ایسكانیوز: توسعه فناوری مبتنی بر توانمندی بومی، هدف جهاد دانشگاهی است

پورعابدی از بلوغ جهاد دانشگاهی در سال‌های اخیر گفت و بیان کرد: در این سال‌ها جهاد دانشگاهی بیشتر به دنبال تولید و توسعه فناوری‌های مبتنی بر توانمندی‌های بومی و شعار اصیل بومی و باور داشتن داخلی بوده است.

1399/05/19
|
09:30

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، محمدرضا پورعابدی معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی در مصاحبه با رادیو گفتگو با موضوع دستاورد‌های چهل ساله جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی تشکل شد، گفت: ابتدای تشکیل این نهاد مصادف با زمانی بود که دانشگاه‌ها قرار بود باز شوند و بیشترین نقش جهاد در آن زمان معطوف به مدیریت دانشگاه‌ها بود تا بستری برای به آغاز به کار دانشگاه‌ها شود.

وی اظهار کرد: بعد از آغاز جنگ تحمیلی، بیشترین فعالیت پژوهش و فناوری معطوف به دفاع دانش بنیان بود یعنی تمام توان خودمان را در جهت رفع نیازمندی‌های رزمندگان اسلام به کار گرفتیم و سعی کردیم خدماتی را برای این عزیزان ارائه کنیم تا برخی از مسائل و مشکلات آن‌ها برطرف شود.

وی با بیان اینکه پس از پایان دفاع مقدس، جهاد دانشگاهی تمرکز خود را بر ایجاد زیرساخت‌های لازم در حوزه پژوهش و فناوری قرار داد و ساختار‌های مناسب را برای این فعالیت‌ها بنیان بگذارد، عنوان کرد: تمام تلاش جهاد دانشگاهی ایفای یک نقش شایسته در توسعه و سازندگی کشور است.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی از بلوغ جهاد دانشگاهی در سال‌های اخیر گفت و بیان کرد: در این سال‌ها جهاد دانشگاهی بیشتر به دنبال تولید و توسعه فناوری‌های مبتنی بر توانمندی‌های بومی و شعار اصیل بومی و باور داشتن داخلی بوده است تا بتوانیم الگو‌های موفقی را در حوزه فناوری و پژوهش نشان دهیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: جهاد دانشگاهی ثابت کرده است می‌توان با اتکا به توان داخلی و جوانان کشور بسیاری از مشکلات جامعه را حل کرد.

وی در ادامه ساختار‌های پژوهش و فناوری در کشور را مشخص و شناخته شده دانست و عنوان کرد: جهاد دانشگاهی تلاش کرده است ضمن اینکه این ساختار‌های شناخته شده در حوزه پژوهش و فناوری را ارائه کند، انعطاف لازم را نیز برای پاسخ گویی به نیاز‌ها و چالش‌های جامعه هم ایجاد کند.

پور عابدی اشاره کرد: در جهاد دانشگاهی سه پژوهشگاه، 25 پژوهشکده، 150 گروه پژوهشی و 141 مرکز خدمات تخصصی، سه پارک علم و فناوری، 23 مرکز رشد و دو مرکز علمی ذخایر ژنتیک و یک مجتمع تحقیقاتی وجود که مجموعه فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی در این مراکز صورت می‌گیرد.

دسترسی سریع