جوان آنلاین: سیاست تعدیل صندوق بین‌المللی پول هنوز در کشور اجرا می‌شود

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اهمیت اقتصاد مقاومتی و درون‌زا بودن اقتصاد در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت: سیاست‌های تعدیل با افت و خیز‌هایی از زمان پایان جنگ شروع شد و هنوز هم ادامه دارد.

1398/10/23
|
12:16

به گزارش تسنیم، احمد توکلی اظهار داشت: مقام معظم رهبری واقع بین هستند و اهل لاپوشانی نیستند و یکی از برجستگی‌های بیانیه گام دوم انقلاب نیز صراحت ایشان در بیان واقعیات جامعه است. البته نوع بیان مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب به گونه‌ای نیست که امید انسان را ناامید کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: از آنجایی که مقام معظم رهبری مسئولیت هدایت جامعه را بر عهده دارند، لذا یک تصویر واقعی از جامعه ارائه می‌دهند تا موانع و مشکلات را رفع کنیم، یکی از چالش‌های اقتصادی در کشور، نحوه توزیع منابع و فرصت‌ها و درآمد ملی است که رهبری به صراحت در بیانیه گام دوم به آن اشاره فرمودند.
توکلی دلیل تعداد زیاد داوطلبان روستایی برای رفتن به جبهه را در این دانست که آن‌ها تغییر و تحولات مثبت بعد از پیروزی انقلاب را به خوبی لمس کردند و به ماهیت و رسالت انقلاب و مردمی بودن آن پی بردند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه جنگ تحمیلی موجب رشد صنایع دفاعی ایران و اتکا به توان داخلی شد، گفت: ما در استقلال سیاسی خیلی خوب عمل کردیم، اما توفیقمان در استقلال اقتصادی کمتر است. وی یادآور شد: در دوران مرحوم هاشمی رفسنجانی بازسازی و اقدامات عمرانی خوبی صورت گرفت، اما همزمان از نظر توسعه‌ای رشد چندانی نکردیم، در واقع اشتباه مرحوم هاشمی این بود که سیاست‌های تعدیل صندوق بین‌المللی پول را پذیرفت، درصورتی‌که اگر دولت در همه مسائل دخالت کند کار خراب می‌شود.

رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت عدالت تصریح کرد: شاید بتوان در بازار آزاد قیمت‌ها را تعیین نکرد، اما به محض اینکه به موضوع دستمزد‌ها می‌رسیم شورای عالی کار متشکل از اعضای دولت باید میزان آن را مشخص کند. در بازاری که انحصار و چسبندگی و فساد وجود دارد قیمت‌ها هم ارزان نمی‌شوند و توزیع درآمد هم به نفع سرمایه‌داران خراب خواهد شد.

توکلی در رابطه با اهمیت اقتصاد مقاومتی و درون‌زا بودن اقتصاد در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت: سیاست‌های تعدیل با افت و خیز‌هایی از زمان پایان جنگ شروع شد و هنوز هم ادامه دارد. مسئولان جمهوری اسلامی در اول انقلاب مردمی بودند و زندگی‌هایشان فاصله چندانی با مردم نداشت، اما به تدریج تجمل‌گرایی باعث جدایی برخی از آن‌ها از مردم شد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ما وزرای میلیاردی و حتی هزار میلیاردی در حوزه مسکن، بهداشت و صنایع داشتیم که فقر و بی‌اعتمادی مردم هم ناشی از همین نوع مسائل است. توکلی ضمن تصریح بر اینکه فساد تخصیص منابع را به هم می‌زند، فساد را دشمن تولید و سرمایه خواند و افزود: دل مسئولان دائماً باید برای رفع محرومیت بتپد و از شکاف‌های طبقاتی به شدت بیمناک باشد؛ چراکه تنها در این صورت است که فساد ایجاد نخواهد شد.

وی با اذعان به تأثیر مستقیم ویژه‌خواری و فساد بر تولید و توزیع و فرهنگ کار مطرح کرد: مدل نامناسب اقتصاد، مشی اشرافی‌گرایانه کارگزاران حکومتی و عدم مبارزه با فساد از جمله مسائل تأثیرگذار بر اقتصاد کشور به شمار می‌روند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان بیان داشت: هر چقدر که فساد بیشتر شود نابرابری و رانت خواری هم بیشتر می‌شود و نهایتاً اقتصاد کشور را فلج خواهد کرد.

دسترسی سریع