پایگاه خبری فردای كرمان؛ 5 درصد سالمندان با بیماری‌های سخت درگیرند

فردای کرمان – گروه جامعه: رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور با بیان این‌که در حال حاضر حدود 8 میلیون و 500 هزار سالمند در ایران زندگی می‌کنند، گفت: «11 درصد از سالمندان کشور افرادِ کم‌توان هستند و پنج درصد آن‌ها ...

1400/07/21
|
07:44

فردای کرمان – گروه جامعه: رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور با بیان این‌که در حال حاضر حدود 8 میلیون و 500 هزار سالمند در ایران زندگی می‌کنند، گفت: «11 درصد از سالمندان کشور افرادِ کم‌توان هستند و پنج درصد آن‌ها با بیماری‌هایی سخت درگیرند».

به گزارش فردای کرمان به نقل از ایسنا سراسری، حسام‌الدین علامه بیان کرد: «در حال حاضر حدود 8 میلیون و 500 هزار سالمند در ایران زندگی می‌کنند».

وی با اشاره به این‌که سالمندی جمعیتی در نتیجه‌ی‌ به هم ریختگی گروه‌های جمعیتی در جامعه شکل می‌گیرد، ادامه داد: «حدود 83 درصد سالمندان کشور در ارزیابی‌های دوره‌ای سالم هستند».

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان افزود: «پنج درصد از سالمندان ایران با بیماری‌هایی سخت درگیر هستند».

وی با اشاره به این که 11 درصد از سالمندان کشور افرادِ کم‌توان هستند، اظهار کرد: «اکثر سالمندان ایران می‌توانند در تمام فعالیت‌های اجتماعی مشارکت داشته باشند. حدود 0.3 درصد از سالمندان در مراکز اقامتی زندگی می‌کنند».

علامه که در برنامه‌ای رادیویی صحبت می‌کرد گفت: «اداره‌ سلامت سالمندان در وزارت بهداشت و درمان در دو سال اخیر کارهای بسیار خوبی را برای این قشر انجام داده است».

وی افزود: «امروزه 93 درصد سالمندان ایرانی از پوشش بیمه‌ای پایه برخوردار هستند».

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور ادامه داد: «سالمندانی که در بیمارستان‌های دولتی یا تامین اجتماعی بستری می‌شوند از خدمات درمان رایگان استفاده می‌کنند».

وی با اشاره به این‌که سالمند باید سواد سالمندی مطلوبی داشته باشد، بیان کرد: «مراقبین غیررسمی سالمند – اعضای خانواده – برای پیشگیری از مشکلات مختلف و مراقبت بهتر از سالمند باید به طور مستمر در حال آموزش و پژوهش باشند».

دسترسی سریع