خبرگزاری دفاع مقدس: دستفروشان کتاب قاچاقچی نیستند

عباس حسینی نیک گفت: متاسفانه ما فقط شاهد برخورد با دستفروشان کتاب هستیم درحالیکه هنوز دو پرده پشت این دستفروشان فعالیت می‌کنند و ناپیدا هم هستند.

1399/04/09
|
12:19

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، «عباس حسینی‌نیک» ناشر برگزیده سال، مدیر انتشارات مجد و مدیر مسئول انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی با اشاره به «تکثیر غیرقانونی کتاب» اظهار داشت: وقتی اصطلاح تکثیر غیر قانونی کتاب را به کار می بریم یعنی فقط شامل قانون وزارت ارشاد و شورای عالی انقلاب فرهنگی و کتاب‌های مجوز دار نمی‌شود بلکه کپی رایت و حقوق نشر و ترجمه را هم در بر می‌گیرد.

حسینی‌نیک گفت: ما در نظام حقوق داخلی کشورمان از سال 1348 تاکنون قانون «کپی رایت داخلی» را داریم که خوشبختانه این قانون همچنان زنده است و در مقابل بسیاری از تخلفات نیز کارایی دارد اما شاید به خوبی تبیین و تفسیر نشده است.

وی گفت: ما تا همین سه چهار سال قبل هم کتابی بابت حقوق نشر نداشتیم و کسی نبود که اینها را تبیین کند اما هم اکنون حقوق مالکیت فکری و آفرینش های ادبی هنری در ایران موضوعی کاملاً به رسمیت شناخته شده است.

حسینی‌نیک پدیده تکثیر غیرقانونی کتاب را از دو جهت عمده قابل بررسی و اهمیت دانست و عنوان کرد: نخست جنبه ملی و عمومی این پدیده است یعنی موضوع کپی رایت و نقض حقوق پدیدآورندگان و مترجمان و ناشران به ویژه در بخش دانشگاهی و جهت دوم هم شامل جنبه حاکمیتی قضیه می شود یعنی کتابهایی که مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد را ندارند و به روش های دیگری تکثیر می شوند.

این ناشر ادامه داد: گاهی خود نویسندگان کتاب به دلیل اینکه کتابشان مجوز نمی گیرد فایل PDF آن را در فضای مجازی منتشر می کنند و گاهی هم ناشران این تخلف را انجام می دهند.

مدیر مسئول انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی با تصریح بر اینکه در برخورد با قاچاق کتاب به اصل موضوع و علت آن توجهی نمی شود افزود: متاسفانه ما فقط شاهد برخورد با دستفروشان این حوزه هستیم درحالیکه هنوز دو پرده پشت این دستفروشان فعالیت می کنند و ناپیدا هم هستند.

حسینی نیک به رادیو گفت‌و‌گو گفت: حقوق مالکیت ادبی و هنری از جمله حقوقی است که رعایت آن شرایطی دارد مثلاً حق آثار فکری بعد از پنجاه سال از فوت پدیدآورنده آزاد می شود.

وی در رابطه با اینکه نظام های مالکیت فکری دارای صلاحیت سرزمینی اند اینگونه توضیح داد: حقوق مادی آثار ادبی و هنری در صورتی حمایت می شوند که برای نخستین بار داخل ایران منتشر شده باشند در نتیجه از کسی که کتابش را در کشور دیگری منتشر کند حمایت نخواهد شد و دلیلش هم اهمیت خارج نشدن اندیشه ها از داخل کشور است.

مدیر انتشارات مجد بحث آموزش را از جمله عوامل جلوگیری از تخلف دانست و اظهار داشت: متاسفانه کپی رایت داخلی و نظام مندی در حقوق مالکیت فکری ما تبیین نشده است یعنی مردم آموزش ندیده اند که بخواهند این مسئله را رعایت کنند. باید به جامعه آموزش داد که اگر فایل اثر نویسنده ای در فضای مجازی منتشر شود نه تنها کار فرهنگی صورت نگرفته بلکه نویسنده ای را که از این فعالیت ارتزاق می کرده از حق تالیف محروم کرده ایم.

وی همچنین گفت: در مقابل کپی رایت، موضوع کپی لفت هم مطرح بوده است؛ برخی حقوقدانان معتقد بودند با عمومی سازی دانش و فرهنگ بیشتر توسعه پیدا می کنیم اما در مقابل کسانی هم می گفتند با انحصار می توان به تولید علم و پیشرفت و رفاه اجتماعی کمک کرد.

دسترسی سریع