تسنیم: ورود بسیج اصناف به بازار لیموترش

رئیس سازمان بسیج اصناف کشور گفت: کم کاری بخشی از نهادهای دولتی و قضایی باعث ورود بسیج اصناف به تنظیم بازار لیموترش شد.

1399/02/06
|
14:10

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، غلامرضا حسن پور رئیس سازمان بسیج اصناف کشور در مصاحبه را رادیو گفت: بسیج اصناف موضوع آرامش بازار را همیشه و به ویژه در شرایط شیوع کرونا دنبال می کرد اما کم کاری بخشی از نهادهای دولتی و قضایی در این حوزه باعث ورود بسیج اصناف به بازار لیموترش شد.

وی با اشاره به افزایش قیمت کاذب لیموترش به دنبال توصیه های پزشکی افزود: قیمت این محصول کشاورزی در اسفندماه افزایش یافت که با پیگیری های بسیج اصناف در استان فارس و جهرم حل شد اما مجدداً انبارداران و سردخانه داران برای بالا بردن قیمتها، یک کمبود کاذبی را ایجاد کردند.

رئیس سازمان بسیج اصناف کشور با بیان اینکه لیموهای موجود در انبارها به قیمت کیلویی 7 تا 8 هزار تومان از کشاورزان خریداری شده بود گفت: فروش هر کیلو لیموترش به قیمت 35 هزار اجحاف در حق کشاورزان و مردم است.

حسن پور همچنین با تأکید بر اینکه ورود به این حوزه جزو وظایف ذاتی بسیج اصناف نیست و بسیج فقط به جهت تنظیم بازار ورود کرد عنوان کرد: با پیگیری های بسیج اصناف در استان فارس و شهر جهرم روز گذشته دو بار لیموترش وارد تهران شد و در اختیار مراکز و میادین شهرداری قرار گرفت که با قیمت مناسبی توزیع خواهد شد.

یاوری عضو هیئت رئیسه اتحادیه بارفروشان نیز گفت: بنابر تصمیم جلسه ای با حضور دادستان و رؤسای اداره تعزیرات حکومتی و رئیس صمت جهرم تمهیداتی اندیشیده شد تا لیموترش با قیمت مصوب و مستقیم به دست مصرف کننده برسد.

عضو هیئت رئیسه اتحادیه بارفروشان ادامه داد: همچنین طبق تصمیمات این جلسه قرار شد لیموی تک پلاستیک با قیمت 12 هزار تومان و لیموی بدون پلاستیک با قیمت کیلویی 11 هزار تومان به فروش برسد.

وی با اشاره به اینکه ما تا اواخر بهمن ماه هیچ مشکلی در تأمین و قیمت لیموترش نداشتیم افزود: اواخر بهمن ماه لیموترش داخل میدان تهران بین 4 تا 5 هزار تومان عرضه می شد اما با شیوع کرونا و توصیه های پزشکی درخصوص مصرف لیموترش سرانه مصرف افزایش یافت و کاسبان کرونا هم عرضه به میادین را قطره چکانی کردند و نهایتاً هم قیمت ها بالا رفت.

یاوری با اشاره به پیگیری های رئیس اتحادیه بارفروشان در همان ابتدای کار گفت: احساس کردیم که متولیان اراده جدی برای حل این مشکل ندارند و نهایتاً با کمک سازمان بسیج اصناف و سپاه ثارالله اسامی پنج نفر محتکران را به قوه قضائیه دادیم و خوشبختانه 1200 تن لیموی احتکار شده کشف و ضبط و از روز گذشته هم بارگیری شد.

عضو هیئت رئیسه اتحادیه بارفروشان از ورود بار جدید لیموی چله ای به بازار خبر داد و گفت: با ورود این لیموها، قیمت لیموترش در بازار کاهش پیدا خواهد کرد.

یاوری در پایان گفت: فقط 1200 تن از لیموهای احتکار شده کشف شده و احتمالاً میزان این لیموهای دپو شده در انبارها خیلی بیشتر است.

دسترسی سریع