خبرگزاری آنا: «سعدی» فرصتی است که کام فارسی زبانان با آثارش شیرین شود

الهام حدادی با بیان اینکه عظمت سعدی فقط در فصاحت و بلاغت ادبی او خلاصه نمی شود گفت: هوشمندی سعدی در تالیف کتابها و آثار او را در نزد جهانیان مشهور کرده است.

1399/02/06
|
11:17

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا برنامه "صبح و گفتگو" ویژه روز بزرگداشت سعدی و در ارتباط تلفنی با دکتر الهام حدادی کارشناس شبه قاره، جنوب و شرق آسیا و معاون بین الملل بنیاد سعدی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

حدادی در آغاز بیان داشت: شهرت حکیم سعدی، این افتخار ایرانیان و زبان و ادبیات فارسی در جهان بدین خاطر است که با سرودن اشعار و نگارش مفاهیم حکیمانه به نیازهای اساسی روح و جسم انسانی در هر زمان و مکان پاسخی درخور و ارزنده داده است.

معاون بین الملل بنیاد سعدی با اشاره به اینکه دولتمردان سایر کشورها در شرایط کنونی جهت ایجاد انگیزه و امید و همیاری بین مردم خود در تمام سخنرانی ها از اشعار معروف سعدی بهره می برند گفت: کدام انسان است که در کره زمین زندگی کند و از شنیدن حتی ترجمه این اشعار تحت تاثیر این حکیم فرزانه قرار نگیرد؟

وی همچنین ترجمه آثار سعدی به ویژه گلستان و بوستان به زبان های مختلف دنیا را دلیل دیگر شهرت حکیم سعدی دانست و گفت: شاهد این مطلب هم قدمت و تنوع بالای ترجمه های آثار سعدی به زبان های مختلف است.

معاون بین الملل بنیاد سعدی در رابطه با مهم ترین فعالیت های این بنیاد درخصوص معرفی زبان و ادبیات فارسی به دنیا بیان داشت: بسیاری از کشورها موسسات رسمی آموزش و گسترش زبان خود را به نام مشهورترین چهره ادبی شان که شهرت جهانی یافته موسوم کرده اند و ما هم این سیاست را با تاسیس بنیاد سعدی در ده سال قبل در پیش گرفتیم.

حدادی متذکر شد: البته ماهیت بنیاد سعدی، سعدی پژوهی و تحقیق و تفحص درباره آثار سعدی نیست بلکه رسالت این بنیاد آموزش زبان فارسی به شکل عینی و ساختارمند به خارجیان است چراکه سعدی آموزگار جاودانه زبان فارسی است.

معاون بین الملل بنیاد سعدی با بیان اینکه عظمت سعدی فقط در فصاحت و بلاغت ادبی او خلاصه نمی شود گفت: هوشمندی و درایت سعدی در تالیف کتابها و آثار و توجه ویژه به آموزش او را در نزد جهانیان مشهور کرده است.

حدادی در خاتمه ابراز داشت: روز بزرگداشت سعدی فرصتی است تا هموطنان و فارسی زبانان کام خود را با اشعار و نثرهای سعدی شیرین کنند.

دسترسی سریع