیسیون سیاست خارجی صف می‌کشند؟

  • نمایشگاه آثار گرافیکی در خانه هنرمندان برپاست

  • سازمان مناطق آزاد موظف به تسهیلگری برای فعالان اقتصادی است

  • مجلس دهم در مبارزه با قاچاق و رفع تولید گام مؤثری برنداشت

  • دلیل بالا بودن شیوع چاقی در زنان سالمند چیست ؟

  • واکاوی مفهوم نفوذ در چارچوب بی‌سامانی تصمیم سازی