پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری: جهش تولید مسیر راهی برای قوی شدن

رادیو گفت و گو در راستای رسالت جریان سازی رسانه ای و برای بررسی اهمیت نگاه رهبر معظم انقلاب در انتخاب شعار سال به گفت و گو با جناب آقای مهدی فضائلی معاون دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب پرداخته است.

1399/02/15
|
14:42

سال 99، سالی متفاوت برای ایران طی چهل سال قبل و شاید پیش تر از آن بود، سالی که در سالی که در ابتدای مسیر گام دوم انقلاب ، نشانگر همت و تلاش دستگاهای دولتی، نظامی و مردمی برای جنگیدن با بحرانی جهانی به نام کرونا شد.موضوع مهمتر بعد از کووید 19 ، انتخاب شعار سال توسط رهبر انقلاب و تاکید مجدد ایشان بر قوی شدن در همه ی عرصه ها بود . 12 سال متوالی است که رهبری حکیم انقلاب، دولت و ملت و همچنین اندیشمندان جامعه را به اهداف اقتصادی راهبردی و تقویت قدرت اقتصادی و عزت ملی و جهانی جمهوری اسلامی ایران توجه می‌­دهند. با همین نگاه سال 1387 را سال "نوآوری و شکوفایی"، سال 1388 را سال "حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف"، سال 1389 را به عنوان سال "همت مضاعف و کار مضاعف"، سال 1390 را به عنوان سال "جهاد اقتصادی" و سال 1391 را به عنوان "سال تولید ملّی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی" برجسته کردند.

همچنین در مسیر توجه به قدرت و توان اقتصادی و سیاسی کشور، سال 1392 را سال "حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی"، سال 1393 را سال "اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریت جهادی"، سال 1395 را سال "اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل"، سال 1396 را با برجسته کردن تولید و اشتغال به عنوان سال "اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال"، سال 1397 را سال "حمایت از کالای ایرانی"، سال 1398 را سال "رونق تولید" و در نهایت، مجدداً روی عرصه تولید ملی تأکید کردند و سال 1399 را سال "جهش تولید" نامگذاری کردند. یکی از راه های جهش تولید قوی شدن است در ادامه مسیر باید به این مهم توجه داشته باشیم که لازمه قدرت و قوی شدن ایران، رشد متناسب و توجه به همه مؤلفه‌های جهش اقتصادی است. در واقع، قدرت ایران یک پیکره به هم پیوسته است که نمی‌توان به صورت تک نگارانه و تک علتی به آن نگاه کرد. همانطور که رهبر حکیم انقلاب از مؤلفه‌های این پیکره با تکیه بر ارزش‌های فردی و اجتماعی اسلام و عمل به احکام اسلامی بر این مبنا تأکید کردند که:

«قوی شدن کشور جزو هدف‌­های ماست. این هم از خطوط اصلی نسخه‌ بعثت است؛ این هم از بعثت گرفته شده؛ این هم از قرآن گرفته شده. قرآن می­‌فرماید که «وَ اَعِدّوا لَهُم مَااستَطَعتُم مِن قُوَّة[2]»؛ هرچه می‌­توانید قوت را زیاد کنید. حالا این قوت در وهله‌ اول، در نگاه اول، ممکن است قوت نظامی به نظر برسد، لکن ظاهراً خیلی وسیع‌تر از دامنه‌ قوت نظامی است. ابعاد قوت ابعاد وسیعی است؛ ابعاد اقتصادی دارد، قوت اقتصادی، قوت علمی، قوت فرهنگی، قوت سیاسی -که زمینه‌ساز قوت سیاسی، استقلال سیاسی است- و قوت تبلیغی».

←رادیو گفت و گو در راستای رسالت جریان سازی رسانه ای و برای بررسی اهمیت نگاه رهبر معظم انقلاب در انتخاب شعار سال به گفت و گو با با جناب آقای مهدی فضائلی معاون دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب پرداخته است؛

بازشدن گره تولید مساوی با حرکت تمام بخش های اقتصادی

* اساسا تعیین شعار سال یک پیشینه نسبتا طولانی دارد، رهبر انقلاب به منظور ایجاد تمرکز در بخش های مختلف کشور برای هر سال روی یک موضوع مهم که بر اساس مطالعات و گرفتن نظرات کارشناسان متخصص آن حوزه است، موضوعی را برای شعار سال انتخاب می کنند و دقیقا هدف هم ایجاد گفتمانی مشترک در کشور برای شکل گیری یک مطالبه عمومی است تا درنهایت منجر به برداشتن گام های مناسبی برای تولید کشور شود. البته پایان هر سال بعنوان پایان یک شعار نیست و نه تنها شعار سال قبل به قوت خود باقی است بلکه در سال جدید هم مستلزم پیگیری ونیازمند یک تمرکز ویژه روی آن است. رهبر انقلاب با شناخت کامل از دغدغه های موجود و با توجه به اینکه مهمترین نیاز کشور در حوزه مسائل اقتصادی است و مردم به نوعی با این مسئله دست به گریبان هستند حدود ده سال است که شعارهای سال را به نوعی مرتبط با اقتصاد انتخاب می کنند .انتخاب شعار سال 98 بنام رونق تولید و امسال با نام جهش تولید به این علت بود که بر اساس نظرات کارشناسی و مطالعاتی که انجام شده مهمترین گره ای که در کشور وجود دارد گره تولیده است ، به عبارت بهتر بازشدن گره تولید درکشور مساوی با حرکت بخش های مهم اقتصادی و رفع بحرانهایی مثل بیکاری ، تورم و مسائل معیشتی و مشابه آن است .

*سال گذشته بحث رونق تولید مطرح شد اتفاقات خوبی هم در این زمینه افتاد و توجه بیشتری به حوزه تولید صورت گرفت. افزایش قیمت ارز نیز باعث شد تولید داخلی مورد توجه و اقبال بیشتری قرار گرفته وتولید کنندگان داخلی بتوانند تحرکات اقتصادی خوبی را رقم بزنند که البته در پایان سال و مشکلات به وجود آمده به دلیل بیماری کرونا باعث آسیب هایی به چرخه تولید شد که قطعا از این مسئله هم عبور می کنیم و تولید مجددا مسیر خود را با تحرک و پویایی بیشتری ادامه خواهد داد.
آنچه که باعث شد امسال بعنوان جهش تولید نامگذاری شود به نتایج رونق تولید برمی گردد در سال 98 چرخ های تولید به گردش درآمد و موانع تولید هم تا حدودی برداشته شد اما نتایج این اتفاق در زندگی و معیشت عمومی جامعه آن طور که باید محسوس نبود.لذا رهبر حکیم انقلاب اسلامی به منظور آشکار شدن اهمیت تولید در زندگی مردم و محسوس شدن این نتایج، مجدد امسال عنوانی مکمل تولید به عبارت جهش تولید را انتخاب کردند.

کرونا فرصتی برای جهش تولید فراهم کرد

*شاید بعضی گمان کنند با وضعیت پیش آمده و شیوع کرونا امکان جهش تولید نیست، اما کارشناسان اقتصادی بسیاری معتقدند این شرایط گذراست و ما معتقدیم می توان شرایط کرونایی را به یک فرصت تبدیل کرد و با برنامه ریزی دقیق در تولید به جهش اقتصادی هم رسید.

به بیان ساده تر، کم کردن فعالیت های حوزه های اقتصادی که در شرایط فعلی رونق کمتری دارند و درمقابل سرمایه گذاری در بخش هایی که در حال حاضر مورد توجه و محصول هدف مصرف کنندگان است. لذا برخی کارشناسان اقتصاد معتقدند شرایط کرونا برای اقتصاد کشور می تواند یک فرصت قلمداد شود چرا که محدودیت ها باعث برنامه ریزی های اقتصادی دقیقتر و هدفمند تر می شود، ضمن اینکه بحث جهش تولید، در ذات خود یک شعار ضد کرونایی است به این دلیل که امروز همه شاهد هستیم که یکی از حوزه های بسیار مهمی که شیوع این بیماری روی آن تاثیر منفی گذاشته حوزه اقتصادی است .اگر در حوزه اقتصاد و بخصوص بحث تولید، برنامه ریزی هوشمندانه داشته باشیم ، می توانیم در حوزه هایی که به اصطلاح کرونا آنها را فلج کرده یا تاثیرات منفی روی آنها گذاشته مقابله کنیم.

* نکته مهمی در مرکزیت نظام ورهبری نظام وجود دارد و آن این است که التهابات و رویدادهایی که ممکن است به هر دلیلی در یک مقطعی جامعه را تحت تاثر خود قرار دهد باعث نمی شود که رهبری از مسئله و دغدغه اصلی کشور غافل شوند و تحت تاثیر این جریانات به مسائل اصلی نپردازند. انتخاب یک شعار اقتصادی و در ادامه آن شعار سال گذشته نشان می دهد که ایشان با جدیت ، مشکل و مسئله اصلی کشور را کماکان پیگیری می کنند و بدنیال این هستند که گره از مشکلی اصلی باز شود و تحقق این اتفاق بروز و ظهورخوبی در بخش های دیگر اقتصاد هم رقم خواهد زد.آنچنان که خود ایشان عنوان کردند باید شاهد اتفاقات مهمی مثل اصلاح سیستم بانکداری و گمرکی باشیم که آنها هم به جای خود برنامه ریزی و اصلاح را میطلبد اما اولویت اصلی در رابطه با مقوله تولید است.

قوی شدن یعنی از تهدید های دشمن رها شویم

* از طرفی دیگر ایران قوی مبحث فوق العاده مهمی است که مدتی است رهبری به آن پرداختند و این واژه را تکرار کردند و یا ابعادی از ایران قوی را به مناسبت های مختلف تبیین نمودند. خوب است بدانیم قدرت در حوزه های مختلف علوم، همیشه مورد بحث بوده است از فلسفه و علوم طبیعی تا حوزه های علوم انسانی بخصوص علوم جامعه شناسی یا علوم سیاسی. در این بخش ها قدرت کلیدی ترین و کاملترین مفاهیمی که مورد توجه صاحبنظران است که پیرامونش هم تالیفات زیادی صورت گرفته است .

مسائل بسیار زیادی در تعریف و مولفه های تشکیل دهنده قدرت مطرح است، در تعریف یکی از ده ها مفاهیم قدرت مطرح می شود که قدرت آن چیزی است که بتوانیم اراده دیگران را تحت تاثیر اراده خودمان قرار بدهیم، این یکی از تعاریفی است که برخی از کارشناسان برای تعریف قدرت ارائه کرده اند. در وهله اول برای تحقق ایران قوی باید از تحمیل اراده دیگران بر خودمان جلوگیری کنیم . امروز ما شاهد آن هستیم که در سطح دنیا بعضی صاحبان قدرت و در راس آنها نظام سلطه و دولت مستکبر آمریکا دنبال این بودند و هستند که اراده خود را در بخش های مختلف به ماتحمیل کنند. اگر ما قوی باشیم اجازه نمی دهیم که اراده دشمن به ما تحمیل شود یا اراده کشورما تحت تاثیر خاص آنها قرار بگیرد.

قوی شدن در حوزه مسائل سیاسی ، اقتصادی و حتی فرهنگی ضروری است. امروز جمهوری اسلامی بعنوان یکی از مستقل ترین کشورها از حیث سیاسی در همه دنیا شناخته شده است ودشمن هم به این رسیده است اما این امر به حدی نرسیده که دشمن را ازاعمال قدرت باز بدارد، لذا با برطرف کردن ضعف ها باید به جایی برسیم که بازدارندگی به طورکامل اتفاق بیفتد.

بعد از قوی شدن لازم است سطح اراده مان را به دشمن هم تحمیل کنیم برای عملیاتی شدن آن لازم است تجاربی را در آ ن زمینه کسب کنیم و یکی از گزینه های مهم برای تحمیل اراده قوی شدن اقتصاد است و به همین دلیل اقتصاد یکی از مولفه های قدرت محسوب می شود و نقش پشتیبانی را برای حوزه های دیگر بازی می کند. اگر بخواهیم در حوزه های علمی قوی بشویم نیازمند سرمایه اقتصادی هستیم، اگر بخواهیم در حوزه دفاعی به قدرت برسیم نیازمند سرمایه گذاری هستیم. اگر چه در بخش های مختلف با خلاقیت و نو آوری می توانیم مسیرهای بسیاری را با کمترین هزینه و زمان طی کنیم و به قوی شدن هم برسیم.

نیروی جوان منبعی برای قوی شدن

*یکی دیگر از مولفه های قدرت و قوی شدن منابع انسانی است، منابع انسانی هر کشور یکی از مهمترین سرمایه های آن کشور محسوب می شوند. جمهوری اسلامی ایران به دلیل گسترش دانشگاه هها توجه به مقوله علم، بحث خودباوری و بحث اتکا به توانمندی های خود و همینطور تحریم های چهل ساله توانسته به قوی شدن نیروی انسانی به معنای کامل آن در داخل کشور دست پیدا کند. امروز ما کارشناسان بسیار توانمندی در عرصه های مختلف داریم که نتیجه اش هم ترازشدن با ده کشور برترجهان دربعضی مسائلِ هایتک مثل نانو، بیوتکنولوژی، هوا فضا، هسته ای و امثال آن است. این دستاورد فوق العاده مهم نشان می دهد که ما از ظرفیت و استعداد بالایی درکشور برخوردار هستیم .

نیروی جوان یکی از مولفه های قدرت است

* در کنار بحث منابع انسانی موضوع جمعیت هم مطرح می شود یعنی اگر کشوری به لحاظ جمعیت به خصوص جمعیت جوان و نیروی آماده به کار غنی باشد یکی از مولفه های قدرت محسوب می شود. کشوری که پیر باشد و نیروی جوان تحصیلکرده نداشته یا کم داشته باشد به شدت در معرض تهدیدات مختلف از درون جامعه و بیرون قرار خواهد گرفت. لذا یکی از بحث هایی که در سالهای اخیر توسط کارشناسان مطرح شده بحث جمعیت است و باید در مورد این موضوع فکرو برنامه ریزی های هدفمند صورت گیرد. در همین زمینه لازم است توجه عموم مردم به این مسئله هم جلب شود، حتی کشورهای غربی هم دست به گریبان این مشکل هستند و مشوق های بسیاری تعیین کردند تا رشد منفی را از جامعه خود دور کنند اما موفق نشدند چرا که وقتی خط زندگی انسان در یک مسیری تثبیت شده باشد تغییر آن به راحتی شکل نمیگیرد.

لذا عموم مردم باید این بدانند اگر امروز در بحث جمعیت، روند فرزند آوری در کشور ما کم شود ، در بیست سال آینده با کشوری پیر مواجه خواهیم بود و بدنبال آن شاهد تبعات زیان باری در ابعاد مختلف جامعه می شویم. ایران قوی یکی از کلید واژه های مهم است و باید مولفه های آن را در نظر بگیریم که لازم است سیاستمداران و عموم مردم به آن توجه کنند، به عبارت بهتر قوی شدن باید مطالبه عموم مردم باشد و همه باید برای قویتر شدن ایران عزیزمان گام برداریم.

گفتمان های بین المللی ارکان قوی شدن یک کشور

*یکی دیگر از مولفه های قدرت در کنار موارد دیگر قدرت گفتمان سازی ست اگر کشوری قدرت گفتنمان سازی یا به زبان ساده تر پیامی برای مردم دنیا نداشته باشد هر مقدارهم در عرصه های دیگر قوی باشد اثرگذاری جهانی نخواهد داشت. ما امروز کشورهای مختلفی داریم که به جهت اقتصادی بسیار توانمند هستند اما در دنیا کسی روی آنها حساب باز نمی کند زیرا گفتمانی خاص و یا حرف تازه ای برای دنیا ندارند و علی رغم اینکه دارای توانمندی اقتصادی، فنی وتکنولوژی هستند خودشان را بشدت تحت تاثیرگفتمان و اندیشه های کشورهای دیگر قرار داده اند و همین باعث شده کشورهای منفعلی باشند. جمهوری اسلامی جزء قویترین کشورها به لحاظ گفتمانی است و این توانمندی گفتمانی اگر با مولفه های دیگر قدرت جمع شود تاثیر گذاری اش دو چندان خواهد بود.

یکی از نگرانی های دشمنان بجهت قدرت گفتمان سازی ماست به عبارت بهتر امروز همه نگرانند که با ایرانی قوی، انقلاب اسلامی بیش از چیزی که در دنیا گسترش پیدا کرده ، به جهان معرفی شود و دنیا شاهد این باشد که صاحب این گفتمان یعنی گفتمان انقلاب اسلامی مستحضر بر توانمندی های اقتصادی ، علمی ، جمعیت جوان تحصیلکرده و منابع انسانی قوی و ابعاد دیگر قدرت باشد و همین موضوع هراس دشمنان انقلاب را مضاعف کرده است.

دسترسی سریع